Nový Spark
venku od 1. února
DEBUSTROL: Za dveřmi je Válka

DEBUSTROL: Za dveřmi je Válka

Válka je všude kolem nás. A teď jí věrným fanouškům k výročí třiceti let fungování kapely přinese také česká thrashová mlátička DEBUSTROL. Právě „Válka“ se jmenuje dlouho očekávaný následovník „Rwandy“. Více o válečných manévrech povídá sám generál Kolinss.

Sedm let dělí vaše dvě poslední alba. Z koncertních pódií jste za tu dobu prakticky neslezli, byl to ten hlavní důvod tak dlouhé pauzy?

Chtěli jsme si dát na čas a v klidu nové album připravit a nahrát. Už je pryč doba, kdy se vydávala alba jednou za rok. Internet vše změnil… Lidé si musí každé nové nahrávky své oblíbené kapely vážit. V době, kdy si můžeš nové album té které kapely stáhnout za tři minuty z internetu, je to logické. Většina kapel dnes vydává nová alba s odstupem pěti i více let. DEBUSTROL je kapela, která až na dobu vojenské základní služby koncertuje bez jediné pauzičky plných třicet let. Ročně projedeme Českou republiku křížem krážem a máme kolem padesáti i více koncertních zastavení jak v klubech, tak na festivalech. Je to plně fungující a masakrující thrashmetalovej stroj. Jsme právem hrdí na naše věrné fans, kteří tu po celou dobu s námi neúnavně jsou. Za to jim patří velký dík!

Co bylo pro tebe zlomem, kdy sis řekl „Teď to konečně nahrajeme“?

Žádný zlom nebyl… Deska se postupně začala připravovat právě k výročí třiceti let na scéně. Vše bylo dopředu naplánované. Problém byl s vydavatelem, kterého jsme nakonec nesehnali a vše si s pomocí našich skvělých kamarádů financujeme sami.

Jak dlouho jsi připravoval materiál? Průběžně za ty roky nebo až v poslední době?

Dá se říct, že mám takovou banku riffů. Říká se, že když vezmeš do ruky kytaru, tak tě většinou hned napoprvé něco napadne a toho se držím. Jak to pak různě zkoušíš dál, tak už to není ono. Takže na nové desce jsou jak úplně nové rify, ale taky old school staré z roku 1987. Proto si myslím, že tím bude nová deska hodně rozmanitá a členitá. Naše první dva klipy „Válka“ a „Zakuklenci“ jasně naznačily, jakou cestou se bude album ubírat.

Texty jsou tvojí doménou a většina hudby také, jak hodně se zapojují ostatní parťáci?

Muziku tvoříme postaru ve zkušebně. Když mám připravenou píseň já, tak si zalezu s bubeníkem Herr Milerem do zkušebny a dáme ji společně ve dvou dohromady. Když má připravenou píseň kytarista Trifid nebo basák Zed, tak je to v podstatě stejný model. Hudba je prostě DEBUSTROL a texty dělám logicky jako zpěvák sám. Jdou mi pak líp do huby.

„Válka“ má podpis zkušených lidí, včetně slavného Tue Madsena…

Album jsme nahrávali od 14. do 31. srpna ve studiu René Pavezy a Petra Jesenského Loco ve Větřní u Českého Krumlova. René Paveza byl zároveň koproducent. Vážíme si jeho práce a jeho kapela LOCOMOTIVE je jedna z našich nejoblíbenějších part na české scéně. Konečný mastering alba dělal dánský kouzelník Tue Madsen. Má za sebou plno nahrávek našich oblíbených kapel. Stačí se mrknou na jeho profil na facebooku.

Název "Válka" je nekompromisní. Odráží texty současný stav světa?

Je vlastně celkem logický. Vždy jsme psali o tom, co nás okolo všechno sere. Nikdy jsme si nebrali servítky a zpívali úplně o všem. O církvi, holokaustu, válkách a podobně. Většina textů jsou abstraktní obrazy našeho chápání světa a v žádném případě nejsou myšleny úplně vážně.

Nepřijde ti na hlavu postavený, že když jsi celou kariéru DEBUSTROLu zpíval proti křesťanství, že to bylo všechno v pořádku, ale jakmile se jednou otřeš o islamisty, hned ti vynadají, že to se nedělá?

Já myslím, že reakce na náš poslední klip „Zakuklenci“ byla trochu přehnaná, ale uvědom si, že na internetu si může své srdíčko vylít každý, kdo má do prdele díru a to zcela anonymně. Tak bych to zas tak vážně nebral. Kdybychom v dnešní době natočili klip třeba na píseň „Yugoslavia“, tak by to bylo asi obdobné. Prostě lidi si musí uvědomit, že je tady zatím ještě svoboda slova a my si můžem zpívat skoro o čem chceme. No a někomu se to určitě líbit nebude, což je v pořádku. Metalová muzika byla vždy o provokaci a bylo jedno koho tím provokuješ, jestli církev, politiky nebo islamisty.

Dnešní prodeje alb jsou smutný, v jakém nákladu jste to vydali?

Nová deska vyjde v nákladu 1 500 kusů. Minulé desky „Rwanda“ se prodalo skoro dva tisíce kusů, takže bych to zrovna černě neviděl.

Dá se dnes vůbec prodejem nahrávka zaplatit?

Tak to asi ne, protože cena nosiče musí být do dvoustovek a to ti náklady určitě nezaplatí, jelikož kompletní rozpočet se pohybuje kolem tři sta tisíc. Jak říkám, bez dobrých kamarádů a zároveň super fanoušků by to nešlo.

Kdy si budou fanoušci moct nové album pořídit do sbírky?

„Válka“ vyjde 27. října. V tento den ji zároveň pokřtíme v Praze v Paláci Akropolis za účasti našich kamarádů z HYPNOS a MALIGNANT TUMOUR. Tímto bych chtěl pozvat jak naše věrné, tak i nové fanoušky a zároveň poděkovat, že to s námi vydrželi. Díky!

Text: Michal Káva

Nový Spark
venku od 1. února
Kalendář akcí
01.03. HEĽENINE OČI
01.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
01.03. CITRON
02.03. CITRON
02.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
02.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
03.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
06.03. AMARANTHE, DRAGONFORCE, INFECTED RAIN
06.03. AVATAR
08.03. WARKINGS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace