Nový Spark
venku od 2. října

Hard rock s příchutí vanilky: Vanilla Fudge

Poprvé přijede do Čech americká rocková legenda Vanilla Fudge. Odehraje zde hned dva koncerty – v brněnské Melodce a pražské Chmelnici.

I přes mnohé rozchody a kapelní pauzy, nalezneme v současné sestavě tři původní zakládající členy – zpěváka a klávesistu Marka Steina, kytaristu Vince Martella a bubeníka Carmina Appice, trojici doplňuje basák Pete Bremy. Vanilla Fudge vznikli roku 1967, jejich hardrocková psychedelie působila na scéně jako zjevení z jiné planety. První eponymní album bylo ve znamení coverů známějších kolegů, originální byly pouze tři skladby, přínosem však byl do té doby neslýchaný a originální zvuk rockové kapely. Tvorbě Vanilly dominovaly majestátní hammondky, symfonické postupy a košaté harmonie, doprovázené střídáním nálad, patosem, přechody a dramatickým vokálem. Jejich sound se stal základním pilířem a inspiračním zdrojem pro nástup mohutné světové hardrockové vlny na počátku sedmdesátých let, i pro celou pozdější  artrockovou a progresivní scénu. Klávesák Mark Stein silně ovlivnil varhanní zvuk Jona Lorda i Kena Hensleyho, ranné desky Deep Purple a Uriah Heep jsou Vanilla Fudge nepochybně silně poznamenány.

V době své největší slávy v letech 1967-1969 vydali čtyři studiová alba, jako jsou The beat goes on či nejzdařilejší studiovka Renaissance, z této doby pochází také hit You keep me hanging on.

Kapela se poprvé rozpadla roku 1970, později přišlo ještě několik krátkých reunionů v pozměněých sestavách a to v letech 1982, 1987, 1991 a 1999. Již s odstupem a jistým úpadkem své slávy vydává Vanilla Fudge další desky – Mystery a The Return (2002). Zatím posledním albem je Out through the indoor z roku 2007. Vzhledem k tomu, že se jedná o tuzemskou premiéru, nenechte si rockové bardy ujít. Kdo ví, zda se na starý kontinent ještě někdy vrátí...

Info:
Vanilla Fudge (usa)
23.3.2014.PRAHA-Nová Chmelnice
25.3.2014.BRNO-Melodka
Vstupné 550,-Kč


www.vanillafudge.com


www.ozzyapotkan.cz

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
27.10. WALTARI, RUST2DUST
28.10. WALTARI, RUST2DUST
29.10. WALTARI, RUST2DUST
03.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
05.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
07.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
08.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace