Nový Spark
venku od 2. května
Kterak URIAH HEEP ke svému jménu přišli

Kterak URIAH HEEP ke svému jménu přišli

V prvních letech URIAH HEEP sehrál nezanedbatelnou roli producent Gerry Bron. Díky jeho vlivným kontaktům se nováčkům otevřely dveře, o kterých se jim předtím asi ani nesnilo.

Jenže možnost vydat vlastní nahrávky v téhle fázi nestačila. Bron se chopil iniciativy, když zavětřil zvýšení šancí na potenciální úspěch zvolením nového, zapamatovatelnějšího jména. Na jeho popud se tedy tehdejší SPICE proměnili v URIAH HEEP. Jak objasnil Ken Hensley, jako inspirace k tomuto rozhodnutí Bronovi posloužila spíš taková shoda okolností, protože na blížící se rok 1970 připadalo sté výročí úmrtí populárního britského spisovatele Charlese Dickense, v jehož románu David Copperfield se vyskytuje i ona postava Uriah (Uriáše) Heepa.

„Já osobně jsem k literatuře nikdy neměl tak blízko, jak by se možná mohlo zdát. Jako mladý jsem sice sám psal básničky a opravdu mě bavilo i čtení, ale nikdy jsem se nedostal ke klasikům, protože mi jejich díla připadala příliš náročná a komplikovaná. Ačkoliv jsem obdivoval, jakým způsobem tito autoři pracují s angličtinou, protože jsem se o jazyky obecně vždycky zajímal, upřednostňoval jsem spíš dobrodružné a fantasy žánry. Osvojení jména URIAH HEEP skutečně bylo dílem náhody. Dickensovo jméno tou dobou bylo úplně všude, stejně jako jeho knížky, které okupovaly pulty všech obchodů. Jako kapela jsme upřímně tenkrát moc netušili, o co jde, nevěnovali jsme tomu tolik pozornosti, ale s Gerrym jsme souhlasili. Až o dost později jsme zjistili, že se k tomuhle jménu váže bohatá literární historie. Chvílemi úsměvné, ale vlastně taky trochu tragické bylo, že někteří lidé, obzvlášť z Jižní Ameriky nebo jižní Evropy, zprvu nevěděli, jak URIAH HEEP vyslovit, byl to pro ně docela oříšek.“

URIAH HEEP je věnována rubrika Galerie titánů v lednovém Sparku. Článek obsahuje i rozhovor s Kenem Hensleym, který jsme s ním krátce před jeho smrtí pořídili.

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
21.05. EXHORDER
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace