Nový Spark
venku od 30. dubna
LIVE: KVELERTAK – 22. 6. 2016, Ostrava, Barrák

LIVE: KVELERTAK – 22. 6. 2016, Ostrava, Barrák

Jako by nestačilo, že začaly pravé letní pařáky, do ostravského Barráku přijela ve středu 22. června přitopit pod kotlem jedna z top live kapel dneška – norští KVELERTAK.

Zatímco se ale chlapi před koncertem osvěžovali na zahrádce sousedního podniku, včas příchozí mohli omrknout předskakující MORNING HOOKERS. Poláci usilovali o podobné žánrové vyznění, s jakým bodují hvězdy večera, autorsky ale musí ještě hodně zamakat. Navíc, statický přednes dojem z jejich setu taky spíš srážel.

KVELERTAK nastoupili něco před desátou a že můžete koncert nastartovat rovnou ve vysoké provozní teplotě, předváděli od prvních tónů. Tohle bylo skutečně minimálně o dvě třídy jinde. Erlend Hjelvik samozřejmě na pódium napochodoval v nezbytné soví masce (v apgrejdu pro „noční vidění“ připomínal Sůvu z Watchmenů), ale stejně samozřejmě ji po prvním válu sundal, aby mohl otestovat pevnost vydatně pařícího kotle. Co na tom, že konstrukční nosnost rukou kotelníků se nejevila úplně pevně, koncerty KVELERTAK jsou o živelnosti a o výměně energie s fanoušky a věřím, že i kdyby jich pod pódiem stálo jen pět, zpěvák do nich beztak skočí. S festivalovým vystoupením se to klubové nedá srovnávat, v menším uzavřeném prostředí animálnost kapely pocítíte doslova hmatatelně. A taky je fajn, když se můžete hezky zblízka přesvědčit o tom, že i muzikanti si vystoupení užívají a nehrají nějakou profesůru. Dodnes si nepamatuju název jediného songu KVELERTAK, ale kdo by se chtěl zaobírat myšlenkami na setlist, když kapela tak dobře šlape a nenechá vás postávat se založenýma rukama. A vím jistě, že když se začala rozjíždět „Ordsmedar Av Rang“ (jo, musel jsem si to dohledat), málem jsem si z toho nadšení ucvrkl. Fungovaly i nové kousky, a jestliže mám při poslechu aktuálního alba „Nattesferd“ pocit, jako by borci trošku zjemnili, naživo byl dojem opačný. Přiznám se, že koncerty v poslední době nějak zvlášť nevyhledávám, ale jestliže KVELERTAK ten svůj punkovo-blackový mix zase někdy přivezou, půjdu se bez váhání zpotit znovu. I kdyby venku bylo čtyřicet.

text: Václav Tesař

Nový Spark
venku od 30. dubna
Kalendář akcí
09.10. PRIMAL FEAR
10.10. PRIMAL FEAR
11.10. FROG LEAP
15.10. HELLOWEEN
17.10. TWILIGHT FORCE
17.10. AXEL RUDI PELL
25.10. AXEL RUDI PELL
26.10. APOCALYPTICA, EPICA
27.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
02.11. FAUN
A co FAKKER!?