Nový Spark
venku od 1. listopadu
Miloš „Dodo“ Doležal: „Smrt Jiřího Schelingera vyvolala mezi fanoušky něco jako pocit zrady“

Miloš „Dodo“ Doležal: „Smrt Jiřího Schelingera vyvolala mezi fanoušky něco jako pocit zrady“

Závěrečný díl „Epilog“ třídílného projektu „Zemětřesení“ je úžasným obohacením odkazu Jiřího Schelingera. Miloš Dodo Doležal dokázal vtisknout albu autenticitu i svou vlastní přidanou hodnotu. V aktuálním Sparku nám Dodo s erudicí sobě vlastní poskytl obsáhlý třístránkový rozhovor, v němž vyjasnil i některá dosud mlhavá místa.

Nebylo ti ještě ani patnáct, když Jiří Schelinger před čtyřiceti lety tragicky zemřel. Jak tě nešťastná událost tehdy zasáhla?

Mezi fanoušky panoval něco jako pocit zrady, že ne vše proběhlo v pořádku. Přece jen odešel idol tehdejší rockové generace. To, že už ho neuvidíme na pódiu, bylo nepředstavitelné. Dlouho se o všem diskutovalo. V oficiálních médiích byl takový zvláštní klid po pěšině. Tak nějak podobně se asi cítili fans při odchodu Hendrixe, Morrisona nebo Joplinky. Jak se vše opravdu odehrálo, se nikdy nedovíme, a na věci to nic nezmění. Naštěstí nám nechali všichni hodně velký hudební odkaz, který je tady pořád.

Album „Epilog“ završuje trilogii spojenou s odkazem Jiřího Schelingera. Sound „Epilogu“ je dokonalou replikou světového hard rocku první poloviny sedmdesátých let. Za zdůraznění stojí tvá skvělá kytarová práce, kdy má každé sólo nosné téma i příslovečnou hlavu a patu. Vyplynula tato určitá stylizace z tématu alba a stala se v tu chvíli tvou přirozeností, anebo jsi o ní musel přemýšlet?

U takové věci musíš přemýšlet. Musíš se na to připravit a přesně vědět, kam to poslat. Poslouchal jsem tehdy hodně nahrávek ze začátku sedmdesátek, mají tam své nedokonalosti, které mají však své kouzlo. Chtěl jsem, aby to mělo ten vibe 70. let a zároveň to znělo i moderně. Navíc Jirka s Ringem měli ve své kapele vždy top kvalitu. Jejich muzikantské výkony jsou dodnes špička českého hard rocku. Kubeš je kytarový génius, musíš to hrát po svém a zároveň udržet jeho level. To samé platí o Kavalem a Stárkovi s Havlíčkem. Na jejich práci bylo poznat, že hráli hodně, a navíc hráli i na mezinárodních pódiích v rámci východního bloku.


V letošním roce by se Jiří Schelinger dožil sedmdesáti let. Připomenete si jeho nedožité kulatiny nějak veřejně, nebo ty sám v tichosti v soukromí?

Já osobně bych určitě rád zahrál celé námi zpracované „Zemětřesení“ k tomuto výročí, pokud to vůbec situace dovolí. Nic jiného nechystáme a neplánujeme. Jinak si myslím, že se určitě bude konat mnoho akcí, které budou výročí připomínat, že si to fans nenechají ujít. A kdyby byla někde ke slyšení původní Jirkova parta, šel bych se určitě podívat!

Kompletní rozhovor čtěte v aktuálním Sparku. Nahrávku ZEMETŘESENÍ 2 „Epilog“ najdete spolu s dalšími alby Miloše "Dodo" Doležala v našem Sparkshopu.

Nový Spark
venku od 1. listopadu
Kalendář akcí
31.10. FAUN
12.01. APOCALYPTICA, EPICA
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace