Nový Spark
venku od 1. prosince
NEUTRAL - "Brána osudů"

NEUTRAL - "Brána osudů"

V České republice, ač se to na první pohled nezdá, je velmi silná základna metalových kapel. Ráda se v této kupce prohrabuji a hledám zajímavé smečky, které by polahodily mým uším. Mým posledním objevem je uherskohradišťská kapela NEUTRAL, hrající líbivý power speed metal. A protože vydali svůj debut s názvem „Brána osudů“, musím světu vyzvonit, co si o tom všem myslím.

První myšlenka, která se mi při poslechu prohnala hlavou, byla, že tu hudbu odněkud znám. NEUTRAL mají totiž velmi podobnou myšlenku, jako tuzemští RIMORTIS. Docela mě udivilo, když jsem zjistila, že se kapely navzájem ani neznají a přesto hrají tak podobnou hudbu. O žádném vykrádání nemůže být tedy řeč. Já osobně, jakožto fanoušek RIMORTIS jsem naopak byla ráda, že se tu takových formací vyskytuje více.

Vše chce čas, tak jsem CD pořádně prohnala přehrávačem a zkoumala, co se mi na té hudbě vlastně líbí a co bych naopak změnila. Kladem je určitě velká hitovost skladeb, které si zpíváte už při druhém poslechu. Texty, jenž jsou psané česky, hodnotím taky kladně, protože na rozdíl od většiny česky-píšících textů, zní dobře. Jen mi trochu vadí ta ohranost témat. Třeba píseň „Ikarův plán“ mě pobavila už svým názvem.

Další plusový bod u mě získávají NEUTRAL plností hudby. Ačkoli jsou riffy v podstatě velmi jednoduché a není v nich nic až tak objevného, vyskytuje se tu spoustu prvků, které dodávají „Bráně osudů“ specifický zvuk. Mluvím hlavně o jakémsi orchestrálním podkladu, který vytváří použití syntetizároru a violoncella. Toto je věc, která mi sem opravdu sedí. Mrzí mě ale, že to zní tak uměle. Některé party bych klidně nahradila živým orchestrem, tím by celá věc získala tu atmosféru, na kterou tu poukazuje, naplno. Chápu ale, že takové nápady mohou uskutečnit jen opravdu výdělečně činné kapely, což NEUTRAL určitě není. Na druhou stranu to je také důvod, proč jsem byla tak mile překvapena kvalitou nahrávky. Je tu určitě mnoho co zlepšovat, ale na první desku je to dobrý výkon!

Pojďme si to trochu rozpitvat. Jak jsem psala, kluci hrají power speed metal, není proto překvapením, že jejich hudba je rychlá a úderná. Základem jsou zmiňované kytary, které sice hrají jednoduché riffy, ale umí ukázat i energické sólo, či zajímavou vyhrávku. Nadupané bicí, připomínající kulometnou palbu, skvěle podtrhují hlavní dojem z hudby. Sehraná hudba je základem, nejdůležitějším ale vždycky byl a bude vokál. Ten do hudby zapadá jako kamínek do mozaiky. Musím ale říct, že jeho barevnost tvoří hlavně doprovodné vokály a sbory, bez kterých by to bylo, troufám si říct, lehce fádní.

Co říci závěrem? Pokud jste fanoušci oddechového poslechu a máte rádi české texty, kapela NEUTRAL vás určitě zaujme. Skrývá se v ní určitý potenciál a já jsem velmi zvědavá, jak bude využit.

Nový Spark
venku od 1. prosince
Kalendář akcí
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace