Nový Spark
venku od 1. března
RIMORTIS - 2.11.2012, Praha, Klub Exit-us

RIMORTIS - 2.11.2012, Praha, Klub Exit-us

Poděbradští RIMORTIS měli hrát v Praze již letos v dubnu společně s brněnskými EAGLEHEART, ale z důvodu zdravotních problémů zpěváka Milana Hloucala k tomu nedošlo. Jako kompenzaci za toto neuskutečněné vystoupení přichystala kapela pro pražské fanoušky speciální koncert, na kterém slibovala, že zazní cca 20 písní. Dějištěm této akce, která se konala druhého listopadu, bylo krásné prostředí vysočanského klubu Exit-us a to je další důvod, proč jsem si tuto power metalovou party nemohl nechat ujít. I přestože RIMORTIS již řadu let patří ke špičce domácí melodic metalové scény, jsme zvyklí je vídat spíše v roli předskokanů než jako hlavní bod programu. Tento večer ovšem dokázali, že mají dostatek příznivců na to, aby klub Exit-us zaplnili.
 Celá akce odstartovala krátce po půl deváté vystoupením kapely <strong>WINTERSTORM</strong>. Jejich melodický heavy metal chvílemi přecházející až do power metalu nezněl vůbec špatně, ale veškerý dojem z jejich show pokazil opravdu hrozný zvuk. Navíc zpěvačka opravdu neměla svůj den. I když bylo vidět, že se hodně snaží, hlas jí ve výškách odlétal někam kamsi k falešných tónům. Navíc zásluhou již zmíněného špatného zvuku ji nebylo rozumět ani slovo. Nicméně úkolem předkapely je rozehřát publikum a to se WINTERSTORM povedlo na 100%, však k tomu také dostali opravdu velký prostor - hráli zhruba hodinu. 
 Několik minut po desáté hodině nastal čas na hlavní hvězdu večera. <strong>RIMORTIS </strong>odstartovali svůj set titulní skladbou ze zbrusu nového alba Peklo, co říká si svět. Hned po ní tam pánové překvapivě šoupli jeden ze svých největších hitů - skladbu S.O.S., kterou pravda mohli pošetřit na pozdější hodinu, ale zase na druhou stranu publikum se díky ní rychleji dostalo do varu a vznikla tak výborná atmosféra, která vydržela až do konce. Na rozdíl od předkapely měli RIMORTIS po celý svůj set naprosto vynikající zvuk. Celá kapela byla ve výborné formě a pumpovala do diváků neskutečné množství pozitivní energie. Pár minut pro ukázku svého muzikantského umění dostal kytarista Pavel Pokorný a následně i bubeník Honza Kozák. Oba pánové předvedli, že svůj nástroj ovládají vskutku mistrně. Zpěvák Milan Hloucal se zase výborně činil v baladě Pod gilotinou, kde dokonale demonstroval své vokální kvality. To samé se bohužel nedá říct o následující skladbě Pláč andělů, kde Milan své hlasivky trochu šetřil a nepouštěl se až do extrémních výšek, ke kterým tahle skladba vybízí. Setlist koncertu se opíral především o 3 poslední studiovky. Z novinky Peklo, co říká si svět zaznělo celkem 5 songů, z níž největší divácký úspěch sklidila skladba Ve smečkách. Milé překvapení bylo zařazení písně Ve vlnách, kterou jsem naživo neslyšel ani nepomatuju. Naopak z prvních dvou alb nezahráli RIMORTIS vůbec nic, což trochu zamrzelo (taková Rozcestí osudu, by určitě potěšila nejenom mě). Svoje téměř dvouhodinové vystoupení Poděbradští ukončili tradičně hitovkou Rimortis II z placky Vesmírem plout. Po nátlaku obecenstva následoval ještě přídavek v podobě songu Zvony fantazie a to už byla definitivní tečka za celou povedenou akcí. Pochvala určitě patří i publiku za perfektní znalost textů (to dříve nebývalo na koncertech této smečky samozřejmostí). Navíc skvělé české texty Vaška Mrzeny (kterého osobně považuji za jednoho z nejlepších textařů v naší zemi) dávají hudbě RIMORTIS další rozměr. 
 Na závěr bych chtěl zmínit ještě jednu věc. Tenhle band má opravdu profesionální přístup ke všemu, co dělá a k tomu neskutečnou úctu k fanouškům. I hned potom co dohráli, se všichni členové skupiny odebrali pod podium, kde se vyfotili s každým, kdo o to projevil zájem, což jim zabralo skoro půl hodiny. Až poté začali sklízet aparaturu. Klobouk dolů. Tuhle bandu jsem viděl naživo již mnohokrát a můžu s potěšením konstatovat, že tento koncert patřil k těm nejlepším, ale přesto si neodpustím jedno rýpnutí. Je to už po třetí, co jsem viděl RIMORTIS ve čtyřčlenné sestavě, ale stále si nemůžu zvyknout na absenci kláves. Ten klávesák tam prostě chybí. Žádný automat nemůže nikdy plnohodnotně nahradit živého muzikanta.

kompletní setlist koncertu: Peklo, co říká si svět, S.O.S., Nepřítel s úsměvem, Opera v plamenech, Hvězdám, Omnia vincit amor (Klíč cover), Ve vlnách, Útěk do nikam, Vesmírem plout, (kytarové a bicí sólo), Sedmý syn, Pod gilotinou, Pláč andělů, Deset kroků zpět, Černý kůň, Ve smečkách, Rimortis II, Zvony fantazie

Nový Spark
venku od 1. března
Kalendář akcí
06.03. AMARANTHE, DRAGONFORCE, INFECTED RAIN
06.03. AVATAR
08.03. WARKINGS
08.03. MESHUGGAH
08.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
09.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
11.03. IDLES
13.03. AVATAR
14.03. THERION
14.03. FIREWIND, MASTERPLAN
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace