Nový Spark
venku od 1. listopadu

RIP H.R. Giger

Ve věku 73 let zemřel švýcarský malíř, sochař a návrhář Hans Rudolf Giger, který stvořil mimozemské monstrum pro film Ridleyho Scotta Vetřelec. Je rovněž autorem několika obalů alb interpretů z rockové, respektive metalové scény, z nichž některé si můžete připomenout v připojené galerii.

„Je to ten nejvýznamnější surrealista na téhle planetě. Je to Hieronymus Bosch naší doby. Génius. Jsem nadšenec do umění, ale nedokážu jmenovat nikoho, kdo by se mu rovnal. Navíc, na rozdíl od ostatních, kteří se zaměřují spíš na krvavé scény, on je schopen vyobrazit temnotu esteticky a s neobvyklou krásou. V jeho umění je strašně moc vrstev,“ vzdal Gigerovi poklonu jeho krajan Tom G. Fischer, pro jehož CELTIC FROST Giger už v roce 1985 stvořil jednu z nejúchvatnějších metalových obálek vůbec - „To Mega Therion“ a v novém tisíciletí na tuto spolupráci navázali v rámci projektu TRYPTIKON.

Podle švýcarské televize SRF Giger podlehl v pondělí odpoledne zraněním, která si přivodil při pádu.

Giger založil umělecký směr nazývaný biomechanický surrealismus, který je inspirován současnou technokulturou a obsahuje prvky brutality, chaosu i temné erotiky. Pro rodáka ze švýcarského Churu prý umění bylo prostředkem, jak se zbavit nočních můr.

Nový Spark
venku od 1. listopadu
Kalendář akcí
31.10. FAUN
12.01. APOCALYPTICA, EPICA
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace