Nový Spark
venku od 3. června
ROCKOPERA PRAHA RIVERFEST 3 - 18. 7. 2015, Český Šternberk

ROCKOPERA PRAHA RIVERFEST 3 - 18. 7. 2015, Český Šternberk

Kolik znáte festivalů, na něž můžete, je-li vám libo, připlout po vodě až téměř k pódiu? Právě taková akce se konala už potřetí ve vodáckém Tábořišti u Karla v Českém Šternberku. Riverfest, jemuž letos do názvu přibyl i název hlavní atrakce, se konal potřetí. Tahle sešlost je sympatická nejen originálním místem, ale třeba i tím, že je celá financována z vlastních zdrojů a tudíž se na vás odnikud nezubí loga sponzorů a neotravují přitroublé spoty.

Festivalový program začal už odpoledne, ale pro mne byla první kapelou, kterou jsem viděl až pražská DEFYNYCE. Překvápko! Ne snad, že by jejich black metal byl nějak originální, ale je dobře zahraný a hlavně ta slečna u mikrofonu chroptí jako Franta Štorm. Vlastně mi to i připomínalo rané MASTER´S HAMMER. POSMRTNÉ ZKUŠENOSTI už jsou celkem zavedenou kapelou, leč já zrovna na world music nejsem, takže hodnocením neposloužím. Bylo to takové... alternativní. Zpět na rockovou vlnu vrátili festival ELBERETH. Nejsem si úplně jist, jak moc je tenhle název znám směrem na západ od Moravy, takže rovnou dodám, že pánové doprovázeli JIŘÍHO ZONYGU. Skvělá show chlapíka, jenž je sice pořád ještě pro někoho jenom „ten z té soutěže“, ale který je hlavně tělem i duší rocker. Velký muž s velkým hlasem naservíroval výborný předkrm před hlavním chodem, který přišel na řadu po půl jedenácté.


ROCKOPERA PRAHA přivezla na Český Šternberk průřez čtyřmi svými díly, antickou trilogii Oidipus Tyranus, 7 proti Thébám a Antigona doplnil Faust. Aby bylo hned zkraje jasno, tohle nebyla nějaká tuctová huráakcička, neboť jak zaznělo z pódia, „My festivaly nehrajeme, je nás moc a neumí nás nazvučit“, takže vidět tenhle ansámbl na venkovním pódiu není úplně běžné. A aby bylo ještě jasněji, pokud třeba příznivci tvrdších odrůd rocku ROCKOPERU neznají a ohrnují nos nad „nějakým muzikálem“ , tak je ujišťuji, že hudební produkce má mnohem blíže k metalu než třeba ke klasickému rocku.

Popsat to, co se stane, když ROCKOPERA zahájí svůj program, není úplně jednoduché, protože člověk neví, kam s očima, ale shrnul bych ho do téhle věty: Zážitek to byl famózní! Nad pódiem se vznáší akrobatka, pod ní probíhá pyroshow a do toho pěvci sází jednu pecku za druhou. Viktor Dyk jako Kreon a Mefistofeles, vrátivší se Zonyga jako Faust, Žántí nebo Linda Fait jako Antigony… a další a další postupně přivádí na pódium Pavla Forest, jež se kromě zpěvu ujala i role průvodkyně dějem. To všechno podporuje dokonale šlapající kapela vedená Milanem Steigerwaldem. Jedinou pihou na kráse tak byla neúčast Honzy Toužimského, jenž byl stižen náhlou hlasovou indispozicí, ovšem skvěle ho zastoupil šestnáctiletý /!!!/ Karel Valenta. Tohle jméno si zapamatujte, protože o něm určitě v budoucnu uslyšíte! Chválit jednotlivce by ale nebylo úplně fér, bylo to úchvatné strhující představení týmu, jehož dokonalost bych přirovnal k hokejistům Kanady na letošním MS. Tam by člověk slabinu také nenašel. A kdybych si musel vybrat hudební vrchol večera, tak asi Slzy nedojmou. To je zkrátka pecka pořád, ani v ní nemusí zpívat Eva Urbanová. Úplný závěr festivalu pak patřil kapele JAGABAB, kterou šéfuje další člen ROCKOPERY Petr Opava. Příjemné vystoupení středověcerenesančního rockového souboru, které bylo opět doplněno ohnivou show.


RIVERFEST podal další důkaz, že i malé festivaly mají smysl, když vsadí na originalitu. A rockeři, mající třeba z nějakého důvodu averzi k divadlům, by si mohli o pořádný kus rozšířit obzor, protože ROCKOPERA za to opravdu stojí. Nebude-li se vám chtít do Holešovic, dostavte se napřesrok, klidně po vodě, do Českého Šternberku. ROCKOPERA PRAHA RIVERFEST 4 se uskuteční 16. 7. 2016.

Nový Spark
venku od 3. června
Kalendář akcí
01.08. SUFFOCATION
03.08. OSTRAVA V PLAMENECH
07.08. BRUTAL ASSAULT
07.08. MR. BIG
10.08. PIXIES
15.08. ROCK CASTLE
18.08. MISERY SIGNALS, RENOUNCED
22.08. BORN OF OSIRIS
07.09. HEILUNG, ZEAL & ARDOR
08.09. OVERKILL
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace