Nový Spark
venku od 1. července
Rozhovor s pivovarnicí: Doslova ochutnejte novou desku INNERSPHERE

Rozhovor s pivovarnicí: Doslova ochutnejte novou desku INNERSPHERE

Pro kapelu INNERSPHERE jsi uvařila nové pivo k jejich desce „In the Shadow of The Sun“. O jaký druh piva jde?
Vybrala jsem odlehčenou variantu pivního stylu cold IPA, který je poměrně nový, těší se čím dál větší oblibě a přišlo mi, že se bude přesně hodit k tomu, aby ho kluci mohli prodávat na koncertech, protože je to úžasně pitelné pivo, na kterém se dá strávit celý večer, a to i přes sílu alkoholu (cca 5,6 %). Samotný styl je trochu oxymoron, protože se nejedná o „IPA“ v pravém slova smyslu, většinou je pivo odkvašené spodními kvasinkami při vyšších teplotách, takže je to spíše modernizovaná verze hybridního stylu „India pale lager“. Sama jsem se toho zhostila trošku po svém a do piva dala svrchní kvasinky Nottingham, ale naopak jsem je nechala pracovat při teplotách typických pro ležáky/spodně kvašená piva. I.T.S.O.T.S. obsahuje velké množství rýžových a kukuřičných vloček, které odlehčují tělo, a díky masivnímu chmelení zastudena má aroma po tropickém ovoci. Dominuje vůně manga a marakuji, za kterou vděčí australské odrůdě chmele Galaxy, americký Simcoe a novozélandský Nectaron potom dokreslují aroma do pryskyřičných a ananasových tónů.

Pivo koupíte na koncertech, ale merch můžete tady objednat až domů

Nová deska INNERSPHERE už je nějakou dobu venku, poslouchala jsi ji, než ses do vymýšlení speciálního piva pro tuto příležitost pustila? Která skladba bys řekla, že nejlépe nové pivo charakterizuje?
Desku INNERSPHERE jsem poslouchala tak nějak už v průběhu jejího vzniku. I ty předchozí dvě mám docela naposlouchané a první idea udělat pivo pro IS vznikla už v roce 2018, kdy mě oslovil jejich bubeník, zda je něco takového reálné. Od té doby jsem se stala posluchačem, od vydání alba „Omfalos“ v roce 2021 dokonce hodně zapáleným fanouškem, a i když se pivo nerealizovalo už tehdy, první pivní vlaštovka vyletěla před dvěma lety, kdy jsem vařila pivo Nectar podle skladby z aktuální desky. Tenkrát to tedy bylo jen v domácích podmínkách, ale pojala jsem to se vším všudy, včetně stočení do lahví a vlastních etiket. Byla to brut IPA s kiwi a kotvičníkem. Moje oblíbené skladby jsou také „Petrichor“, „Shallow Shores“ a „Redemption“, přesto jsem byla ráda, že se kluci rozhodli pro název alba podle singlu „In the Shadow of the Sun“, protože ten s pivem koresponduje naprosto dokonale.

Většina piv z tvého pivovaru TamTam brewing & co se jmenuje podle metalových skladeb (třeba „The Eagle Flies Alone“ od ARCH ENEMY). Je i do budoucna v plánu, že tvůj pivovar bude propojený s tvou oblíbenou hudbou?
Určitě. Už jsem s tím začala kdysi v Praze, když jsem pracovala v pivovaru v Řeporyjích. Hrozně mě baví vymýšlet nejen samotnou recepturu a pivo vařit, snažím se mu dát celý příběh, aby se sebou všechno nějak souviselo, ať už název s konkrétním stylem nebo použitými surovinami, případně aby taky zapadal do kontextu s nějakou mojí životní situací. Potom si vymyslím, jak by měla být ztvárněna etiketa, kterou se pak snažím co nejvíc dopodrobna popsat svojí grafičce. „The Eagle Flies Alone“ je moje letitá srdcovka, takže jako první pivo, co je oficiálně moje se vším všudy, to byla jasná volba. Z chystaných metalových piv mám momentálně v tanku třeba NEIPA s názvem „Valkyria“ podle songu od AMON AMARTH. Je to pivo vařené na podporu žen v pivovarnictví pod organizací Pink boots society. K této příležitosti se každoročně připravuje „Pink boots blend“ různých odrůd chmele. Letos sestává ze čtveřice chmelů El Dorado, Idaho7, HBC 638 a Ahtanum. Zakoupením tohoto blendu automaticky přispíváte na organizaci a pak už je na každé pivovarnici nebo zaměstnankyni pivovaru, jak se piva zhostí, ostatně výhradně daný chmel ani použít nemusí a může přispět jinou formou. Téma valkýry mi přišlo z hlediska emancipace příznačné, a tak jsem zadala ilustrátorce úkol nakreslit ji na okřídleném koni, jak na bitevním poli křísí padlé bojovníky prostřednictvím piva. Přemýšlím už o názvech budoucích piv a během mojí další trojice vaření se určitě objeví některá ze skladeb od ROTTING CHRIST nebo BEHEMOTH.

INNERSPHERE nedávno hráli ve Finsku, ty máš přehled o pivovarech po celém světě. Jak hodnotíš severská piva?
Z tamní craftové scény se mi zatím nic do rukou nedostalo a myslím, že mi z mojí pivní sociální bubliny nikdo ani nedal žádné doporučení. Vypravila jsem se ale zjara do Švédska, kde to je z mého pohledu poněkud veselejší. Lákalo by mě i Norsko, ale na to není volného času a peněz bohužel nazbyt. V obou zemích mám spoustu oblíbených pivovarů a byla jsem ráda, že jsem měla příležitost konečně navštívit třeba Omnipollo ve Stockholmu, které sídlí v kostele, mají pivovar spojený i s výčepem, v centrální části je výroba a na ochozu je pivnice se stolky k sezení, přičemž máte možnost se přes zábradlí koukat přímo na varnu a tanky. Úžasný místo a skvělá piva, hlavně pastry soury. Obecně minipivovary, co jsou na severu oblíbené, většinou vaří podobné styly, které jsou momentálně populární i u nás. Ať už tmavé silné stouty, ovocné soury nebo hořké, suché, voňavé IPA a šťavnaté NEIPA. I tak mají ale na severu specifický typ piva, na který u nás jen tak nenarazíte, a to je braggot, alespoň ne podle původních „pravidel“, kdy pivo sestávalo až z 50 % medu na úkor sladu. Byl to vlastně nápoj na pomezí medoviny a piva. Měla jsem příležitost ho konečně ochutnat v centru Stockholmu v jednom stylovém vikingském pubu. Ze Švédska mám jinak ráda hlavně pivovar Brewski a Fermenterarna a kdybych se jednou podívala do Norska, tam bych pátrala po Amundsen brewery, Lervig a Nøgne Ø.

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
23.07. THE CULT
27.07. THE BRIDGE CITY SINNERS, LIGHTNIN´ LUKE
28.07. AKHLYS
29.07. SCHOOL DRUGS
29.07. SCORPIONS
31.07. HEMLOCK, MADRAIN
01.08. SUFFOCATION
03.08. OSTRAVA V PLAMENECH
05.08. EMMURE, STELLARIS, SWEPT INTO DECAY
07.08. BRUTAL ASSAULT
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace