Nový Spark
venku od 1. prosince
Slovenská dvorní fotografka GUNS N´ ROSES kapelu žaluje kvůli porušování autorských práv (a sexuálnímu obtěžování)

Slovenská dvorní fotografka GUNS N´ ROSES kapelu žaluje kvůli porušování autorských práv (a sexuálnímu obtěžování)

Slovenská fotografka Katarina Benzová, která se prosadila coby dvorní fotografka GUNS N´ ROSES, se s kapelou rozchází ve zlém. Po dvanácti letech spolupráce, která skončila teprve loni, rodačka z Liptovského Mikuláše kapelu žaluje kvůli údajnému porušování autorských práv a jejího manažera navíc viní ze sexuálního obtěžování.

V žalobě tvrdí, že se kapela dopustila porušení autorských práv k jejím fotografiím jejich „reprodukováním, veřejným vystavováním, šířením, vytvářením odvozených děl, licencováním a prodejem třetím stranám“, aniž by k tomu měla právo. Některé fotografie navíc měly být upravovány, aby bylo takové jednání skryto, respektive aby se kapela mohla prohlásit za jejich vlastníka.

Jednoho z manažerů GUNS N´ ROSES, Fernanda Lebeise, pak Benzová viní z dlouhodobě nevhodného a sexualizovaného chování vůči její osobě. Poté, co jeho sexuální návrhy odmítala, začal vůči ní být údajně agresivní a nepřátelský a psychicky s ní manipuloval skrze „nadávky, zesměšňování, ponižování, šikanu a lži“. Jeho chování mělo nakonec vyústit i ve snížení jejích honorářů, přičemž škrty v rozpočtu nakonec manažer argumentoval i při rozvázání kontraktu loni na podzim.

Kapela jakoukoliv vinu ve věci porušování autorských práv Benzové odmítá. „Paní Benzová byla původně pověřena fotografováním turné GUNS N´ ROSES v roce 2010. S kapelou spolupracovala dvanáct let a byla mimořádně dobře placena a bylo s ní mimořádně dobře zacházeno. Teprve poté, co byly její služby v roce 2022 ukončeny, se pokusila nárokovat si vlastnictví fotografií, které dle smlouvy jasně patří kapele. Kapela bere podobné nároky velmi vážně, nicméně všechny důkazy ukazují, že tato obvinění jsou kategoricky a jednoznačně nepravdivá. Tato reakce z její strany přichází poté, co kapela zahájila proti paní Benzové soudní řízení kvůli nepravdivému tvrzení o vlastnictví fotografií kapely,“ uvedli GUNS N´ ROSES v prohlášení pro magazín Loudwire.

Nový Spark
venku od 1. prosince
Kalendář akcí
14.12. HARLEJ, ECLIPSE
15.12. HARLEJ
16.12. STILLBIRTH, MONUMENT OF MISANTHROPY, BASEMENT TORTURE, ad.
16.12. BRYAN ADAMS
16.12. HARLEJ
19.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
20.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
21.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
22.12. HARLEJ
23.12. TYRŠOVA SPOLEČNOST, SEPTUM ŠEJDREM, FKLETZI
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace