Nový Spark
venku od 2. prosince
Text Ozzyho hitu „Diary Of A Madman“ byl inspirován problémy Boba Daisleyho s depersonalizací

Text Ozzyho hitu „Diary Of A Madman“ byl inspirován problémy Boba Daisleyho s depersonalizací

Bývalý baskytarista a textař Ozzyho Osbournea Bob Daisley prozradil, že text klasického hitu „Diary Of a Madman“ byl přímo inspitován jeho vlastních psychickými problémy. V nedávném rozhovoru s Johnnym Beanem Daisley uvedl, že temný, introspektivní text písně odráží jeho veklý boj s depersonalizací – formou disociace, se kterou se potýká od dospívání.

Ozzyho diskografii si můžete doplnit na Sparkshopu.

„Ten text jsem napsal o sobě,“ řekl Daisley. „Od útlého věku, zhruba od 16 let, jsem těžce trpěl depersonalizací, což je něco jako disociace, a je to mnohem častější problém, než si myslíme. Četl jsem o tom pár knih a lidí, kteří disociací a depersonalizací trpěli, je celá řada. Je to údajně něco jako ochranná vrstva nebo druh obranného mechanismu, ale příjemné to není, to mi věřte.“

**Daisley **, jehož texty spoluutvářely ranou fázi Ozzyho kariéry, kdy se textově podílel na „Mr. Crowley“, „I Don't Know“ a „Crazy Train“ – poznamenal, že žádný z ostatních členů kapely v té době nepsal texty, což byl částečně i důvod, proč byl po svém vyhození opět znovu přijat. „Když se mě a Leeho Kerslakea zbavili, do šesti týdnů mě zavolali zpátky, abych děla na další albu“. Plány na třetí album s Randym Rhoadsem a Tommym Aldridgem byly po Rhoadsově smrti zastaveny a následující album bylo nahráno s kytaristou Jakem E. Lee. Daisley se zamýšlel nad svým stylem psaní a řekl, že se vyhýbal předvídatelným rockovým klišé ve prospěch témat s hlubším obsahem. „Důležité poselství myšlenkou je nedílnou součástí atmosféry a nálady skladby… Nechtěl jsem dělat žádné z těch předvídatelných, klišovitých textů, takže jsem si byl plně vědom toho, co píšu.“

Před svým působením u Ozzyho se Daisley proslavil v kapelách jako Rainbow a Uriah Heep, ale právě jeho partnerství s Osbournem přineslo některé z nejtrvalejších metalových klasik – spojilo frontmanův teatrální projev s texty zakořeněnými v osobních zkušenostech, neobvyklých tématech a temnějších námětech.

Bob Daisley se poprvé spojil s Ozzym Osbournem v roce 1979, krátce po Ozzyho odchodu z Black Sabbath. Daisley sehrál klíčovou roli při formování Ozzyho sólové kariéry, podílel se na vzniku přelomového debutového alba „Blizzard of Ozz“ a na jeho následovníka „Diary of a Madman“. Po boku kytaristy Randyho Rhoadse a bubeníka Lee Kerslakea Daisley pomohl vytvořit zvuk, který mísil sílu heavy metalu s výraznými melodiemi a položil tak základy Ozzyho úspěchu. Brzy však vzniklo napětí ohledně autorských podílů a financí, které vedlo k jeho odchodu, ačkoli jeho podíl na jednotlivých skladbách je neoddiskutovatelný.

Navzdory těmto konfliktům se Daisley v průběhu let několikrát k Ozzymu vrátil a přispěl baskytarovými party a texty na alba jako „Bark at the Moon“, „The Ultimate Sin“, „No Rest for the Wicked“ a konečně i „No More Tears“. Jeho přerušovaná spolupráce s Ozzym byla poznamenána jak tvůrčí synergií, tak i opakujícími se spory o tantiémy za spoluautorství skladeb. Daisleyho lyrická hloubka a basové linky se staly nedílnou součástí Ozzyho klasického zvuku a přestože jejich profesionální vztah byl často bouřlivý, jeho vliv na Ozzyho nejslavnější dílo zůstává nepopiratelný.

Nový Spark
venku od 2. prosince
Kalendář akcí
05.12. PROTHEUS
05.12. COLDRAIN
05.12. ANNISOKAY
05.12. CASKETS, THE WORD ALIVE
07.12. ALL SHALL PERISH
08.12. ABSU, ANCIENT, TRIVAX
09.12. POSSESSED, TERRORIZER, MASSACRE, NIGHTFALL, ATER
09.12. ADEPT, THOUSAND BELOW, OCEAN SLEEPER
11.12. SINISTER, PESSIMIST, GRACELESS
11.12. KRUCIPÜSK
A co FAKKER!?
logo