Nový Spark
venku od 2. října

TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA - 24.1.2014, Praha, Kongresové centrum

TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA začíná čím dál častěji myslet i na evropské fanoušky a díky tomu se tato velkolepá podívaná naskytla poprvé i českému obecenstvu. I když mezi diváky zaznívala často i angličtina.

TSO sice v Kongresovém centru nemohli vybalit úplně celé své obvyklé pódiové vybavení, ale i tak si myslím, že jsme nebyli ošizeni ani o vizuální stránku celého koncertu. Ale hlavní náplní byla především hudba, k mé velké radosti poskládaná kromě původních skladeb TSO a citací klasiků i položkami z katalogu SAVATAGE. Zřejmě nejpřekvapivější byla interpretace „Handful of Rain“ Erikou Jerry, která z ní vytáhla celý bluesový potenciál. Ze zpěváků exceloval Jeff Scott Soto, který se evidentně našel i v muzikálověji naladěných číslech.

Z instrumentální sekce nutno vypíchnout černobílého čaroděje Vitalije Kuprije a taky to, že spoustu sól hrál Chris Caffery, který byl tím „nejmetalovějším“ elementem TSO, který obrazně i doslova zvedal diváky ze sedadel. Vzhledem k tomu, že rytmiku poháněla dvojka Johnny Lee Middleton – Jeff Plate a z hlavních tvůrčích postav byl přítomen Al Pitrelli, měli fandové SAVATAGE skoro celou poslední sestavu kapely k dispozici (škoda, že Jon Oliva nedorazil). Ale i diváci (mohlo jich být přece jen více) nezasaženi původní tvorbou bratří Olivů si mohli ten večer vychutnat naplno, protože bylo nejen co poslouchat, ale i na co se dívat a to v neztenčené kvalitě skoro dvě hodiny a tři čtvrtě. Doufejme jen, že tato pražská zastávka na hudební transsibiřské magistrále nebyla nadlouho poslední.

Fotogalerii Radka Šicha najdete zde

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
30.10. LIVESTREAM PUSCIFER
30.10. LIVESTREAM CRADLE OF FILTH
31.10. LIVESTREAM MOONSPELL
31.10. LIVESTREAM CODE ORANGE
05.11. Nick Cave Alone at Alexandra Palace v kinech
04.12. ELVENKING, LAST DAYS OF EDEN
12.03. APOCALYPTICA, EPICA
13.03. PRIMAL FEAR
20.03. PRIMAL FEAR
05.05. HELLOWEEN
A co FAKKER!?