Nový Spark
venku od 1. března
V Brně vyvrcholila série finálových koncertů Spark Fresh Blood

V Brně vyvrcholila série finálových koncertů Spark Fresh Blood

Spark Fresh Blood 2015 má za sebou další důležitou fázi. Tu předposlední, ve které se dvanáct finalistů vybraných z téměř čtyř set přihlášených kapel, předvedlo během čtyř koncertů i naživo. Poslední z těchto akcí se uskutečnila v pátek 20. listopadu v Brně a stálo to za to!

První vystupující, slovenští ASENTH, se sice kvůli nehodě na dálnici o něco zpozdili a tak se začalo asi o hodinu později, nicméně bez strašáka večerky to ničemu nevadilo a prostor proslulého metalového hostince Black Diamond se mezitím příjemně zaplnil. Nacvičená gesta pro práci s publikem tak nepůsobila hloupě a přítomní chytlavým rytmům pětice z Bratislavy postupně začínali přicházet na chuť. ASENTH hrají soudobě vyvedený metalový mix, v němž nechybí řev ani čisté melodické linky ani v jedné z poloh však nezacházejí do vyložených extrémů. Což oceníte hlavně při pomyšlení na většinu dnešní takzvaně metalcorové produkce, která si v přeslazených refrénech nezadá s rádiovou popinou. ASENTH navíc zpívají ve své mateřštině, nemají vůbec blbé texty a hlavně, zpěvák Tomáš je s přehledem i naživo dokáže odzpívat tak, jako ve studiu.

Jako druhým v pořadí pódium patřilo NEUTRAL. Ti jsou sice z Uherského Hradiště, Brno však jako by bylo jejich druhým domovem, a na mnohých fans bylo patrné, že dorazili hlavně kvůli nim. Nakonec, ve fanouškovském hlasování Spark Fresh Blood 2015 to byli právě oni, kdo získal nejvíc hlasů a nějaký ten čas už se na scéně pohybují. Pod pódiem během jejich setu vařil nefalšovaný kotel a když se mu borci zavděčili předělávkami od Mejdnů či SABATON, museli si připadat jako hvězdy první kategorie. Na druhou stranu, jejich vlastní skladby obsahují vše, co má správný power mít, tedy hlavně chytlavé refrény a melodie, a tak snad s další tvorbou bude cizí tvorby z repertoáru ubývat. Byť nepochybuju, že i oni si přehrávání svých oblíbenců užívají.

Čtvrtý finálový večer Spark Fresh Blood 2015 pak uzavírala kapela nejzkušenější, trio z Břidličné THE.PANT. Že mají chlapi nahráno, bylo vidět od prvních vteřin, ačkoliv až s prvními kapkami potu, začal mít jejich set ty správné grády. Líbí se mi, že i když by k tomu měli veškeré předpoklady, neuchylují se k opisování od MOTÖRHEAD, oproti Lemmymu a spol manévrují na mnohem širší ploše a za léta své existence si tak dokázali vytvořit už poměrně rozeznatelný zvuk s nezpochybnitelným tahem na branku. Po půlnoci už na časomíru nikdo nehleděl a tak THE.PANT nakonec odehráli plnohodnotný set, který byl povedeným vyvrcholením všehovšudy povedeného večera.

Díky všem kapelám i fanouškům za účast, čtveřicí uskutečněných koncertů však Spark Fresh Blood 2015 nekončí, naopak, to skutečné vyvrcholení je teprve před námi. Období vánočních svátků zaměstná opět porotce, kteří rozhodnou o trojici nejlepších. Ty vyhlásíme do novoroční kocoviny 1. ledna 2016. Vítěze přitom čeká začátkem příštího roku vystoupení na závěrečném koncertě Spark Fresh Blood 2015, možnost vystoupení na pravidelných Spark Rock Party v pražském Hard Rock Café, věcné ceny od Sparku, od Budvaru a letos nově taky od společnosti Fermata, no a samozřejmě taky dlouhodobá podpora Sparku!

foto: Ivo "Dark" Dostál

Nový Spark
venku od 1. března
Kalendář akcí
02.03. CITRON
02.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
02.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
03.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
06.03. AMARANTHE, DRAGONFORCE, INFECTED RAIN
06.03. AVATAR
08.03. WARKINGS
08.03. MESHUGGAH
08.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
09.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace