Nový Spark
venku od 1. února
V temně krásné kutnohorské kostnici chtěl přenocovat i Ozzy Osbourne

V temně krásné kutnohorské kostnici chtěl přenocovat i Ozzy Osbourne

Světoznámá kostnice v Sedleci u Kutné Hory se už devět let rekonstruuje. První pyramida z lidských kostí je nyní už téměř hotová. Není divu, že místo, kde se skví girlandy z lidských lebek či lustr z pánevních kostí, tolik přitahuje metalové umělce. Samotný Ozzy Osbourne dokonce kdysi psal místnímu faráři s žádostí o přenocování.

Kutná Hora byla ve středověku sice bohaté město, ale bez kanalizace, takže se zde šířily různé nemoci jako břišní tyfus či mor. Nezapomínejme ani na hladomor, husitské války a velké bitvy. Ve středověku bylo na místním hřbitově pohřbeno 60 000 lidí. Klášter se rozhodl rozsáhlý hřbitov zmenšit a zrušit některé hroby. Co ale s kostmi mrtvých? Kostnice byly v těchto dobách běžné, ale v Kutné hoře je později použili i jako výzdobu.

Temně krásná kostnice k sobě láká milovníky mystických míst, kterými jsou mnozí metaloví muzikanti. Sám princ temnot Ozzy Osbourne psal místními faráři žádost, zda by nemohl v kostnici přespat, ale byl odmítnut. Za výzdobou kaple totiž v období rekatolizace stojí mocné memento mori, očekávání nebeské slávy, římskokatolická zbožnost i estetika baroka. V současnosti je tam dokonce zakázáno fotit. Kdo však fotku má, jsou čeští průkopníci black metalu TÖRR. Použili na obálku svého alba „Armageddon“ v roce 1994.

Nový Spark
venku od 1. února
Kalendář akcí
22.02. DEPECHE MODE
23.02. PERSEFONE, HYPNO5E, STELLAR CIRCUITS, ad.
23.02. PROTHEUS, KOMUNÁL
24.02. DEPECHE MODE
24.02. CRADLE OF FILTH, WEDNESDAY 13
24.02. PROTHEUS, KOMUNÁL
25.02. CRADLE OF FILTH, WEDNESDAY 13
25.02. LIONHEART, SUICIDE SILENCE, KUBLAI KHAN TX, PALEFACE, SWISS
01.03. HEĽENINE OČI
01.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace