Nový Spark
venku od 3. června
Vinyly stále na vzestupu – jejich prodeje byly loni historické

Vinyly stále na vzestupu – jejich prodeje byly loni historické

Zájem o vinylový formát neopadá. Naopak. Ve Spojených státech byl v loňském předvánočním týdnu stanoven nový historický rekord, když se prodalo 2 232 000 desek, vůbec nejvíc v rámci jednoho týdne za uplynulých více než třicet let. Od roku 1991 šlo navíc teprve o druhý případ, kdy týdenní prodejnost vinylových desek přesáhla hranici dvou milionů kusů. Poprvé se tak stalo rovněž v předvánočním týdnu v roce 2021, kdy bylo prodáno 2 115 000 kusů.

Že jsou vinyly stále populárním formátem, potvrzuje i skutečnost, že v daném týdnu činily 63 % z celkového počtu prodaných fyzických nosičů (zbylých 37 % připadá na CD a kazety, případně jiné méně obvyklé formáty).

Mezitýdenní nárůst prodejnosti tentokrát činil 46,7 % čili je zjevné, že valná většina prodaných desek skončila dárkově zabalená pod vánočním stromkem. Tou nejprodávanější deskou byl aktuální počin zpěvačky Taylor Swift „Midnights“, jehož se prodalo 68 tisíc kusů.

Celkem se za loňský rok ve Spojených státech prodalo bezmála 42 milionů vinylových desek, což představuje meziroční nárůst o 3,6 %.

Na zajímavý trend ukazují také data z britského trhu, který mimochodem opanovala rovněž Taylor Swift s „Midnights“. Prodejnost vinylů tam roste patnáctým rokem v řadě, přičemž loni dosáhla svého třicetiletého maxima. Ovšem zatímco v minulých letech žebříčkům nejprodávanějších desek vévodily ty staršího data vydání, desítku nejprodávanějších titulů loňského roku tvoří převážně desky, které loni rovněž vyšly.

„Přetrvávající kouzlo vinylů poznává stále více současných umělců a ukazuje se, že v roce, kdy vinyl slaví pětasedmdesáté výročí, je stejně relevantní jako kdykoliv dřív, ale i to, že v době streamování zůstávají fyzické nosiče nezbytnou a zdravou součástí hudebního trhu,“ komentuje přetrvávající oblibu „asfaltu“ šéf britské BPI (obdoba naší IFPI) Geoff Taylor.

Nový Spark
venku od 3. června
Kalendář akcí
23.06. DROPKICK MURPHYS, BAD RELIGION, AGNOSTIC FRONT
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
27.06. BOSTON MANOR
30.06. EXTREME, RICHIE KOTZEN
03.07. OBSCENE EXTREME
03.07. ROD STEWART
04.07. SMASHING PUMPKINS
11.07. ROYAL BLOOD
11.07. MASTERS OF ROCK
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace