Nový Spark
venku od 3. dubna
Vinyly stále na vzestupu – jejich prodeje byly loni historické

Vinyly stále na vzestupu – jejich prodeje byly loni historické

Zájem o vinylový formát neopadá. Naopak. Ve Spojených státech byl v loňském předvánočním týdnu stanoven nový historický rekord, když se prodalo 2 232 000 desek, vůbec nejvíc v rámci jednoho týdne za uplynulých více než třicet let. Od roku 1991 šlo navíc teprve o druhý případ, kdy týdenní prodejnost vinylových desek přesáhla hranici dvou milionů kusů. Poprvé se tak stalo rovněž v předvánočním týdnu v roce 2021, kdy bylo prodáno 2 115 000 kusů.

Že jsou vinyly stále populárním formátem, potvrzuje i skutečnost, že v daném týdnu činily 63 % z celkového počtu prodaných fyzických nosičů (zbylých 37 % připadá na CD a kazety, případně jiné méně obvyklé formáty).

Mezitýdenní nárůst prodejnosti tentokrát činil 46,7 % čili je zjevné, že valná většina prodaných desek skončila dárkově zabalená pod vánočním stromkem. Tou nejprodávanější deskou byl aktuální počin zpěvačky Taylor Swift „Midnights“, jehož se prodalo 68 tisíc kusů.

Celkem se za loňský rok ve Spojených státech prodalo bezmála 42 milionů vinylových desek, což představuje meziroční nárůst o 3,6 %.

Na zajímavý trend ukazují také data z britského trhu, který mimochodem opanovala rovněž Taylor Swift s „Midnights“. Prodejnost vinylů tam roste patnáctým rokem v řadě, přičemž loni dosáhla svého třicetiletého maxima. Ovšem zatímco v minulých letech žebříčkům nejprodávanějších desek vévodily ty staršího data vydání, desítku nejprodávanějších titulů loňského roku tvoří převážně desky, které loni rovněž vyšly.

„Přetrvávající kouzlo vinylů poznává stále více současných umělců a ukazuje se, že v roce, kdy vinyl slaví pětasedmdesáté výročí, je stejně relevantní jako kdykoliv dřív, ale i to, že v době streamování zůstávají fyzické nosiče nezbytnou a zdravou součástí hudebního trhu,“ komentuje přetrvávající oblibu „asfaltu“ šéf britské BPI (obdoba naší IFPI) Geoff Taylor.

Nový Spark
venku od 3. dubna
Kalendář akcí
06.04. WARBRINGER, EVIL INVADERS, SCHIZOPHRENIA, guest
13.04. BROTHER FIRETRIBE
13.04. LIK, MASS WORSHIP
18.04. LOUDNESS
18.04. WELSHLY ARMS
19.04. DUST BOLT, ACCUSSER
20.04. DUST BOLT, ACCUSSER
21.04. RHAPSODY OF FIRE
21.04. DUST BOLT, ACCUSSER
22.04. DUST BOLT, ACCUSSER
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace