Nový Spark
venku od 1. února
Wacken World Wide se loučí a potvrzuje jména na příští rok

Wacken World Wide se loučí a potvrzuje jména na příští rok

Internetový mini-Wacken je za námi. Koncept to nebyl špatný a během čtyř dnů jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí, připomněli si minulé ročníky a poznali nový způsob, jak zažít živou koncertní hudbu, aniž bychom se hnuli z domu. Teď se ohlédněme za posledním „festivalovým“ dnem.

Jedním z hlavních lákadel celého fesťáku byli švédští tankisté SABATON, kteří jakožto pomyslní headlineři dostali i „největší“ show – musíme brát v potaz, že se jednalo hlavně o práce animátorů. Nad pódiem sice přelétala letadla spitfire a ozývaly se i zvuky tanků či samopalů, ale po hudební stránce byl jejich XR koncert takový lepší průměr. Sice neurazil, ale ani nenadchnul natolik, abyste vytáhli ze skříně děravé maskáče a začali mašírovat před monitorem.Němečtí thrashoví titáni KREATOR jasně dokazují, že thrash není trash a ještě to tak nějakou dobu zůstane. U čeho se přece lépe vyvztekat, než u hezky nasraného songu o zkažené společnosti a lidech, kteří si zaslouží dostat přes tlamu? Celá show byla doprovázena pravými i virtuálními plameny a vlastně jediné, co tomu chybělo, byl pořádný moshpit, ke kterému kapela neustále pobízela neexistující publikum.

Jako energický zástupce německé verze industrialu byli třetí sobotní kapelou v XR studiu HÄMATOM. Svými koncertními motivy i novým songem jasně dávali najevo, co mají na srdci: „Fuck corona, nás nic nezastaví!“Halloween se díky creepy hororové formaci MISTER MISERY vrátil v silnější atmosféře než o půlnočním úplňku. Tenhle gotický vysněný potomek MOTIONLESS IN WHITE, BLACK VEIL BRIDES a MY CHEMICAL ROMANCE míří vysoko a snad se tam i dostane!

Z archivu si pro poslední den pořadatelé vybrali rovnou tři koncerty. Nejmladšího data byla loňská epická show POWERWOLF, velmi podobná těm, které jsme mohli zhlédnout na loňském Metalfestu a v pražském Foru Karlín v listopadu 2018. Staršího data byly koncerty legend JUDAS PRIEST a MOTÖRHEAD – oba se odehrály již před devíti lety a v obou případech nebylo co vytknout. Halfordův zpěv zněl majestátně širým okolím, pokud ho náhodou nepřehlušil řev dychtících fandů. U legendární skladby „Painkiller“ mu sice sem tam hlas přeskočil, ale i přesto si na svůj věk drží úžasnou kondici. Při koncertě MOTÖRHEAD jsme mohli zavzpomínat na mistra rock’n’rollu i metalového boha Lemmyho, který nás už před 5 lety opustil. Na žádném jiném koncertě už neuvidíte tolik žen v podprsenkách, jako tomu bylo na vystoupení MOTÖRHEAD. A že jich tam bylo!

Prostřednictvím dosti retro hororového snímku se dozvídáme, že na rok 2021 chystají LORDI na Wacken Open Air něco velkého. A to speciální hororovou show plnou satanismu, okultismu, hektolitrů krve, brutálních vražd a mnoha mnoha dalšího – vhodné pro děti od 3 let!


V průběhu klipu jsou potvrzena i jména kapel W.O.A. 2021. Jsou mezi nimi: JUDAS PRIEST, VADER, MOONSPELL, Tarja, LORDI, AS I LAY DYING, DROPKICK MURPHYS, HÄMATOM, DEATH SS a ROSE TATTOO.

Asi nejsympatičtější monstrum vůbec, Mr. Lordi, nás ještě před krátkým koncertem na závěr provedl po svém rodném městě Rovaniemi. Zde jsme si mohli prohlédnout jeho pracovnu (přeplněnou k prasknutí merchem KISS), knihovnu, ve které poprvé uslyšel metalové nahrávky, a asi na pět vteřin dokonce pustil své první demo vůbec. Poté nám představil svého dobrého kámoše Santu Clause a několik kapel pocházejících z tohoto laponského města. Po dohrání tří songů se s námi loučí nejen LORDI, ale i celý virtuální festival.

Sbohem Wacken World Wide, byl jsi fajn, ale doufáme, že další rok už se dočkáme klasických fesťáků a koncertů. Metalu zdar!

text: Ondřej Weisbauer

Nový Spark
venku od 1. února
Kalendář akcí
01.03. HEĽENINE OČI
01.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
01.03. CITRON
02.03. CITRON
02.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
02.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
03.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
06.03. AMARANTHE, DRAGONFORCE, INFECTED RAIN
06.03. AVATAR
08.03. WARKINGS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace