Nový Spark
venku od 1. června
Wacken World Wide se loučí a potvrzuje jména na příští rok

Wacken World Wide se loučí a potvrzuje jména na příští rok

Internetový mini-Wacken je za námi. Koncept to nebyl špatný a během čtyř dnů jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí, připomněli si minulé ročníky a poznali nový způsob, jak zažít živou koncertní hudbu, aniž bychom se hnuli z domu. Teď se ohlédněme za posledním „festivalovým“ dnem.

Jedním z hlavních lákadel celého fesťáku byli švédští tankisté SABATON, kteří jakožto pomyslní headlineři dostali i „největší“ show – musíme brát v potaz, že se jednalo hlavně o práce animátorů. Nad pódiem sice přelétala letadla spitfire a ozývaly se i zvuky tanků či samopalů, ale po hudební stránce byl jejich XR koncert takový lepší průměr. Sice neurazil, ale ani nenadchnul natolik, abyste vytáhli ze skříně děravé maskáče a začali mašírovat před monitorem.Němečtí thrashoví titáni KREATOR jasně dokazují, že thrash není trash a ještě to tak nějakou dobu zůstane. U čeho se přece lépe vyvztekat, než u hezky nasraného songu o zkažené společnosti a lidech, kteří si zaslouží dostat přes tlamu? Celá show byla doprovázena pravými i virtuálními plameny a vlastně jediné, co tomu chybělo, byl pořádný moshpit, ke kterému kapela neustále pobízela neexistující publikum.

Jako energický zástupce německé verze industrialu byli třetí sobotní kapelou v XR studiu HÄMATOM. Svými koncertními motivy i novým songem jasně dávali najevo, co mají na srdci: „Fuck corona, nás nic nezastaví!“Halloween se díky creepy hororové formaci MISTER MISERY vrátil v silnější atmosféře než o půlnočním úplňku. Tenhle gotický vysněný potomek MOTIONLESS IN WHITE, BLACK VEIL BRIDES a MY CHEMICAL ROMANCE míří vysoko a snad se tam i dostane!

Z archivu si pro poslední den pořadatelé vybrali rovnou tři koncerty. Nejmladšího data byla loňská epická show POWERWOLF, velmi podobná těm, které jsme mohli zhlédnout na loňském Metalfestu a v pražském Foru Karlín v listopadu 2018. Staršího data byly koncerty legend JUDAS PRIEST a MOTÖRHEAD – oba se odehrály již před devíti lety a v obou případech nebylo co vytknout. Halfordův zpěv zněl majestátně širým okolím, pokud ho náhodou nepřehlušil řev dychtících fandů. U legendární skladby „Painkiller“ mu sice sem tam hlas přeskočil, ale i přesto si na svůj věk drží úžasnou kondici. Při koncertě MOTÖRHEAD jsme mohli zavzpomínat na mistra rock’n’rollu i metalového boha Lemmyho, který nás už před 5 lety opustil. Na žádném jiném koncertě už neuvidíte tolik žen v podprsenkách, jako tomu bylo na vystoupení MOTÖRHEAD. A že jich tam bylo!

Prostřednictvím dosti retro hororového snímku se dozvídáme, že na rok 2021 chystají LORDI na Wacken Open Air něco velkého. A to speciální hororovou show plnou satanismu, okultismu, hektolitrů krve, brutálních vražd a mnoha mnoha dalšího – vhodné pro děti od 3 let!


V průběhu klipu jsou potvrzena i jména kapel W.O.A. 2021. Jsou mezi nimi: JUDAS PRIEST, VADER, MOONSPELL, Tarja, LORDI, AS I LAY DYING, DROPKICK MURPHYS, HÄMATOM, DEATH SS a ROSE TATTOO.

Asi nejsympatičtější monstrum vůbec, Mr. Lordi, nás ještě před krátkým koncertem na závěr provedl po svém rodném městě Rovaniemi. Zde jsme si mohli prohlédnout jeho pracovnu (přeplněnou k prasknutí merchem KISS), knihovnu, ve které poprvé uslyšel metalové nahrávky, a asi na pět vteřin dokonce pustil své první demo vůbec. Poté nám představil svého dobrého kámoše Santu Clause a několik kapel pocházejících z tohoto laponského města. Po dohrání tří songů se s námi loučí nejen LORDI, ale i celý virtuální festival.

Sbohem Wacken World Wide, byl jsi fajn, ale doufáme, že další rok už se dočkáme klasických fesťáků a koncertů. Metalu zdar!

text: Ondřej Weisbauer

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
12.06. PANTERA
22.06. BASINFIRE 2023
30.06. PRO-PAIN, DEADPOINT
01.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
02.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
15.07. DEEP PURPLE
16.07. HOLLYWOOD VAMPIRES
27.07. BENÁTSKÁ 2023
29.07. OSTRAVA V PLAMENECH
30.07. DEPECHE MODE
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace