Nový Spark
venku od 2. května
Zemřel kytarový velikán Jeff Beck

Zemřel kytarový velikán Jeff Beck

Ve věku 78 let zemřel jeden z největších kytaristů historie – Jeff Beck. Jeho zástupce uvedl, že zemřel v úterý 10. ledna, po náhlém onemocnění meningitidou.

Jednou z prvních osobností, která na Beckovo úmrtí reagovala, byl Ozzy Osbourne, jemuž kytarista přispěl do titulní skladby loňského alba „Patient Number 9“: „Nedokážu vyjádřit, jak moc mě zarmoutila zpráva o odchodu Jeffa Becka. Je to strašná ztráta pro jeho rodinu, přátele a mnoho fanoušků. Bylo mi velkou ctí, že jsem Jeffa znal, a neuvěřitelnou poctou, že hrál na mém posledním albu. Ať žije!"

„Nikdo nehrál na kytaru tak jako on. Poslechněte si prosím první dvě alba JEFF BECK GROUP a žasněte,“ napsal Gene Simmons z KISS. „Připadám si, jako by odešel jeden z mých bratrů,“ uvedl na sociálních sítích pro změnu Ronnie Wood, který s Jeffem Beckem působil právě v THE JEFF BECK GROUP poté, co skončili THE YARDBIRDS.

Beck platil za inspirativního hudebního experimentátora, který do své kytarové hry neměl problém propašovat prvky jazzu či si hrát s nejrůznějšími efekty, čímž prošlapával cestu žánrům jako byl psychedelický rock, ale i heavy metal. Krom THE YARDBIRDS a kapely nesoucí jeho jméno rozvíjel i pestrou sólovou diskografii a nebál se spolupracovat s ostatními muzikanty. Ať už to bylo v poslední době systematičtější působení s hercem a kytaristou Johnnym Deppem či hostovačky na albech Jona Bon Joviho, Rogera Waterse, Micka Jaggera a dalších.

Za svou kariéru sesbíral osm cen Grammy, oceněn byl cenou Ivora Novella za jedinečný přínos britské hudbě a hned dvakrát byl uveden do Rock´n´rollové Síně slávy – jako člen THE YARDBIRDS a sólově. Památné je i pojištění každého z jeho prstů na jeden milion dolarů…

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
21.05. EXHORDER
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace