Nový Spark
venku od 1. března
Zemřel kytarový velikán Jeff Beck

Zemřel kytarový velikán Jeff Beck

Ve věku 78 let zemřel jeden z největších kytaristů historie – Jeff Beck. Jeho zástupce uvedl, že zemřel v úterý 10. ledna, po náhlém onemocnění meningitidou.

Jednou z prvních osobností, která na Beckovo úmrtí reagovala, byl Ozzy Osbourne, jemuž kytarista přispěl do titulní skladby loňského alba „Patient Number 9“: „Nedokážu vyjádřit, jak moc mě zarmoutila zpráva o odchodu Jeffa Becka. Je to strašná ztráta pro jeho rodinu, přátele a mnoho fanoušků. Bylo mi velkou ctí, že jsem Jeffa znal, a neuvěřitelnou poctou, že hrál na mém posledním albu. Ať žije!"

„Nikdo nehrál na kytaru tak jako on. Poslechněte si prosím první dvě alba JEFF BECK GROUP a žasněte,“ napsal Gene Simmons z KISS. „Připadám si, jako by odešel jeden z mých bratrů,“ uvedl na sociálních sítích pro změnu Ronnie Wood, který s Jeffem Beckem působil právě v THE JEFF BECK GROUP poté, co skončili THE YARDBIRDS.

Beck platil za inspirativního hudebního experimentátora, který do své kytarové hry neměl problém propašovat prvky jazzu či si hrát s nejrůznějšími efekty, čímž prošlapával cestu žánrům jako byl psychedelický rock, ale i heavy metal. Krom THE YARDBIRDS a kapely nesoucí jeho jméno rozvíjel i pestrou sólovou diskografii a nebál se spolupracovat s ostatními muzikanty. Ať už to bylo v poslední době systematičtější působení s hercem a kytaristou Johnnym Deppem či hostovačky na albech Jona Bon Joviho, Rogera Waterse, Micka Jaggera a dalších.

Za svou kariéru sesbíral osm cen Grammy, oceněn byl cenou Ivora Novella za jedinečný přínos britské hudbě a hned dvakrát byl uveden do Rock´n´rollové Síně slávy – jako člen THE YARDBIRDS a sólově. Památné je i pojištění každého z jeho prstů na jeden milion dolarů…

Nový Spark
venku od 1. března
Kalendář akcí
24.03. APOCALYPTICA, EPICA
25.03. CANNIBAL CORPSE, DARK FUNERAL, INGESTED, STORMRULER
29.03. CULT OF LUNA, RUSSIAN CIRCLES, SVALBARD
06.04. WARBRINGER, EVIL INVADERS, SCHIZOPHRENIA, guest
13.04. BROTHER FIRETRIBE
13.04. LIK, MASS WORSHIP
18.04. LOUDNESS
18.04. WELSHLY ARMS
21.04. RHAPSODY OF FIRE
26.04. AVRIL LAVIGNE
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace