Nový Spark
venku od 29. listopadu
Anneke van Giersbergen, Anna Murphy - 5.4.2014, Zlín, MoR Café

Anneke van Giersbergen, Anna Murphy - 5.4.2014, Zlín, MoR Café

Večer plný krásných ženských hlasů a šarmu jejich nositelek. Začala to už Hanka Kosnovská z NIL, která na akustickém turné, jenž kapela momentálně jede, sedí na barové židličce, ale bylo vidět, jak snadno by se z ní vznesla v duchu svých hlasových eskapád. Pro mě příjemné překvapení už hned na úvod večera.

Anna Murphy se od melodického death/folku mateřských ELUVEITIE na své sólovce „Cellar Darling“ vzdálila mílovými kroky, ale i ona si evidentně našla cestičku, jak uchopit své vlastní vize. A to nejen ty hudební, neboť sama je autorkou výtvarného konceptu alba, který koresponduje s intimnější atmosféru samotné hudby. Bude to chtít samozřejmě ještě čas, až se Anna zcela na své vlastní cestě vyprofiluje, ale pokud mohu soudit, bude se jednat spíše o vychytávání detailů a dozrání jejího hlasu. Sympatická Švýcarka však nemá důvod ke spěchu, její sólová kariéra není ani náznakem běh za nějakými pochybnými komerčními plody. Lze ji jen přát, aby se vypracovala na tak úžasnou zpěvačku, jako je Anneke van Giersbergen.

Na úvod nás sice červenovlasá pěnice zaskočila, neboť nejenže přišla na pódium zcela civilně bez nějakého intra a dalších propriet, ale i tím, že hned na úvod se přiznala, že jí trápí nějaká infekce. A začátek tedy bude komornější, aby své hlasivky pošetřila. Poté dala naprosto famózně čtyři skladby doprovázejíce se pouze na akustickou kytaru a bylo jasné, že její hlas nějaký vir nemůže zastrašit. Když se poté koncert postupně přelil do rockovějších a metalovějších vod (to už samozřejmě za doprovodu celé kapely), její rejstříky byly stále tak podmanivé a jisté, jako je znáte z desek. Na konci regulérního setu přišla třešnička v podobě „Strange Machines“, nezapomenutelné hymny z desky „Mandylion“ od THE GATHERING, a bylo jasné, že tahle rozzářená a za každých okolností příjemná a optimistická Holanďanka, porazila na hlavu bacily a nás v hledišti pro změnu srazila na kolena. Poklona této rockové dámě totiž byla zcela na místě.

text: Jan Kozák
foto: Zdenek Zelený - více zde

Nový Spark
venku od 29. listopadu
Kalendář akcí
08.12. SKINDRED
09.12. GWAR, VOIVOD, CHILDRAIN
10.12. GWAR, VOIVOD, CHILDRAIN
14.12. Northlane, Silent Planet, Void Of Vision
14.12. ÁRSTÍÐIR
14.12. MUNICIPAL WASTE, TOXIC HOLOCAUST, ENFORCER, SKELETAL REMAINS
16.12. TARJA - CHRISTMAS TOGETHER
17.12. ARCHSPIRE, BENEATH THE MASSACRE, VULVODYNIA, INFERI
17.12. TARJA - CHRISTMAS TOGETHER
18.12. TARJA - CHRISTMAS TOGETHER
A co FAKKER!?