Nový Spark
venku od 2. října
DEEP PURPLE jako průkopníci spojení rockové hudby se symfonickými nástroji

DEEP PURPLE jako průkopníci spojení rockové hudby se symfonickými nástroji

DEEP PURPLE patří mezi průkopníky, kteří spojili rockovou hudbu se symfonickými nástroji. Jsou vůbec první hardrockovou kapelou, která vystoupila v roce 1969 s orchestrem. Z koncertu v Royal Albert Hall také vzniklo legendární album „Concerto for Group and Orchestra“.

Na přelomu tisíciletí tradici vystupování s filharmonií obnovili, přítomnost orchestrálních prvků v jejich hudbě proto nikoho nepřekvapuje. Na posledních třech deskách jsou již stálou součástí alespoň v několika skladbách. Ovšem zatímco v Lordově konceptu z konce šedesátých let zůstávají rockové a orchestrální prvky poměrně oddělené, v současnosti vyznívají jako zcela přirozený, integrální prvek kompozic. Jak se na to dívá basák Roger Glover?

„Jestli se nepletu, bylo to v roce 2011 nebo 2012, když jsme dokonce vyjeli na turné se čtyřicetičlenným orchestrem. Nejednalo se o takový ten klasický velký orchestr, který si pod pojmem orchestr člověk představí. V podstatě v něm hráli samí mladí muzikanti, z nichž velká část působí v různých rockových kapelách, takže hudbu cítili podobně jako my. Ani tak nešlo o filharmonický jako spíše o jazzový orchestr. Byla v tom mnohem větší hravost a nevázanost. Překrásné turné, na jehož konci jsme začali pracovat na albu „Now What?!“, které bylo zcela zřejmě ovlivněno nabytou zkušeností.“

Celý rozhovor s DEEP PURPLE najdete v aktuálním Sparku.


Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
10.10. LIVESTREAM ARMORED SAINT
17.10. LIVESTREAM OBITUARY
30.10. LIVESTREAM CRADLE OF FILTH
31.10. LIVESTREAM MOONSPELL
05.11. Nick Cave Alone at Alexandra Palace v kinech
04.12. ELVENKING, LAST DAYS OF EDEN
12.03. APOCALYPTICA, EPICA
13.03. PRIMAL FEAR
20.03. PRIMAL FEAR
05.05. HELLOWEEN
A co FAKKER!?