Nový Spark
venku od 1. září
Hudební byznys vystavuje Rusům stopku

Hudební byznys vystavuje Rusům stopku

Rusko už v reakci na jeho vojenskou invazi na Ukrajinu opustilo víc než 300 nadnárodních firem a restrikce se začínají projevovat už i v hudební branži. Krom odsuzujících reakcí či slov podpory už někteří muzikanti podnikli aktivní kroky omezující ruskému publiku přístup k jejich tvorbě, ale přidávají se také přední firmy.

Například PINK FLOYD oznámili, že z digitální distribuce v Rusku a Bělorusku stahují svoji diskografii „od roku 1987“ a taky veškerá sólová alba Davida Gilmoura. Rovněž není bez zajímavosti počin Rogera Waterse, který na sociálních sítích obsáhlým otevřeným dopisem odpověděl devatenáctileté ukrajinské fanynce Alině, která ho na Facebooku vyzvala k reakci coby člověka, „který napsal tolik protiválečných textů“. Waters ve své reakci vyjádřil znechucení nad Putinovým jednáním a jedním dechem odsoudil „politické gangstery“ celého světa od Bushe, přes Blaira až po Perese a vyzval k boji proti nim: „Můžeme jim říct, že nebudeme součástí jejich obscénních hrátek o moc a bohatství na úkor druhých. Můžeme jim říct, že naše rodiny pro nás znamenají víc než všechny peníze světa.“

Co se týče přední streamingové platformy Spotify, ta zůstává v Rusku aktivní, nicméně omezuje část svého byznysu a přistupuje ke kontrole obsahu. Od začátku invaze už prý její administrátoři smazali vedle prokremelské propagandy několik desítek nenávistných playlistů (Soundtrack pro invazi na Ukrajinu, Muzika tvrdší než ruská atomovka, apod.) a krom toho pozastavuje v Rusku veškeré finanční operace. Finanční ředitel Spotify Paul Vogel uvedl, že firma v regionu „přerušila veškerou monetizaci“ čili zastavila veškerou inzerci a nemá ani žádné příjmy z prémiových účtů. Dle všeho však držitelům práv za streaming hudby v Rusku dál platí s tím, že náklady na zrušení monetizace přenesla na vlastní bedra. Dle Vogela se ruský trh na celkových tržbách Spotify podílí pouhým 1 %, takže omezení služby by pro firmu nemělo mít zásadnější negativní dopad, přestože šéf firmy Daniel Ek v minulosti o Rusku hovořil jako o trhu s „obrovským potenciálem“.

Zatím poslední zásah, který ještě víc ruským posluchačům omezí přístup k oblíbené muzice, musí řešit ruské streamingové služby Yandex.Music a VK Music. Od nového týdne jim totiž nejsou přístupné nové nahrávky západních vydavatelů, kteří už dříve podpořili sankční kroky proti Rusku, jmenovitě jde o giganty Universal, Warner Music a Sony Music.

Nový Spark
venku od 1. září
Kalendář akcí
26.09. SOEN
27.10. WALTARI, RUST2DUST
28.10. WALTARI, RUST2DUST
29.10. WALTARI, RUST2DUST
03.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
05.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
07.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
08.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace