Nový Spark
venku od 1. června

JEFF SCOTT SOTO, ETERNO - 9.5.2014, Olomouc, Bounty Rock Café

Olomoucká melodicko-rocková (a trochu i metalová) trilogie byla po WILD FRONTIER a HOUSE OF LORDS završena koncertem nepřehlédnutelného vokalisty, který brázdí pódia už celých třicet let. Ostatně právě oslavám tří aktivních muzikantských dekád Jeff Scott Soto celé turné zasvětil.

Předkapela tentokrát pocházela ze Švédska, ale nejednalo se o další melodické hard rockery, jak by se dalo předpokládat. Stockholmská čtveřice ETERNO totiž inklinuje ještě ke vzdálenějším vlivům, a tak se v jejich hudbě mísí syrový rockový přístup s až doommetalovými náladami, kde jsou jasně patrné vlivy BLACK SABBATH. Ne nadarmo měl peruánský kytarista Ivan Castro na sobě nášivky BLACK LABEL SOCIETY. Trumfem kapely je bezesporu zpěvák Lasse Jensen, jehož vokální možnosti působily takřka neomezeně, ať se to týkalo čistých či i drsnějších tónu. Měl jsem však trochu pocit, že ETERNO ne zcela využívají svůj potenciál, některé skladby by se slušelo o něco hudebně rozvést. Ale kapela má na svém kontě teprve tři EP a až vloni vydala svou první velkou desku, vše se tedy může změnit a vybrousit.

Poté už však nastoupil hlavní hřeb večera a myslím, že hned po první skladbě „Take You Down“ bylo všem jasné, že tento pátek bude výjimečný. Což se v dalších minutách potvrdilo. Soto připomenul nejen svou sólovou tvorbu, ale zabrousil i do svých jiných působišť. Zazněly tedy skladby od Axela Rudiho Pella, W.E.T. a Yngwieho Malmsteena, aby se v druhé polovině dostalo i na některé popové hity (Madonna, Seal) a probleskl i úryvek ze JOURNEY. Samostatný blok byl věnován Sotovu dlouholetému působišti TALISMAN, což alespoň u mě nešlo bez tiché vzpomínky na baskytaristu Marcela Jacoba. Ale pryč od smutných věcí. Jeff zpíval úžasně, i když v klubíku teplota brzy vystřelila prudce vzhůru. Neméně zdatně se činil jeho doprovodný americko-španělsko-brazilský band, v němž především exceloval kytarista Jorge Salan. Ale každý člen kapely by mohl z fleku být frontmanem, však také jejich pěvecké schopnosti prověřily nejen sbory ve skladbách, ale i Jeffovo „prozkoušení“ v improvizovaném jamu. Téměř dvě hodiny trvala tato melodicko rocková a metalová paráda a pokud Jeff Scott Soto opět přijede k nám do ČR, chci být u toho. Podobné koncerty se zde totiž tak často neodehrávají.

text: Jan Kozák

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
16.07. ANTHRAX - live stream
18.09. PRIMAL FEAR
20.09. PRIMAL FEAR
21.09. FROG LEAP
22.09. AXEL RUDI PELL
25.09. AXEL RUDI PELL
08.10. TWILIGHT FORCE
26.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
31.10. FAUN
12.01. APOCALYPTICA, EPICA
A co FAKKER!?
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace