Nový Spark
venku od 30. srpna
LED ZEPPELIN vyhráli soudní při o intro „Stairway to Heaven“

LED ZEPPELIN vyhráli soudní při o intro „Stairway to Heaven“

Robert Plant a Jimmy Page mohou zase v klidu spát. Uplynulých pár dní museli docházet k soudu, který řešil, zda s LED ZEPPELIN ve skladbě „Stairway to Heaven“ okradli americkou kapelu SPIRIT, respektive jejich skladbu „Taurus“, jejíž motiv nápadně připomíná intro jmenované klasiky. Soud to ale vyvrátil.

Podle Michaela Skidmora, zplnomocněného zástupce dnes již zesnulého autora SPIRIT Randyho Wolfa, se Zeppelíni mohli inspirovat koncem šedesátých let, když s SPIRIT odjeli několik koncertů, Page ale jakékoliv kopírování odmítá. A i když Skidmore tvrdil, že v soudní při nešlo o peníze, nýbrž o uznání, nakonec se možná pěkně prohne. Vydavatelství Warner, které bylo s Pagem a Plantem na straně obžalovaných, teď totiž žádá víc než 600 tisíc dolarů za soudní výlohy.

Kauza přitom bude možná ještě pokračovat, Skidmore totiž považuje za zásadní, že soudce si obě skladby neposlechl a jejich podobnost posuzoval pouze na základě notového zápisu. Na což poukázal rovněž odborník na autorské právo Steven L. Weinberg, který spor sledoval a nakonec ho takto zhodnotil: „Tenhle soudní verdikt v podstatě říká to, že na světě existuje určitá zásoba hudebních cihel, ze které může každý muzikant čerpat a používat je. Což neznamená, že by někoho kopíroval. Znamená to, že čerpá ze společné zásoby, která existuje už nějakých tři sta let. A když něco takového uděláte a vložíte do toho vlastní kreativitu a někdo vás pak zažaluje, tak vyhrajete.“

Co myslíte vy?


Nový Spark
venku od 30. srpna
Kalendář akcí
24.09. FÖLLAKZOID
25.09. Magic sword
27.09. STROMBOLI
28.09. Protector, Lahar, Mörkhimmel
01.10. Paul Gilbert
02.10. Protector, Denet
02.10. ROGER WATERS - film
02.10. OMNIUM GATHERUM, HAMFERÐ, HEIDRA
02.10. Airbourne
02.10. Cro-mags, Best Wishes, Red Death
A co FAKKER!?