Nový Spark
venku od 3. ledna
Megareport - PAGANFEST 2015 (Mnichov, 27. 3. 2015)

Megareport - PAGANFEST 2015 (Mnichov, 27. 3. 2015)

Byl to pohanskej bordel! Nespoutaná zábava s plnými poháry piva, divoženkami a dobře naloženou družinou neurvalých fidlalů. Němci folk metal milují a rozpoutali takové peklo, že chvílemi šlo až o život. Devátý ročník legendárního Paganfestu projel jedenáct zastávek, přičemž cesta Sparku vedla do jámy lvové zvané Backstage. Mnichovští jí zaplnili do posledního volného místa. Narváno! A to se začínalo už ve tři.

Okny do sálu ještě pronikalo denní světlo, když páteční folkové rejdění odstartovali finští FROSTTIDE. Na to, že to bylo první číslo dne, to byl sakra fofr. Melodický death metal s příměsí folku okamžitě začal hrozičům masírovat paže. Kapela měla skvělé nasazení. Potěšující - fanoušci reagovali hned. Do davu začal proudit umělý sníh a než se člověk stačil vzpamatovat, házeli FROSTTIDE do prvních řad trsátka a paličky.

Vikingové povstali a s nimi němečtí OBSCURITY. Řetěz nespadl. Tempo nastolené první smečkou udrželi. Měli výhodu - přeci jen jsou na domácí půdě. Teplota v sále stoupala.

Schwarzwald to není jen skvělé uzené, ale také mystičtí folkaři FINSTERFORST. Ti mají venku povedenou placku "Mach Dich Frei". Svou aktuální formu potvrdili i živě. Tohle je hodně žhavé želízko, které se postupně klube v ušlechtilou ocel. Hudebně na jedničku, slušivá image a evidentní pohoda uvnitř sestavy. Backstage se dostal na bod varu. Začalo to nebezpečně bublat.

Metalisty v hero pláštěnkách GRAILKNIGHTS jsem neviděl poprvé. Asi je zbytečné jejich kostýmky řešit. Je to komické až absurdní, ale evidentně podle reakcí to funguje. Ostatně nasazení se jim upřít nedá.

Nizozemce HEIDEVOLK jsem musel vynechat. V tu chvíli se uskutečňoval rozsáhlý rozhovor s KORPIKLAANI. Mimochodem pozdravují vás. Mrkněte!

TURISAS jsem si ale ujít nenechal. V tu chvíli už nebylo k hnutí. Peklo na zemi povstalo. Finové rozpoutali běs, při kterém se to v kotli neskutečně mydlilo a lidská těla se vznášela na rukou místních divochů. Ochranka měla doslova plné ruce práce. Byl to masakr. Kapela na jedničku. Do davu proudily tuny kouře a stroboskopy kmitaly rychlostí ruské Kaťuše.

Na řadě byli WINTERSUN. Ten blázinec po pódiem ani nemá smysl komentovat. Pivo létalo všemi směry, circle pit se rovnal otáčkám ždímačky a všichni řvali jak smyslů zbavení. WINTERSUN jsou upřímnost sama. Frontman Jari Mäenpää se s kytarou už asi narodil. Užívá si to každou vteřinou.

Trochu jsem pochyboval, zda exkluzivní hosté mnichovské štace KORPIKLAANI dokážou být tak atraktivní jako předchozí dvě party. Fanoušci a kapela mi okamžitě dokázali, že se krutě pletu. Odehrál se ten největší "chlív" večera. K ochrance se snášeli fanoušci rychlostí jedno tělo za dvacet vteřin. V kapele to začalo vřít a podtrhla tak skvělý zažitek, který neměl slabého místa.

text/foto/video: David Havlena

Nový Spark
venku od 3. ledna
Kalendář akcí
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace