Nový Spark
venku od 1. října

NEAL MORSE BAND & Mike Portnoy - 29.9.2013, Opole, Polsko

Dvacátý druhý ročník festivalu DRUM FEST, který se vždy s nástupem podzimu rozjede u našich severních sousedů, přivítal jednu ze svých hvězd poslední zářijovou neděli. I když v rámci tohoto podniku je opravdu těžké vyzdvihnout nějakého muzikanta nad jiné.

V příjemném prostředí opolské filharmonie se Neal Morse představil se svými stálými spolupracovníky, tedy baskytaristou Randym Georgem a bubeníkem Mikem Portnoyem, jehož jméno stálo na plakátech hned vedle toho Nealova. Dalšími členy bandu byl multiinstrumentalista (toho večera však především kytarista) Eric Gillette a klávesista William Hubauer. Všechno špičkoví hráči, což se ukazovalo hned od prvních tónů tohoto mimořádného prog rockového spektáklu. Neal zářil jako sluníčko a nakažlivým optimismem musel zasáhnout každého v sále. Během úvodní skladby “Momentum” však do pohody a soustředění začal vstupovat Mike Portnoy, který nejdříve gestikuloval na pódiového zvukaře zpoza svého bicího “kokpitu”, aby se po skončení skladby vydal přímo k jeho pultu. Když chlapík s bohorovným výrazem ve tváři zjevně nesplnil jeho přání, jal se posunovat a otáčet odposlech za svými zády. Osobně mně to trochu rušilo zážitek z koncertu, přestože uznávám, že pro muzikanty na pódiu jsou fungující odposlechy podstatná věc.

Mike se nakonec po menší stěhovácké akci uklidnil a od té chvíle už nic nerušilo (nutno dodat, že navzdory tomuto extempóre hrál pořád jako z partesu) . Neal Morse hravě zvládal kombinaci zpěv, kytara (resp. kytary), klávesy a požitkem byla hra kytaristy Erica Gilletteho, tu jemná jako pavoučí síť, tu zase ostrá jako chilli paprička. Neal si dokonce dovolil i výlet mezi diváky, aby následně zmizel úplně ze sálu a přilítl opět zezadu na pódium. Energie z něj přímo tryskala a když se na přídavek “Sing it High” roztancoval i zdánlivě seriózní basák Randy George (který poté přidal fantastické sólo v rámci představovačky), bylo jasné, že tento večer radost z hudby (a to nejen prog rocku) naprosto zvítězila.

Nový Spark
venku od 1. října
Kalendář akcí
26.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
31.10. FAUN
12.01. APOCALYPTICA, EPICA
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace