Nový Spark
venku od 2. října
Před 30 lety zemřel kytarista DEF LEPPARD Steve Clark. Zabil jej alkohol

Před 30 lety zemřel kytarista DEF LEPPARD Steve Clark. Zabil jej alkohol

Ráno 8. ledna 1991 zavolal kytaristovi DEF LEPPARD Philu Collenovi manažer kapely Cliff Burnstein. Zprávy, kterou dostal, se bál několik let. Jeho nejlepší přítel a parťák kytarista Steve Clark zemřel ve spánku následkem náhodného předávkování alkoholem a léky. Bylo mu pouhých 30 let.

Clark se k DEF LEPPARD připojil v roce 1978, rok po jejich vzniku, a zásadním způsobem se podílel na nejslavnějších albech skupiny – „Pyromania“ (1983) a „Hysteria“ (1987). Stejně jako jeho spoluhráči, i Clark si dopřával benefitů pramenících ze slávy a hojně holdoval alkoholu. V době vydání alba „Pyromania“ byli Clark a Collen kvůli jejich srandičkám a zlomyslnostem, které vyváděli ostatním pod vlivem alkoholu, známí jako „the terror twins“.

Postupně se ovšem Clarkovi vymklo pití kontrole. Stal se z něj nevyzpytatelný a nepředvídatelný člověk, každé ráno se třásl, což léčil skleničkou na baru, dokud se nepřestal chvět. Několikrát skončil s otravou alkoholem. Po jednom takovém incidentu, kdy mu naměřili 5,9 promile alkoholu v krvi, lékař důrazně doporučil odvykací léčbu. Tu absolvoval úspěšně, ale k alkoholu se opět navrátil.

Vzhledem k jeho neochotě vzdát se pití, byla Clarkova smrt začátkem roku 1991 nevyhnutelná, jakkoli tragická. Pitva odhalila, že Clark zemřel následkem náhodného předávkování alkoholem, Valiem a Kodeinem. Podle Collenovy biografie „Adrenalized“ si Clark předtím zlomil žebro, načež ho lékař varoval, aby na léky na bolest v žádném příapdě nepil. Kytarista jej ovšem neposlechl.

Ztráta Clarka byla pro DEF LEPPARD zničující, tím spíš, že kapela v té době překonávala následky tragické autonehody, při níž bubeník Rick Allen přišel o ruku. Rozhněvaný a frustrovaný Phil Collen kapelu opustil, ale zpěvák Joe Elliott jej přesvědčil k návratu se slovy, že jeho parťák by jistě nechtěl, aby se kvůli němu DEF LEPPARD rozpadli. Collen se vrhl zpět do práce na nových písních, aby smrt svého spoluhráče a přítele vytěsnil. Na Clarkovu pozici přišel v roce 1992 bývalý kytarista DIO Vivian Campbell, který v kapele figuruje dodnes.

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
27.10. WALTARI, RUST2DUST
28.10. WALTARI, RUST2DUST
29.10. WALTARI, RUST2DUST
03.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
05.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
07.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
08.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace