Nový Spark
venku od 3. června
Putovní Ultima Ratio Festival do Prahy veze pošmourné umění

Putovní Ultima Ratio Festival do Prahy veze pošmourné umění

Putovní Ultima Ratio Fest se po loňském úspěchu vrací do Čech. Jeho hvězdná sestava zaštítěná jmény PARADISE LOST a PRIMORDIAL tentokrát melancholii všech barev nedoveze do Brna, ale přímo do metropole. Konkrétně 6. října do MeetFactory.

PARADISE LOST (foto) plamen anglického gothic doomu udržují už 35 let, a to i přesto, že se nikdy neváhali vydat na nové cesty a během kariéry si prošli mnoha žánry. Po svých deathmetalových začátcích vytvořili ikonické a žánr formující desky „Gothic“, „Shades of God“, „Icon“ a „Draconian Times“, aby pak nahráli mainstreamovější „One Second“ s vlivy synthpopu, darkpopové album „Host“ nebo elektronické vlivy vstřebávající desku „Symbol of Life“. Zásadní jsou ale jejich majestátní gotické momenty, jimiž se stali ne jen jednou z nejvýraznějších metalových kapel, ale také tou gotický subžánr definující a tou, co doom metal pozvedla na novou úroveň. Proto jsou průkopníci Holmes, Mackintosh, Aedy a Edmondson i headlinery letošního festivalu.

Druhým tahounem turné jsou irští PRIMORDIAL. Vznikli v roce 1991 v Dublinu, takže též překročili svou třetí životní dekádu. Původně patřili k druhé vlně black/death/doomu, která se na přelomu 80. a 90. let rozmohla po celém světě, ale přidali k ní prvky irské tradiční hudby a kulturní, historické vlivy. Ani na svém právě vydaném, desátém albu „How It Ends“ neztratili nic ze své vitality a energie, takže se fanoušci mohou těšit na hudbu pro temnou noc duše s jejich klasickým soundem tvořeným mixturou keltského folku a black metalu.

Finští melodici OMNIUM GATHERUM u nás hrají pravidelně a pokaždé na pódium vlítnou s maximální intenzitou, takže sextet z Kotky vedený Markusem Vanhalou (též INSOMNIUM) odehraje živelný koncert jako by se jednalo o jeho premiéru. Omnium se ale oproti svým žánrovým rivalům (též Insomnium) nebojí šlápnout na plyn, ani použití progresivnější pasáže, čímž spolu s neomšelými, ale pro Finy opět signifikantními melodiemi neopakují vyřčené, ale objevují v melodickém death metalu neprošlapané cesty i se zachováním vlastního rozpoznatelného rukopisu.

A ten mají i HARAKIRI FOR THE SKY, kteří jsou jedni z nejvýraznějších představitelů post-blackmetalové vlny. Ve svém zvuku sice prvotní depresi a hysterické napětí už vyměnili za melodicky harmoničtější a náladami prosvětlenější polohy, ale plochy plné atmosfér naplněné temnými a zádumčivými tóny melancholie přetrvaly. Zklidněné atmosférické post-rockové plochy tu náladou v sobě s blackovou ostrostí nachází neuvěřitelné souznění, o čemž svědčí i řada oceňujících nominací.

Nový Spark
venku od 3. června
Kalendář akcí
23.06. DROPKICK MURPHYS, BAD RELIGION, AGNOSTIC FRONT
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
27.06. BOSTON MANOR
30.06. EXTREME, RICHIE KOTZEN
03.07. OBSCENE EXTREME
03.07. ROD STEWART
04.07. SMASHING PUMPKINS
11.07. ROYAL BLOOD
11.07. MASTERS OF ROCK
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace