Nový Spark
venku od 2. dubna
Czech metal studies založeny: V Brně proběhla druhá vědecká konference o metalu

Czech metal studies založeny: V Brně proběhla druhá vědecká konference o metalu

V úterý 12. 6. se po roce opět sešla odborná i laická veřejnost, aby se jala debatovat o metalové hudbě z vědeckých pozic. Druhá metalová konference s podtitulem „Metal, náboženství a spiritualita“ tak stvrdila založení českých metalových studií.

Od chvíle, kdy se na půdě Masarykovy univerzity v Brně uskutečnila historicky první vědecká metalová konference uplynul jeden rok a metal byl toto úterý opět podroben zkoumání na akademické půdě.

Organizátorovi Ing Mgr. et Mgr. Miroslav Vrzalovi se povedlo tentokráte povýšit status konference ze studentské na vědeckou a zvýšit tím její prestiž a počet účastníků. Kromě studentů a absolventů Filozofické fakulty MU, tak se svými příspěvky vystoupili studenti a výzkumníci z Mendelovy univerzity, dalších ústavů v rámci FF MU a dokonce i z FF Univerzity Kryštofa Filozofa v Nitře. Sparku se opět dostalo cti vystoupit na závěr konference s prezentací o našich aktivitách a jakožto host přijala pozvání legenda českého black metalu, kapela ROOT.

Hlavní přednáška doktora Josefa Smolíka se týkala metalové subkultury z pohledu různých sociologických škol. Dle Smolíka lze na metalovou subkulturu nahlížet různými prizmaty a zkoumat ji z mnoha pozic a výsledkem jeho přednášky bylo zjištění, že je do budoucna mnoho co zkoumat a že metal může hrát zástupnou roli místo náboženství. Sám organizátor Miroslav Vrzal pak prezentoval založení českých metalových studií, tedy vědeckého odvětví, které zkoumá metal a který se na západních univerzitách již etabloval. Jsme velmi zvědaví s čím čeští výzkumníci přijdou.


Z bloku jednotlivých přednášek vystupoval referát doktoranda FF MU Andreje Kapcára o situaci metalové scény v Gruzii. Ačkoli na začátku sám deklaroval, že metal je v Gruzii téměř neexistující, dovedl poutavě vysvětlit proč tomu tak je a zároveň s čím se potýká těch pár místních metalistů. Seznam všech přednášek lze najít na Facebookové události konference.

Na závěr konference zavítala na akademickou půdu trojice z kapely ROOT, se slovy, že nikdy nic podobného nezažili. Big Boss (zpěv), Igor Hubík (baskytara) a Aleš Dostál (kytara) pak dlouze se studenty diskutovali a poskytli jim jedinečný vhled do života a historie fenoménu nejen českého metalu, ROOT. Celé setkání bylo zakončeno v poslední hospodské baště brněnské metalové subkultury, M13, kde byla celá konference řádně zhodnocena a navázaly se nové cenné vztahy.

Sparku bylo opět velkou ctí se akce přímo zúčastnit a přeje do třetího ročníku a českým metalovým studiím jen to nejlepší. Doufáme, že se za rok sejdeme v Brně znovu a kdo budete mít zájem, rozhodně si toto netradiční metalové setkání nenechte ujít.

Nový Spark
venku od 2. dubna
Kalendář akcí
22.04. LORDI
23.04. LORDI
25.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
26.04. MIDNIGHT, CYCLONE, HIGH COMMAND
26.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
27.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
28.04. GLENN HUGHES
30.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
01.05. MARDUK, ORIGIN, DOODSWENS
03.05. PROTHEUS, KOMUNÁL
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace