Nový Spark
venku od 1. června
V Brně proběhne třetí vědecká metalová konference na téma „Metal, okultura, umění“

V Brně proběhne třetí vědecká metalová konference na téma „Metal, okultura, umění“

Na symbolické datum 6. 6. je nachystaná již třetí česká odborná vědecká konference zabývající se metalovou problematikou. S podtitulem „Metal, okultura, umění“ se v Brně představí badatelé se svými příspěvky a jako host vystoupí František Štorm.

Konferenci pořádá skupina badatelů Czech Metal Studies pod vedením Ing. Mgr. et Mgr. Miroslav Vrzala, Ph.D., kteří minulý rok ohlásili založení českých metalových studií . Proběhne v místnosti D22 na půdě Ústavu religionistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Tématem konference je propojení metalu, okultury a umění. Metal jakožto specifický hudební styl a subkultura byl vždy inspirován okultními prvky, které hojně používá jak ve své lyrice, tak estetice. Díky používání okultních prvků, které jsou někdy okolní společností vnímány jako kontroverzní, pak vzbuzuje i veřejnou reakci a společenské diskuze po celém světě. Metal lze díky své transgresivitě zároveň vnímat i jako kontroverzní umění, které v rámci svého uměleckém vyjádření jde někdy až na hranici „akceptovatelného“.

Konference se bude zejména soustředit (i když ne výhradně) na 1) okultní vlivy, které lze v rámci metalové hudby sledovat, 2) na to, jak jsou zde okultní prvky umělecky uchopovány, interpretovány a transformovány, 3) i na to, jakou jejich používání budí společenskou reakci.

Se speciální přednáškou a jako host v závěrečné diskuzi by měl vystoupit František Štorm, který je známým grafikem, typografem a v neposlední řadě také vůdčí postavou metalové skupiny MASTER’S HAMMER a členem projektu MORTAL CABINET.

Zvána je celá širá metalová i nemetalová veřejnost. Sparku je ctí být na místě rovněž přítomen.

FB událost: https://www.facebook.com/events/3141929312487620/

Konference je pojata jako interdisciplinární a je otevřena různým příspěvkům z oblasti religionistiky, antropologie, sociologie, mediálních studií, politologie, muzikologie, estetiky či jiných oborů.

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
09.10. PRIMAL FEAR
10.10. PRIMAL FEAR
11.10. FROG LEAP
15.10. HELLOWEEN
17.10. TWILIGHT FORCE
17.10. AXEL RUDI PELL
25.10. AXEL RUDI PELL
26.10. APOCALYPTICA, EPICA
27.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
02.11. FAUN
A co FAKKER!?