Nový Spark
venku od 1. března
Sklizeň 2022 - Honza Kozák

Sklizeň 2022 - Honza Kozák

Honza Kozák je předním sparkovským znalcem na metalovou silomelodiku. Urodilo se v relativně konzervativním žánru loni něco natolik zajímavého, aby se to dostalo do jeho Top 5 roku 2022?

TONY MARTIN – „Thorns“
Pěvecký velikán, který po desetiletích na scéně stále zůstává ve stínu slavnějších. Přitom na každý svůj zářez v diskografii může být pyšný. A obzvlášť na ten poslední, který nasměroval do temnějšího (sabatovského) heavy metalu a opět dokázal, že jeho hlas je i po letech na scéně majestátní jako Stonehenge a ani autorsky jeho prameny nikterak nevysychají.


PERSEFONE – „Metanoia“
Vše, co potřebujete vědět o progresivním metalu a nechcete poslouchat stovky hodin muziky. Andorská šestice zhmotnila dokonalost, a přesto jí zachovala lidskou tvář. Severská atmosféričnost zasazena mezi (melody)deathová struhadla, britská vznešenost v kole s jižanským temperamentem. Motivy se sice střídají jeden za druhým, přesto stále pociťujete sebejistou komplexnost.


VOIVOD – „Synchro Anarchy“
Tam, kde klasické rockové a metalové žánry ztrácejí dech, nastupují VOIVOD. Jejich vesmír je nekonečný, ve změti chaosu nacházejí řád, aby ho po pár taktech rozbili a složili jiným nečekaným způsobem. Z nástrojového minimalismu těží maximální hudební prožitek. Živoucí kanadská legenda, která zůstává progresivní i dnes ve všech ohledech daného slova.

„Synchro Anarchy“ seženeš i na Sparkshopu


SATAN – „Earth Infernal“
Byla by škoda, aby heavy metal ztratil jisté napětí, ale i drásavost a zároveň se přímočarost zaměňovala za primitivnost. Britský kvintet se loni vytasil s kolekcí, na kterou se dá stejně dobře pařit jako i bloumat v zákoutích každé její položky. Vzácné spojení heavymetalové energie a přemýšlivých přesto povětšinou schválně ne úplně dotažených tahů. Deska s tajemstvím i čertovým kopýtkem.

„Earth Infernal“ seženeš i na Sparkshopu


VORBID – „A Swan by the Edge of Mandala“
Třeba by takto vypadala další tvorba CONTROL DENIED, kdyby Chuck Schuldiner nepodlehl zákeřné chorobě. Norská čtveřice splétá žhavé riffy s měnícími se rytmy, že by Michael Åkerfeld zaplesal, z technothrashové obrazárny to střihne nejideálnějším vektorem až téměř k divadlu snů a když tuto smělou koláž pokropí nejextrémnější vokální rejstříky, zdá se, že opravdu na tímto konáním drží ochrannou ruku samotný Chuck.

Nový Spark
venku od 1. března
Kalendář akcí
01.03. HEĽENINE OČI
01.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
01.03. CITRON
02.03. CITRON
02.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
02.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
03.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
06.03. AMARANTHE, DRAGONFORCE, INFECTED RAIN
06.03. AVATAR
08.03. WARKINGS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace