Nový Spark
venku od 1. července

THE AGONIST, FERIUM, SELFMACHINE - 3. 3. 2015, Praha, Modrá vopice

Nemají to lehké. Kanaďané THE AGONIST před rokem řešili odchod zpěvačky Alissy White-Gluz (ARCH ENEMY) a teď se jejich plánované evropské turné otřásá v základech. Mají skvělou novou placku "Eye of Providence", povedla se i nová zpěvačka Vicky Psarakis. Co je to platné, když headliner turné kapela OTEP na poslední chvíli koncertní šňůru zruší. Během čtyřiadvaceti hodin se THE AGONIST museli rozhodnout - zabalit to nebo jet na vlastní triko?

Vzali to na sebe a skrze všechny komplikace zahráli v prostorách klubu Modrá vopice. Nic proti "legendárnímu" klubu, ale kapela podobného formátu potřebuje jiné prostory. Potřebuje dokonalé technické zázemí a hlavně potřebuje fanoušky. Těch dorazilo na místo zhruba tak padesát a spíše to přípomínalo večírek v garáži pro partu sousedů z ulice. Čili včerejší vystoupení beru spíše jako jakési demo než opravdový koncert. Na turné zůstal i support v podobě FERIUM a SELFMACHINE. Trochu to kolem nich zavánělo travkou, ale technicky na tom nebyli špatně. Zejména FERIUM udělali dobrý dojem.

THE AGONIST dělali, co mohli, aby se na neúčast, prostory, osud...dokázali povznést. Zklamání ale nezapřou. Mluvil jsem před koncertem s kytaristou Dannym Marino a z jeho slov bylo jasné, že aktuální situaci nese hořce. Ale zahráli! A kdo je trochu hudebně nadaný, musel poznat, že tihle borci umí. Instrumentálně to bylo bez zaváhání. Zvědavost byla samozřejmě upřena na novou tvář Vicky Psarakis. Postavila se k tomu čelem a profesionálně. Hlasově je vybavená dobře. Z toho, co bylo slyšet, se dá soudit, že kapela našla za Alissu adekvátní náhradu. I když resumé si ponechám na větší, "opravdový" koncert. Tři kapely hrály zhruba dvě hodiny. A to je na detailní rozbor opravdu málo. Tak příště!

text, foto: David Havlena

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
09.10. PRIMAL FEAR
10.10. PRIMAL FEAR
11.10. FROG LEAP
17.10. TWILIGHT FORCE
17.10. AXEL RUDI PELL
25.10. AXEL RUDI PELL
27.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
02.11. FAUN
13.11. OZZY OSBOURNE, JUDAS PRIEST
04.12. ELVENKING, LAST DAYS OF EDEN
A co FAKKER!?