Nový Spark
venku od 1. prosince
Vzpomínky na festivalovou sezónu s… REFORE

Vzpomínky na festivalovou sezónu s… REFORE

Mladičká nadějná thrashovka z Valašska REFORE má pěkně našlápnuto. Léto, jaké zažili, bývá pro mnohé rockové a metalové pardály cílem a vrcholem kariéry, pro tyhle ambiciózní ale skromné kluky je to začátek. Zahráli si na festivalu Masters of Rock, zažili si i šílenosti Obscene Extreme a chystají další ročník svého vlastního Refore festu. Jak na léto vzpomínají a co plánují nám vykládal Fera.

Chceš se za klukama jet podívat? Tady najdeš všechny informace o Refore festu

Jak se vám na obou pódiích líbilo? Je to lepší než v malých klubech?
Bylo to super! Jsou to velká pódia, pro nás je to celkem nezvyk a pořád úplně nevíme, jak si nastavit odposlechy, abychom slyšeli všechno, co potřebujeme. Ale v konečném výsledku je to vlastně jedno, člověk si pak stejně spíš užívá, že hraje na velkém festivalu a tím pádem na velkém prostoru pro hodně lidí, to je prostě velká věc. Ale na druhou stranu máme rádi i malé kluby, tam je to o poznání intenzivnější, co se týká interakce kapela-fanoušci. Hraje se kolikrát v podstatě přímo v hledišti, občas někoho práskneme kytarou po hlavě, občas nám někdo vezme mikrofon a sem tam taky nevíme, jestli ten pot, co po nás teče, je náš a nebo toho týpka před náma. Prostě absolutní syrovost v neředěné formě. Pokud si můžeme vybírat, je pro nás asi ideální kombinace obojího, v každém si dokážeme najít tu top věc.

Foto: Honza Moravec

Ve svém věku a po teprve jedné nahrávce pokořujete největší vrcholy – Masters of Rock a Obscene Extreme. Co to pro vás znamená?
No, jak to říct. Je to vrchol? My to tak asi úplně nebereme. Je super tam hrát, jsou to obrovské zážitky, které nám už nikdo nevezme a pořád si pamatujeme to nadšení, když nám přišla pozvánka. Byla to velká pocta. Nicméně zůstáváme nohama na zemi, na jeden takový velký gig připadá třicet menších, takže to bereme samozřejmě jako velkou šanci a trochu jako odměnu, ale na našem přístupu k hraní to nic nemění.

Chystáte na příští rok nové album?
Ano, pokud všechno dobře dopadne, v prvním kvartále roku 2024 by nám mělo vycházet nové album. Bude k němu klip, bude k němu nový merch, mělo by být turné, všechno jak se sluší a patří.

Jak jste daleko s novým materiálem a hrajete už něco naživo?
Máme téměř hotovo, respektive ono nikdy není úplně hotovo, ale momentálně už máme zabookované studio, nachystané songy a jasnou představu o tom, jak to bude vypadat. Cokoliv, co ještě stihneme udělat navíc, už je jenom bonus. Živě hrajeme tři nové songy. Zčásti proto, protože už jsme byli nedočkaví a chtěli jsme to lidem předvést, protože už jsme sem tam poslouchali že jsme líné hovada a že máme něco dělat. No a z velké části taky proto, že jsme potřebovali nějakou zpětnou vazbu, potřebovali jsme vědět, co na to řeknou kámoši, co na to řeknou fanoušci. A zatím se to líbí, nikdo nám to neomlátil o hlavu, takže jsme spokojení.

Aktuální LP najdeš na Sparkshopu

Nový Spark
venku od 1. prosince
Kalendář akcí
14.12. HARLEJ, ECLIPSE
15.12. HARLEJ
16.12. STILLBIRTH, MONUMENT OF MISANTHROPY, BASEMENT TORTURE, ad.
16.12. BRYAN ADAMS
16.12. HARLEJ
19.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
20.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
21.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
22.12. HARLEJ
23.12. TYRŠOVA SPOLEČNOST, SEPTUM ŠEJDREM, FKLETZI
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace