Nový Spark
venku od 1. března
Vzpomínky na loňský ročník Masters of Rock s kapelou SHAARK

Vzpomínky na loňský ročník Masters of Rock s kapelou SHAARK

Pojďme společně zavzpomínat na loňský našlapaný ročník festivalu Masters of Rock, kde pořídil rozhovor s Bajou z kapely SHAARK Marek Dobeš. Kapela loni vystoupila na druhé stagi a odnesla si z toho pytel energie, která z rozhovoru srší i k dnešnímu dni.

Kdo je u vás ten hlavní hybatel?

Hlavní skladatel je Alda, bylo to tak vždycky.

A podílíte se nějak i vy ostatní?

Jo, on to složí, dá to dohromady s bubeníkem a pak to doděláme do konce společně.


Merch kapely SHAARK pořídíte na Sparkshop


Jaký máte ve Sparku z historického hlediska nejúspěšnější zářez?

No asi tu poslední desku. Ta byla vlastně v žebříčku na pátém místě. Což nás překvapilo jako česká kapela, že jsme se tam vůbec objevili. Podle mě si to sedlo s těmi redaktory, že to všichni bodovali dobře, i ti co poslouchaj jinou hudbu, jsem se díval.

Co jsou hlavní témata, o kterých zpíváte?

Asi politika. Ale na té poslední desce byla skladba, dvojpísnička, kdy text byl pokračující, začal v jedný skladbě a ve druhý pokračoval, to bylo o zneužívání mladistvých na sítích.

Dobrý nápad, tematicky se pojí s tím, jak sítě fungují, že se k tomu člověk vrací, získá na to návyk. Co by si novým posluchačům za tu dobu vaší kariéry zdůraznil, že by měl znát, než na vás přijde, aspoň si naposlouchat trošku.

Tak určitě je dobrá ta předposlední deska, kterou jsme natočili před 15ti lety nebo 16ti, „Again with Hatred“.

A kdybys mluvil o konkrétních peckách?

„Face it“, to je vlastně otvírák té desky, pak je tam dobrá věc „Fire“, ta jde na koncertech nejlíp, tu hrajem pořád. Hráváme z desky „Propaganda“ taky otvírák, je taková rychlovka, „Dangerous Zone“. „The Black Garb“, to je druhá skladba ze třetí desky „Suicidal Society“. Nehrajeme nic z druhé desky. Mohli bysme, ale už je toho moc.

Kolik vám bylo, když jste začínali?

No tak málo, já když jsem začínal tak mi bylo 16, 17 let. Hrál jsem na kytaru. A co se týče třeba Aldy, jako skladatele, tak ten už v té době měl skupinu MAMUT.

Co ti metal dal, jak tě ovlivnil, prožil jsi s ním celý život?

Je to taková pohoda, spoustu kamarádů mám vlastně díky té hudbě, projel jsem se po republice křížem krážem, něco v zahraničí.

Poslouchají tvoje děti tenhle žánr?

Jo, můj syn ano, poslouchá, jemu se jako první začali líbit Kissáci, viděl že mám na videu natočený koncert KISS, byly mu čtyři roky, tak se do nich zamiloval, i když nechápal, o co jde, ale pak až začal mít rozum tak u toho zůstal a dokonce i na rozdíl ode mě poslouchal LED ZEPPELIN a takové věci. Možná bych řekl, že má lepší rozhled než já. Rozhodně má širší záběr.

Na čem jsi vyrostl ty?

Když to vezmu jako na metalu, tak asi hlavně JUDAS PRIEST. A jinak GRAND FUNK RAILROAD.

Nový Spark
venku od 1. března
Kalendář akcí
06.03. AMARANTHE, DRAGONFORCE, INFECTED RAIN
06.03. AVATAR
08.03. WARKINGS
08.03. MESHUGGAH
08.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
09.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
11.03. IDLES
13.03. AVATAR
14.03. THERION
14.03. FIREWIND, MASTERPLAN
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace