Nový Spark
venku od 3. června
7 věcí, které jste možná nevěděli o basákovi METALLIKY Cliffu Burtonovi († 24)

7 věcí, které jste možná nevěděli o basákovi METALLIKY Cliffu Burtonovi († 24)

Bohužel jsme nikdy nemohli zakusit potenciál, který v sobě ukrýval někdejší basák METALLIKY Cliff Burton, ale i za těch 24 let, které na světě strávil, než jeho život předčasně utnula dopravní nehoda, po sobě zanechal cenné hudební dědiství. 27. září uplynulo 35 let od od jeho tragické smrti. Věděli jste, že...?

Nahrávky METALLIKY a také merch najdete v našem Sparkshopu

Byl velmi chytré dítě

Clifford Lee Burton se narodil v Castro Valley v Kalifornii 10. února 1962. Mladý Cliff byl samotář, který dával přednost čtení a hudbě před hraním venku. Byl velmi bytrý: v osmi letech dokázal číst na úrovni studentů o osm let starších.

Jeho muzicírování podnítila tragická událost v rodině

Cliffův starší bratr Scott zemřel v 16 letech na mozkové aneurysma. Po této tragédii začal 13letý Cliff cvičit na basu šest hodin denně. „Lidem kolem tvrdil, že se stane nejlepším basákem, jakým bude umět. Prý na pámátku svého bratra,” vzpomínal jeho otec.

Členům METALLIKY uhranul na první pohled

James Hetfield a Lars Ulrich poprvé spatřili Cliffa Burtona v listopadu 1982 v klubu Whisky A Go Go na Sunset Boulevard v Los Angeles, kde baskytarista hrál se svou kapelou TRAUMA. „Oba jsme se na sebe podívali a pomysleli si: Ty vole, musíme toho chlapa dostat do METALLIKY,” vzpomíná Lars. „Nikdy jsem neviděl nikoho, jako byl on – jeho výraz, jeho způsoby, celou jeho osobnost. Poté, co jsme si vyměnili čísla, jsem okamžitě začal pracovat na tom, abych ho přetáhl k nám.”

Stál za přesunem kapely do San Francisca

Jednou podmínkou, kterou měl Cliff pro účast v METALLICE, byla lokalita. Prosadil si totiž, aby se zbytek skupiny přemístil z Los Angeles do San Francisco Bay Area. Ne, že by to kapele nějak zvlášť vadilo, jelikož si sice začínala získávat fanouškovskou základnu v severní Kalifornii, podle Jamese Hetfielda jim ale „LA neprojevovalo zvláštní níklonost,” takže s přesunem nebyl problém.

Dave Mustain na něj pohlížel s větší úctou, než je mu obvyklé

Respekt Davea Mustaina ke Cliffu Burtonovi (píseň „In My Darkest Hour” Dave napsal na jeho počest) byl v příkrém kontrastu s jeho celkovým pohledem na metalové basáky. „Není těžké hrát na basu. Je to jen o něco málo těžší než hrát na kazoo, že?” (kazoo je velmi jednoduchý dechový nástroj, jež vydává charakteristický bzučivý zvuk)

Všude s sebou nosil velmi zvláštní nástroj

Mnoho lidí má konkrétní předmět, bez kterého nikdy neopustí domov. Pro Cliffa bylo touto položkou kladivo. Ano, kladivo. Jak basák jednou vysvětloval celníkovi na francouzských hranicích: „Hele, nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat.“

Všechno mohlo být úplně jinak...

V noci, kdy došlo k nehodě tour busu, při níž Cliff Burton zemřel, vytáhl Kirk Hammet karty, aby se rozhodlo, kdo z nich bude spát na palandě vybavené oknem. „První kartou, kterou Cliff vybral, bylo pikové eso, podíval se na mě a řekl: Chci tvou palandu. A já na to: Fajn, vezmi si moji palandu, budu spát vepředu, tam je to stejně lepší.” O několik hodin později Cliff vypadl oknem své palandy a byl rozmačkán autobusem, ve kterém on i kapela cestovali.

Nový Spark
venku od 3. června
Kalendář akcí
17.07. GEVURAH, VORTEX OF END
17.07. VOIVOD, ACID FORCE
21.07. AC/DC
23.07. THE CULT
27.07. THE BRIDGE CITY SINNERS, LIGHTNIN´ LUKE
28.07. AKHLYS
29.07. KORN, SPIRITBOX
29.07. SCORPIONS
01.08. SUFFOCATION
03.08. OSTRAVA V PLAMENECH
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace