Nový Spark
venku od 31. července
BLACKSHARD - "Mankind Disorder"

BLACKSHARD - "Mankind Disorder"

Tato parta muzikantů po vydání svého dema z roku 2009 se stává ustálenou formací po obsazení postu kytaristy v lednu 2010. O tři roky později od vzniku dema přichází se svým debutovým albem. Celý tento počin se nese na vlně thrash metalu, kde se kapela opírá o samotné kořeny tohoto žánru, které vycházejí někdy z osmdesátých. Inspiraci pro svoji tvorbu nachází kapela ve velikánech této scény a nutno podotknout, že jim tento styl velice sluší. To konec konců může posluchač posoudit sám, když zavítá na jejich BZ profil, kde tato formace nabízí svůj celý počin k poslechu.

Už od první skladby This life…, se kapela prezentuje poctivým klasickým thrashem metalem, který pokračuje i ve druhé skladbě Incoming. Rychlejší tempo, kytarové riffy plné rytmiky, které jsou místy trhané a to vše doplněno melodickými vyhrávkami. Ve třetí skladbě Sanguine Ground, která začíná v pomalém tempu a poté střídavě zrychluje a zpomaluje, začíná vynikat i melodický hlas Tomáše. Poplašnými sirénami začíná úvod čtvrté skladby Selfdestrudtion, kde skupina pokračuje ve své thrashové jízdě, aby následně mohla předvést další pomalejší věc The Different One, která sice není klasickou metalovou baladou, ale je jedna z povedenějších a naplno se zde ukazuje Tomášův vokál i jeho hlasové zbarvení. Dark Brotherhood jako šestá prezentovaná věc, ve které se kapela vrací zpět ke klasice. Kytarové sóla, riffy, dobře pracující bicí. To vše provází celý počin této formace. Další skladbou Fly Again, skoro jako pravou metalovou baladou, která trvá asi do čtvrté minuty skladby, kde mohla být ukončena a ponechána jako balada, poté návrat zpět k rychlejším pasážím. Darkest Day a pravá thrashová jízda, která trvá něco přes šest minut, je dalším povedeným dílem plným dynamiky, rytmiky a kytarových sól. Dalo by se říci, něco jako příprava na poslední věc Mankind Disorder. Asi celkově nejpovedenější skladba celého debutu. Pravý thrashový nášup, plný kytarových vyhrávek a snad i cesta, která by mohla být pro kapelu tou pravou.

Můj názor / lehká kritika: Místy je ještě slyšet, že Tomáš není vyzpívaný. To je ale otázka času, kdy se hlas vytrénuje do finální podoby a poté mohu říci, že bude velice chytlavý. Co se týká hudby, tak mi chvílemi připadne, že nejste ještě dostatečně vyhraní. Některé kytarové riffy nejsou to pravé a šly by udělat lépe. Škoda utopené baskytary, která by sem tam mohla váš počin o trochu více zpestřit. Nicméně debut jako takový je povedený a věřím, že časem o vás uslyším.

Info o kapele: Jan Fikáček (bicí), Tomáš Tomis (kytara, zpěv), Vítězslav Dostál (baskytara), Vašek Homola (kytara)

Skladby: 1 – This life ain’t your last, 2 – Incoming, 3 – Sanguine Ground, 4 – Selfdestruction, 5 – The Different One, 6 – Dark Brotherhood, 7 – Fly Again, 8 – Darkest Day, 9 - Mankind Disorder

Hodnocení: 6,5/10

http://bandzone.cz/blackshard

Nový Spark
venku od 31. července
Kalendář akcí
21.08. The Offspring
03.09. Helmet
04.09. Glen Hughes
04.09. Evanescence
05.09. Evanescence
14.09. Kafest
18.09. Dead Letter Circus, Siamese, Daze Of June
21.09. Overkill, Destruction, Flotsam & Jetsam, Rezet
21.09. Tattoo Grand Prix
21.09. Deafheaven & Touché Amoré, Portrayal Of Guilt
A co FAKKER!?