Nový Spark
venku od 30. října
CAVALERA CONSPIRACY, SEPPUKA - 17. 6. 2015, Ostrava, Garage Club

CAVALERA CONSPIRACY, SEPPUKA - 17. 6. 2015, Ostrava, Garage Club

Max Cavalera sice už opět dokončuje novinku SOULFLY, ale do České republiky se v půlce června vrhl se svým bratrem Iggorem v rámci CAVALERA CONSPIRACY. I když ozvěny SEPULTURY byly samozřejmě přítomny i v Ostravě. Příjemně překvapila už návštěva, v martinovském klubu Garage bylo vyprodáno už pár dní předem a teplota se už při předskokanech, českotěšínských SEPPUKA, šplhala do nadprůměrných výšin.

Nebylo ale divu, SEPPUKA odehrála svůj set na plné obrátky. Jejich moderně pojatý thrash metal (mnohdy evokující MACHINE HEAD, ostatně vznik kapely se datuje do poloviny devadesátých let) ve spojení s výborným zvukem řezal i šlapal a nejen korunka v podobě motörheadovské „Ace of Spades“ pořádně rozehřála natěšený dav.

Ten ještě zhoustl a pořádně se začal otřásat po deváté hodině, kdy se měli Cavalerovci objevit na pódiu. Max, Iggor, už neodmyslitelný kytarový souputník Marc Rizzo a navrátilec Johny Chow u baskytary zahájili novinkou „Babylonian Pandemonium“ a jediné, co se dalo říct, bylo snad jen – vítejte v pekle. Opravdu, sál se proměnil v jeden velký kotel, kde tentokrát měli smůlu tradiční „mobilisti“, protože pár kousků s rozsvíceným displejem jsem viděl dokonce proletět vzduchem. Poté se CAVALERA CONSPIRACY vrhli na svou první desku, ale po „Sanctuary“ a „Terrorize“ už tahali první sepulturovský kus „Refuse Resist“. Pod kotle klubu přiletělo opět pár velkých polen. Max si do setlistu dokonce vytáhl i skladbu od svého dávného projektu NAILBOMB, ale poté až do konce jistily hořlavou atmosféru především fláky od bývalého kmene bratrů Cavalerových. Závěr obstaral ten den už druhý cover od MOTÖRHEAD „Orgasmatron“ (aby se ještě více zdůraznila propojenost se SEPULTUROU cca rok 1993) a nakonec vyrostly brazilské kořeny. Na „Roots Bloody Roots“ snad skákaly i stoly vedle u výčepu. Výtečná pařba, skvěle rozpumpovaná kapela a to včetně Iggora, který zahrál téměř jako za starých časů. Jen zvuk nebyl zpočátku vůbec čitelný (kapela si prý nastavila dopředu pouze aparát na pódiu) a dva tři kousky navíc by dav rovněž ještě snesl, přece jen ze tří desek už by se něco vybrat mohlo. I přes tuto výtku se CAVALERA COSPIRACY alespoň v Ostravě předvedli v daleko lepším světle než svého času na druhém ročníku SONISPHERE v Praze.

text: Jan Kozák

Nový Spark
venku od 30. října
Kalendář akcí
15.11. Mayhem, Gaahls Wyrd, Gost
17.11. Amon Amarth
18.11. LIONHEART, DEEZ NUTS, KUBLAI KHAN, OBEY THE BRAVE, FALLBRAWL
19.11. Weshley Arms, Glorious Sons
19.11. IMPERICON NEVER SAY DIE! TOUR
20.11. BLACK STAR RIDERS, DIAMOND HEAD
20.11. QUEENSRŸCHE, FIREWIND, DARK SKY CHOIR
21.11. Leprous, Port Noir
22.11. MALOKARPATAN, VIRCOLAC, GOATCRAFT, SACRILEGIA
22.11. MAX & IGGOR CAVALERA
A co FAKKER!?