Nový Spark
venku od 1. července
Chirurgie: BEST OF 2015

Chirurgie: BEST OF 2015

Rok 2015 se pomalu chýlí ke konci a nastává období, kdy vás každý zahlcuje svým ročním výčtem nejlepších hudebních počinů. A tady na Chirurgii tomu není jinak! S rozdílem, že můj souhrn jsem se snažil udělat rozsáhlejší a více interaktivní. Klidně diskutujte, navrhujte a kritizujte dole v komentech. Jinak berte na vědomí, že tenhle seznam je subjektivní a taktéž jsem nedokázal slyšet každé album tento rok. Takže bez dalších zdržení, pome na to!

Poznámka: údaje jsou udávaný sestupně. Internet Explorer uživatelé je mohou mylně vidět vzestupně.

TOP 15 songů roku (1 song pro interpreta):

 1. KILLING JOKE - I Am The Virus (kliknutí na název songu otevře YouTube odkaz)
 2. PISSGRAVE - Pain Enchantment
 3. EXTREME NOISE TERROR - An Endless Cycle of Misery
 4. FEAR FACTORY - Battle for Utopia
 5. REVENGE - Silent Enemy
 6. CAL CHUCHESTA - Parody
 7. PARADISE LOST - No Hope In Sight
 8. JAY ROCK - 90059
 9. DEATH GRIPS - Turned Off
 10. NAPALM DEATH - How the Years Condemn
 11. CATTLE DECAPITATION - Manufactured Extinct
 12. HALSHUG - Knæl
 13. TEETHGRINDER - Death of the Individual
 14. HIGH ON FIRE - Slave the Hive
 15. FULGORA - Meridian

Obal roku:

 1. VORUM - Current Mouth (*kliknutí otevře obrázek*)
 2. PISSGRAVE - Suicide Euphoria (NSFW)
 3. MARDUK - Frontschwein
 4. MISÞYRMING - Söngvar elds og óreiðu
 5. CATTLE DECAPITATION - The Anthropocene Extinction

Objev roku:

 1. HALSHUG
 2. GOD MOTHER
 3. PISSGRAVE
 4. TEETHGRINDER
 5. GROUND

Koncert roku:

 1. JUDAS PRIEST - Ostrava, Čez Aréna; 25.6.
 2. ROTTEN SOUND, MALIGNANT TUMOUR - Ostrava, Barrák; 28.5.
 3. NEGATIVE APPROACH, SHEEVA YOGA - Ostrava, Plán B; 13.10.
 4. GRAVE, MALEVOLENT CREATION, DYSANGELIUM - Ostrava, Barrák; 24.11.
 5. Deathcrusher Tour (CARCASS, OBITUARY, NAPALM DEATH, VOIVOD) - Praha, Folimanka; 5.11.

Nejočekávanější alba následujícího roku:

 1. NAILS - You Will Never Be One of Us
 2. THE LION'S DAUGHTER - Existence is Horror
 3. PRIAPUS - Depressant
 4. MAGRUDERGRIND - II
 5. AGORAPHOBIC NOSEBLEED - Arc

Největší zklamání roku

 1. CLOUD RAT - Qliphoth
 2. DRAGGED INTO SUNLIGHT & GNAW THEIR TONGUES - NV
 3. SLAYER - Repentless
 4. KYLESA - Exhausting Fire
 5. FULGORA - Stratagem

A teď už na to, na co všichni čekáte

TOP 10 alb roku:

A TOP 5 je:

#5 - HIGH ON FIRE - Luminiferous
HIGH ON FIRE opět vyprodukovali nesmírně chlapsky znějící fošnu poctivého stoner metalu, ze kterého čpí pot, krev, tráva a chlast. „Luminiferous“ dle mého obsahuje zatím nejsilnější skladby kapely a výborným příkladem jsou riffové monstra jako „Carcosa“, „The Black Plot“ či nekompromisní buldozer „Slave the Hive“. I když v polovině alba kapela relativně líně ztratí soustředěnost, tak „Luminiferous“ je stále album tvrdé jak žula, které na páté příčce drží neúprosná síla pekelně rozjetých tracků jako právě „Slave the Hive“.

Poslechněte si „Slave the Hive“

#4 - EXTREME NOISE TERROR - Extreme Noise Terror
Pokud si neobstaráte nahrávku pořízenou v oku tornáda, kde probíhají psí zápasy za zvuku vybuchujících jaderných reaktorů, tak letos neuslyšíte nic ztřeštěnějšího než stejnojmennou desku crust/grind veteránů EXTREME NOISE TERROR. Albu jsem se podrobněji věnoval ve své recenzi ZDE, ale ve zkratce - kapele se na staré kolena podařilo nahrát nejzuřivější desku jejich kariéry, která posadí na prdel i toho nejostřílenějšího grindera. Doslova čirý extrémní hlukový teror.

Poslechněte si „I Like Coca“

#3 - CATTLE DECAPITATION - The Anthropocene Extinction

„The Anthropocene Extinction“ byla mou nejočekávanější deskou roku, protože jsem si nedokázal představit, jak se CATTLE DECAPITATION podaří navázat na jejich předchozí život-měnící milník moderního deathgrindu „Monolith of Inhumanity“. Dokázali tedy desku překovat? ...ne tak docela, avšak „The Anthropocene Extinction“ je stále skvělou mizantropickou jízdou. I když mi připadá, že album excesivně spoléhá na melodické refrény Travise Ryana, tak stále naskýtá spoustu chytře napsaných a páteř-drtících deathgrindových rubaček. A navíc pro kapelu jako CATTLE DECAPITATION má „pouze dobré album“ tu samou váhu jako nejlepší tvorba v katalogu ostatních kapel. Konceptuálně aktuální, textově fantastické, vokálně nehraditelné a muzikálně strhující.

Poslechněte si „Manufactured Extinct“

#2 - DEATH GRIPS - Jenny Death
Cože? Co tady dělá hip hopové album? UPALTE TOHO KACÍŘE NA HRANICI!!! Lidi, lidi, klid... dovolte mi to vysvětlit. Kalifornští DEATH GRIPS mají ke konvenčnímu hip hopu asi tak daleko jako já k funkčnímu členovy společnosti. „Jenny Death“ je agresivní, schizofrenická, násilná, hlučná a novátorská deska, která svou povstaleckou náturou boří všechny zašlé hip-hopové konvence. Album obsahuje dávku ohlušujícího industriálu, noisu a hrubé punkové syrovosti, kterými disponují tracky jako „I Break Mirrors With My Face in the United States“ či testosteronové kladivo „Turned Off“. Navíc, u žádné jiné letošní desky nemám veselou historku, kdy na nás někdo v Porubě zavolal policajty, protože jsme na parkovišti tamního Albertu kotlili na „The Powers That B“ zřejmě moc hlučně.

Poslechněte si „The Powers That B“

#1 - NAPALM DEATH - Apex Predator - Easy Meat
Tahle deska vyšla v raném lednu, a já stále nenacházím dostatek výstižných slov chvály. NAPALM DEATH mají od roku 2000 obě ruce pevně sevřené na pulsu grindcoru a takřka diktují jeho směr. Není jiné kapely, která by podávala tento žánr takto sofistikovaně, chytře a s takovouto elokventní přesvědčivostí. „Apex Predator - Easy Meat“ je dle mého jednou z nejpesimističtějších a nejtemnějších desek kapely, která zní jako finální výkřik utlačované minority, kterou do poslední pence nemilosrdně drtí hamižný systém. NAPALM DEATH se opět nebojí experimentovat s neobvyklými zvuky industriálu či takřka post-punku jako na stejnojmenné „Apex Predator - Easy Meat“ či „Dear Slum Landlord...“ a posléze strhnout veškerý hudební řád anarchistickými vypalovačkami jako „Cesspits“ nebo „Smash a Single Digit“. Fans rádi a právoplatně nejromantičtěji vzpomínají na buď „Scum“ nebo „F.E.T.O.“, ale já si myslím, že NAPALM DEATH, jako jedni z mála, svou moderní tvorbou zastínili své kultovní začátky. ...Nejsme hodni.

Poslechněte si „Cesspits“

Takže tady to máte. Jaký byl váš metalový rok? Co jsou vaše oblíbené extrémní počiny? Pište, kritizujte, diskutujte níže. A hezké strávení zbytku vánočních svátků!

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
15.07. LIVING COLOUR, NANDAY
17.07. GEVURAH, VORTEX OF END
17.07. VOIVOD, ACID FORCE
21.07. AC/DC
23.07. THE CULT
27.07. THE BRIDGE CITY SINNERS, LIGHTNIN´ LUKE
28.07. AKHLYS
29.07. KORN, SPIRITBOX
29.07. SCORPIONS
01.08. SUFFOCATION
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace