Nový Spark
venku od 2. května
Interview: ARAKAIN - Žijeme přítomností

Interview: ARAKAIN - Žijeme přítomností

Pomalu se blíží ke třetímu křížku účinkování na domácí metalové scéně. Na patnáctém řadovém albu (nepočítám kompilace, best of a další) chtějí dokázat a podle uveřejněných kousků dokazují, že ještě nepatří do starého železa. Právě naopak. Hudba ARAKAIN se mění, podle hlavního tahouna kapely Jiřího Urbana sice v rámci stylu, přesto fanoušci v některých skladbách posun zaznamenají. ARAKAIN – to je jméno, které znají nejen fanoušci metalu, kapela, která každým albem i turné přitáhne masy. Připravte se na další vichr thrashových rifů, čitelné melodiky a síly, podtržené skvělým hlasem Honzy Toužimského. A hoďme do prachu dějin stále omílané téma Aleš Brichta, protože to je už zcela jiná kapitola. Jiří Urban, vpravdě nestor českého metalu, odpověděl na pár otázek. Jaké je nové album „Homo sapiens…?“

ARAKAIN vypouští do světa další desku tentokrát s názvem „Homo Sapiens…?“. Na oficiálních webových stránkách kapely píšete, že se některé skladby „převrátí do křehkých aranží v pasážích, které byste u ARAKAINu nečekali.“ Můžete to trošku přiblížit?

Ano, například tato pasáž. Ale čekat se dají třeba i smyčce! Celý název alba zní: „Homo Sapiens..?“ – otazník má svůj význam, zda opravdu jsme sapiens a chováme se podle toho…

Do prodeje jde i speciální edice novinkového alba, poprvé v historii ARAKAINu ve formě digipacku. Co vás k tomu vedlo?

Tato edice je speciální nejen formou Digipacku, ale hlavně číslováním, kdy bylo vyrobeno očíslovaných 999 kusů a dle pořadí objednávek budou lidé dostávat album s příslušným číslem. Věřím, že o první kus byl po zveřejnění informace jistě obrovský zájem! Ten ale trvá i nadále, protože přes polovinu edice je již prodáno prostřednictvím předobjednávek! Digipack jsme nikdy v historii kapely nevyrobili a tak jsme si řekli, že fanoušek, který desku poctivě koupí v obchodě, si zaslouží pěkný artefakt, kterého si bude vážit a nepůjde na pirátské servery.

ARAKAIN vyráží v březnu na turné, které potrvá až do května, mohou se fanoušci těšit na nějaké speciální akce, ozvláštnění koncertů?

ARAKAIN je letitá kapela s tradicí a velkým táborem svých fanoušků po celé republice. Naše koncerty jsou převážně připravovány s velkou péčí o zvuk i světla, proto jsou koncerty poměrně nákladné. Kapela není rozjásaný lehký rock s odlehčenými tématy, tedy jsme v tomto ohledu poměrně konzervativní a věnujeme se hlavně kvalitnímu přednesu svých skladeb. A vzhledem k velkému počtu hitů ze své historie se budeme snažit, aby koncert byl silnou přehlídkou toho nejlepšího, co jsme kdy vytvořili. Za speciální se dá považovat dvojí křest desky – aby nebyl ochuzen i moravský fanoušek, připravíme první křest desky v Brně. Pražský křest proběhne o měsíc později v pražském Retro Music Hall.

Tour jede s ARAKAINem mladá kapela ASCENDANCY. Jak to má ARAKAIN, hledáte si předskokana podle svých osobních pocitů, na základě doporučení, nebo je to dílem manažera?

Od všeho něco! Někdy doporučí kapela zajímavou formaci, která si zaslouží zviditelnění, to je např. případ ASCENDANCY, jindy jsme o spolupráci požádáni. Vše pak vyřizuje naše agentura a manager Petr Kubáň. Chci tady zmínit i letošní spolupráci s pražským MERLINem s Danem Horynou, který je ve skvělé formě a s novou deskou mají i čerstvý repertoár!

V době vydání předchozí desky „Restart“ jste restartovali fanklub ARAKAINu. Jaká je zpětná vazba od fanoušků?

Inu, jako ve všem, co se děje v Česku! První rok bylo členství bezplatné a kapela hradila veškeré náklady na provoz fanklubu sama. To se přihlásilo ihned několik stovek fanoušků! V momentě, kdy jsme po roce zavedli mírné poplatky, většinou však pouze na poštovné, členů samozřejmě ubylo!:-) Ale ti, kteří zůstali, si členství váží a mohou si užívat výhod člena klubu ve formě dárkových balíčků, různých slev a privilegií, včetně pravidelného osobního setkávání s kapelou či možností účastnit se např. zvukové zkoušky kapely před koncertem, aby nahlédli, jak se to všechno vlastně připravuje a co to obnáší.

ARAKAIN, to je doslova synonymum pro thrash metal, někdy zběsilý, jindy melodický, vždy však přemýšlivý. Kam se ale styl ARAKAINu může posunovat dále?

Já myslím, že právě tou tradicí a léty fungování, kdy si ARAKAIN vytvořil i jakýsi „svůj styl“, žádné kotrmelce žánrové či nástrojové dělat nechce a nebude! On to od nás také ani nikdo neočekává… Samozřejmě, že sledujeme světovou scénu, necháváme se inspirovat některými postupy, ale většinou se jedná spíš o „sound“ kapely, který se snaží jít jaksi s dobou. Tam je snad modernizace vidět! Ale písně a styl zůstávají stejné. Snad jen jsme asi melodičtější kapelou díky hlasovému rozsahu zpěváka Honzy Toužimského..

Nedá mi to, abych se nezeptal na dlouholetost ARAKAINu. V roce 2007 jste oslavili 25. výročí. Příští rok vás tedy čeká oslava třiceti let. Připravujete něco speciálního, máte alespoň nějakou představu, jak oslavíte?

Stárneme a čas běží neúprosně! Na kulaté výročí zatím myslíme jen v obecných představách – žijeme přítomností a novou deskou! Samozřejmě, že bude speciální koncert, určitě nebude opět chybět Lucie Bílá, která zůstává věrná „své rockové mámě“ a s chutí si s námi kdykoliv zazpívá! Parádu se Symfonickým orchestrem asi nezopakujeme, ale nějaké překvapení určitě bude!

Třicet let s hlasitou kytarou, burácející basou a salvami bicích. Dokážete si představit jiný život?

Já osobně nikoliv! Všichni jsme něčím vystudovaní a někteří ještě za chodu ARAKAINu pracovali ve svých oborech, někteří nastoupili rovnou z vysokých škol a tím, že se věnujeme muzice profesionálně, máme tu skvělou možnost, že se nám koníček stal povoláním! Jiný život si už představit nedovedeme a když např. přes zimu „odpočíváme“ na novou sezónu, už se nemůžeme dočkat prvního zájezdu!

Celou kariérou ARAKAINu se táhnou snahy dostat kapelu i na Západ, ve svém čase vznikala i anglická vydání vašich desek. Změnilo se v tomhle něco, máte ambice zkusit šlápnout do vosího hnízda?

To je velmi těžké. Nosit rock´n´roll do zemí, kde ho vymysleli, je marná snaha a nejsou pravděpodobně na „plagiátory“ zvědaví. Samozřejmě, že nějaké výjezdy do zahraničí máme za sebou a i na velkých festivalech jsme obstáli ve srovnání se světovými hvězdami. Někdy jsme byli i nemile překvapeni, že mnohdy legendární skupiny živě nejsou taková paráda jako na deskách. Ale ty desky rozhodují a ty naše tam venku nejsou. Zůstaneme nohama na zemi a to té české a pro českého fanouška!

Když se podíváte do minulosti, co podle vás byly nejdůležitější milníky kariéry ARAKAIN? Co podle vás vykoplo kapelu tam, kde je nyní?

Co přesně kapelu vykoplo se asi určit nedá, ale určitě to byl fakt, že jako jedna z prvních přicházela pravidelně každoročně s novým repertoárem vlastní tvorby, kdy ostatní ještě obehrávali prověřené světové hity. Tím, že jsme sledovali světovou scénu a svůj styl dokázali vybudovat v podobné formě, kterou byli proslulé slavné kapely, které sem tenkrát nemohly. My jsme jim tu iluzi mohli dát… Milníky byly dobré i špatné, všechny však kapelu vždy jen posílily.

Za vše určitě vděčíte neutuchajícímu zájmu fanoušků…

Fanoušky chceme pozdravit s novou sezónou a přát si, že se se všemi uvidíme na některém z našich koncertů, protože jsme tu pro ně a bez nich by naše snažení postrádalo smysl. Aby si šli koupit novou desku „Homo Sapiens…?“, protože bude v atraktivním provedení a snad se bude opět i líbit? Děkujeme všem za neutuchající přízeň!

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
04.07. SMASHING PUMPKINS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace