Nový Spark
venku od 2. května
NAHUM - "The Gates Are Open"

NAHUM - "The Gates Are Open"

Brány jsou otevřeny a přichází prorok Nahum. Tajemný booklet sálající mystikou a ještě tajemnější postavou uprostřed, která jde k vám a za sebou zanechává apokalypsu. Nad hlavou rozbořené nebe jako by přišel poslední soud a potěšení z pomsty („zadostiučinění“). Velice povedený booklet, který vás svými texty provede celým debutovým CD Nahumu. Jako speciálního hosta, který je i v děkovačce u konce, si kapela pozvala Veroniku z Up!Great. Na předposlední stránce naleznete povedené foto kapely s popisem o nástrojovém obsazení. Konec patří opakovačce skladeb. Zde se dozvíte, kdo skládal hudbu, texty a naleznete zde i odkaz na oficiální stránky kapely. CD samotné je zobrazeno jako zeměkoule zalitá krví, což nádherně zapadá k celkovému pojetí tohoto počinu. Kapela si dala opravdu záležet a po této stránce zaslouží obrovskou pochvalu. Vynikající.

Kapela vydává svůj debut na vlastní náklady, kdy vše podstatné se odehrává ve studiu Mroš v Ostravě. Zde se hodí dodat, že originál je prostě jen jeden. Jak po stránce mixu tak i finálního masteringu, který se opravdu povedl, je zvukově toto CD na vynikající úrovni. The Gates Are Open, otevírá skladba s názvem „Worldwide Screaming“ a prorok Nahum vyráží na svou cestu. Skladba začíná nářkem a polehoučku se dostává do svého dynamického pojetí. Je to nejdelší počin tohoto debutu, ve kterém se objeví tři základní kytarové riffy, které se prostřídávají a mění svou rytmickou stránku. Doplněny o growling společně s údernou taktovkou bubeníka za pomoci baskytary vytváří výborný otvírák tomuto dílku. „A pak že není v jednoduchosti síla.“

Úvod druhé skladby patří baskytaře, která rozjede tuto metalovou mašinu do dalšího plnohodnotného počinu. Ten je ve svém závěru doplněn o kytarové sólo a bušícím srdcem ho uzavírá. Výbušná a dynamická ale zároveň i melodická věc. Takhle posluchač propluje prvními čtyřmi skladbami, ve kterých uslyší bicí místy střílející jak kulomet, slap v podání baskytary, spousty různých kytarových riffů i sól a ani nepostřehne, že se dostal do poloviny tohoto CD. Skladba „Room 101“, ve které zazní i melodický vokál v podání hosta tohoto debutu, Veroniky z Up!Great, je inspirována Georgem Orwellem a jeho románem „1984“, který je jedním z nejzásadnějších děl 20. století.

Pokračující jízda kapely s velice povedeně zakomponovanými styly blacku, deathu i thrash metalu jsou ukázkou nejen vyhranosti této formace. Místy se posluchač dostane až téměř ke kořenům těchto stylů. Přes trhané i nové kytarové riffy, melodické pasáže, dobře pracující bicí společně s baskytarou, silným growlingem a zapojeným screamingem dojde prorok Nahum až k poslední instrumentální věci. Tou je skladba „Feel The End“. Závěrečnou skladbu provází melodické kytarové sólo společně s melodickým kytarovým riffem, a v posluchači zanechá pocit, jakoby kolem něj Nahum prošel.

Můj názor: V celém tomto počinu je cítit vyzrálost a vyhranost této party. Místy až překvapující momenty, které dokážou zanechat pocit plnosti z poslechu. Klobouk dolů pánové. Jedinou mou výhradou jsou místy zbytečně dlouhé („jednoduší“) riffy nebo pasáže, které bych asi zkrátil. Když se táhnou moc dlouho tak neplní svou účelovost, která je v očekávání co přijde, ale začnou být nepříjemné. Celkově s čistým svědomím mohu říci, že je toto dílko výborné až vynikající. Dokážu si i představit, že vaše CD je jedno z těch, ke kterému se bude posluchač rád vracet.

http://bandzone.cz/nahum

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
31.05. Metalfest Open air
01.06. Sorfest
01.06. Legendy 10
03.06. Alice in Chains, Black Rebel Motorcycle Club
04.06. Tool
04.06. Slayer
06.06. Smashing Pumpkins
07.06. Rock im Park
08.06. Československý Rockfest
09.06. Nunslaughter, Disparage, Inferia, Blodride
A co FAKKER!?