Nový Spark
venku od 1. října
NAHUM - "The Gates Are Open"

NAHUM - "The Gates Are Open"

Brány jsou otevřeny a přichází prorok Nahum. Tajemný booklet sálající mystikou a ještě tajemnější postavou uprostřed, která jde k vám a za sebou zanechává apokalypsu. Nad hlavou rozbořené nebe jako by přišel poslední soud a potěšení z pomsty („zadostiučinění“). Velice povedený booklet, který vás svými texty provede celým debutovým CD Nahumu. Jako speciálního hosta, který je i v děkovačce u konce, si kapela pozvala Veroniku z Up!Great. Na předposlední stránce naleznete povedené foto kapely s popisem o nástrojovém obsazení. Konec patří opakovačce skladeb. Zde se dozvíte, kdo skládal hudbu, texty a naleznete zde i odkaz na oficiální stránky kapely. CD samotné je zobrazeno jako zeměkoule zalitá krví, což nádherně zapadá k celkovému pojetí tohoto počinu. Kapela si dala opravdu záležet a po této stránce zaslouží obrovskou pochvalu. Vynikající.

Kapela vydává svůj debut na vlastní náklady, kdy vše podstatné se odehrává ve studiu Mroš v Ostravě. Zde se hodí dodat, že originál je prostě jen jeden. Jak po stránce mixu tak i finálního masteringu, který se opravdu povedl, je zvukově toto CD na vynikající úrovni. The Gates Are Open, otevírá skladba s názvem „Worldwide Screaming“ a prorok Nahum vyráží na svou cestu. Skladba začíná nářkem a polehoučku se dostává do svého dynamického pojetí. Je to nejdelší počin tohoto debutu, ve kterém se objeví tři základní kytarové riffy, které se prostřídávají a mění svou rytmickou stránku. Doplněny o growling společně s údernou taktovkou bubeníka za pomoci baskytary vytváří výborný otvírák tomuto dílku. „A pak že není v jednoduchosti síla.“

Úvod druhé skladby patří baskytaře, která rozjede tuto metalovou mašinu do dalšího plnohodnotného počinu. Ten je ve svém závěru doplněn o kytarové sólo a bušícím srdcem ho uzavírá. Výbušná a dynamická ale zároveň i melodická věc. Takhle posluchač propluje prvními čtyřmi skladbami, ve kterých uslyší bicí místy střílející jak kulomet, slap v podání baskytary, spousty různých kytarových riffů i sól a ani nepostřehne, že se dostal do poloviny tohoto CD. Skladba „Room 101“, ve které zazní i melodický vokál v podání hosta tohoto debutu, Veroniky z Up!Great, je inspirována Georgem Orwellem a jeho románem „1984“, který je jedním z nejzásadnějších děl 20. století.

Pokračující jízda kapely s velice povedeně zakomponovanými styly blacku, deathu i thrash metalu jsou ukázkou nejen vyhranosti této formace. Místy se posluchač dostane až téměř ke kořenům těchto stylů. Přes trhané i nové kytarové riffy, melodické pasáže, dobře pracující bicí společně s baskytarou, silným growlingem a zapojeným screamingem dojde prorok Nahum až k poslední instrumentální věci. Tou je skladba „Feel The End“. Závěrečnou skladbu provází melodické kytarové sólo společně s melodickým kytarovým riffem, a v posluchači zanechá pocit, jakoby kolem něj Nahum prošel.

Můj názor: V celém tomto počinu je cítit vyzrálost a vyhranost této party. Místy až překvapující momenty, které dokážou zanechat pocit plnosti z poslechu. Klobouk dolů pánové. Jedinou mou výhradou jsou místy zbytečně dlouhé („jednoduší“) riffy nebo pasáže, které bych asi zkrátil. Když se táhnou moc dlouho tak neplní svou účelovost, která je v očekávání co přijde, ale začnou být nepříjemné. Celkově s čistým svědomím mohu říci, že je toto dílko výborné až vynikající. Dokážu si i představit, že vaše CD je jedno z těch, ke kterému se bude posluchač rád vracet.

http://bandzone.cz/nahum

Nový Spark
venku od 1. října
Kalendář akcí
26.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
31.10. FAUN
12.01. APOCALYPTICA, EPICA
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace