Nový Spark
venku od 2. října
NIRVANA slaví 25. výročí své legendární desky „Nevermind“

NIRVANA slaví 25. výročí své legendární desky „Nevermind“

Přesně před čtvrt stoletím vyšlo skupině NIRVANA kultovní album „Nevermind“. Album, u kterého se původně doufalo v alespoň 250 tisíc prodaných kopií, ale nakonec se ho celosvětově prodalo přes 24 milionů kusů.

Psal se duben roku 1990 a NIRVANA začala s producentem Butchem Vigem pracovat na následníkovi debutového alba „Bleach“. Jenže Kurt Cobain a Krist Novoselic byli rozčarovaní z výkonu bubeníka Chada Channinga, což vyústilo v to, že ho nezapojovali do tvůrčího procesu. Takže zatímco demo z této nahrávací session začalo přitahovat pozornost velkých vydavatelství, Channing skupinu opustil. V září stejného roku se k ní přidal Dave Grohl.

Po podpisu u DGC Records měla kapela možnost pracovat s producenty jako Scott Litt či David Briggs, ale trvala na spolupráci s Butchem Vigem. S rozpočtem 65 tisíc dolarů se NIRVANA vydala nahrávat do californského studia Sound City v květnu a červnu 1991.

„Nevermind“ se nahrávalo 16 dní, během kterých Cobain, Grohl a Novoselic pilně pracovali až deset hodin denně. Zatímco instrumentální pasáže byly většinou předem připravené, texty často Cobain dopisoval na poslední chvíli. Kurtovo frázování je v některých částech těžko srozumitelné, Vig k tomu dodal: „Ačkoliv nemůžeš úplně přesně určit, o čem zrovna zpívá, je ti jasné, že je to pekelně silné.“

Málokdo ví, že původně zamýšlený název alba zněl „Sheep“. Jednalo se o Kurtův vtípek namířený proti lidem, od kterých čekal, že si desku pořídí. Nakonec se však rozhodl pro dnes již kultovní název. Jedním z důvodů byla i jeho gramatická nekorektnost, v angličtině se totiž spojení „never mind“ obvykle píše odděleně.

Kultovním se stal i obal desky, na kterém je zobrazeno nemluvně natahující se po jednodolarové bankovce napíchnuté na rybářském háčku. Jedná se o Spencera Eldena , ze kterého vyrostl pouliční umělec. Lidem z nahrávací společnosti se nelíbilo, že nemluvněti na obalu je vidět penis, což by mohlo některé lidi urazit. Připravili tak verzi, kde přirození nemluvněte vidět není. Cobain však navrhl vlastní kompromis, podle kterého mohla penis dítěte na obalu „Nevermind“ zakrýt pouze nálepka s nápisem: „Pokud tě tohle uráží, tak musíš být skrytý pedofil.“

Deska „Nevermind“ vyšla 24. září 1991. Ačkoliv se už ze začátku prodávala celkem dobře, výrazně jí pomohl až úspěch jejího prvního singlu „Smells Like Teen Spirit“, který se pravidelně a často objevoval ve většině rádií a hlavně na televizní stanici MTV. Asociace amerického nahrávacího průmyslu album ocenila jako diamantové (prodáno přes 10 milionů kusů).

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
27.10. WALTARI, RUST2DUST
28.10. WALTARI, RUST2DUST
29.10. WALTARI, RUST2DUST
03.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
05.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
07.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
08.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace