Nový Spark
venku od 2. května
PERGAMEN - Unaveni z luciferů a pentagramů

PERGAMEN - Unaveni z luciferů a pentagramů

Na začátku všeho byl PERGAMEN LUCIFERIAN, černočerná maniakální bestie, jež v roce 2003 vydává pozoruhodný debut „Masakr 666“. Blackmetalový hlomoz za využití českého jazyka poprvé bortí hitparády… No, tak o tom si musíme v našich končinách nechat zdát. Přesto je jasné, že se zrodilo kvalitní těleso. Když si o nějakou dobu později kapela zkracuje jméno na PERGAMEN a vydává další album „Psychopoetik“, začínají se kola otáčet. V roce 2008 vychází album „Nechutné divadlo poetického komba Pergamen a autor následujícího rozhovoru se propadá do tenat kapely, což se jen umocňuje poslechem aktuálního počinu „Per Somnum“. Vítejte v místech tmy, šera a groteskně bizarních vizí. Vítejte ve světě PERGAMEN. Zákoutí temnoty nám představí principál Beny.

Říct, že PERGAMEN hrají black metal, by byla asi pravda, ve vaší hudbě ale cítím i silný vliv gotiky. Cítím správně?
Já jsem fanoušek všelikerých žánrů hudby, ale black metal mám zaseklý v srdci jako pirátský hák, takže bych si troufl tvrdit, že Pergamen je black metal v poetickém pojetí. Nevím přesně, kde cítíš ty gothická pojítka, ale pravděpodobně jsou tam cítit určité nitky v textové stránce. Když se řekne gothic, tak si vybavím Ztraceni v Karpatech, Nosferatu, nebo LACRIMOSA. Takže v souvislosti s PERGAMEN řekněme lehký nádech.

Aktuální album „Per Somnum“ je napěchováno skvěle zahraným a zprodukovaným materiálem. Pokud vím, má vyjít či snad již vyšlo v Americe. Máte zpoza Velké louže nějakou odezvu?
Děkuji za kompliment, ale co se týče instrumentální a produkční fáze, tak cítím stále dosti velké mezery a vím, že je na čem pracovat. Album vyšlo v Americe, když nás skrze REVERBNATION oslovila společnost Audiolife, která nám nejprve zajistila e-shop a výrobu merchandise a po další komunikaci nám nabídli vydání CD. Na hodnocení ohlasů je ještě brzy, poněvadž je to dosti čerstvé. Docela mě zahraniční zájem zaskočil, vzhledem k českým textům. Jejich vysvětlení je, že jsou unavení ze všech evropských špatně anglicky zpívaných textů. Čeština je pro ně exoticky zajímavá. Jinak zajímavé reakce jsou i z Maďarska nebo dokonce Indie a dalších zemí.

Hodně netradiční je celý booklet alba, který je ve formě sešitu velikosti A4 a samotné CD je uloženo na poslední stránce. Kdo na takový formát přišel a jak bylo náročné ho vyrobit?
Od začátku jsem věděl, že chci netradiční formát. CD formát pozvolna umírá a proto jsem se chtěl pokusit o maximální osobitost. Postupně jsme to s Deatherem konzultovali, posouvali a dotáhli až do úplného vítězství. Samozřejmě, že lví podíl na tom nese Deather, který moje nemocné představy zhmotnil. Co se týče náročnosti výroby, tak do jisté míry to náročné bylo, teda hlavně finančně, protože když není u nás něco podle forštrychtu, tak je to vždy složité. Nicméně po lehké nervóze vše dobře dopadlo a CD je na světě v originálním a ojedinělém balení.

Vnitřek bookletu zdobí černobílé fotografie, černobílý byl booklet předchozího alba. Černá a bílá – jsou tohle barvy PERGAMEN?
Dá se to tak říct. Mám rád graficky jednoduché a přehledné věci. Černobílé fotky mají své kouzlo a myslím si, že se k našemu pojetí hudby trefně hodí.

Texty PERGAMEN jsou znepokojující, misantropické, plné temnoty a nenávisti. Přijde mi, že právě textová část je pro kapelu důležitá, čemuž napovídá i název vašeho předchozího, mimochodem také výborného, alba „Nechutné divadlo poetického komba PERGAMEN“.
Ha ha...otázky ohledně textů já tuze nerad. Texty jsou dle mne srozumitelné, nejsou to žádné hluboké poetické, nebo filozofické kotrmelce, čili si myslím, že si každý podle své vlastní fantazie texty vyloží po svém. Říkáš, že jsou ty texty plné nenávisti a temnoty. Já si v tomto směru vybavím hned několik českých kapel, např. INFERNO, ale PERGAMEN dle mého cítění, je textově lehce temnější poezie z astrálních cest a v nenávisti čajíček oproti mnohým jiným.

Skládáte a prezentujete texty v češtině. Ač mi mnohdy v metalu vadí, tady sedne skvěle. Přesto novinka obsahuje i jeden anglický text. Jaký je jeho význam?
Řekněme, že plně vyhovuje bonusovému označení. Je to prostě bonus. A svůj bonusový význam má právě proto, že je angličtina v souvislosti s PERGAMEN jaksi nezvyklá. Na příští desce, která se bude jmenovat „Nuber Atra“, bude zase bonusová skladba v latině.

PERGAMEN si před lety zkrátil název z někdejšího PERGAMEN LUCIFERIAN. Proč, bylo to prostě jen příliš dlouhé nebo jste s ním nebyli spokojeni?
Na prvním albu PERGAMEN LUCIFERIAN, se podílel Martin Žila (ASTRAL, DEMONIST) a po téhle desce se naše cesty rozešly. Takže jsem v té době cítil, že po jeho odchodu bude lepší změnit, nebo oddělit název. Navíc to byla doba, kdy jsem začal být unavený ze všech satanů, luciferů a pentagramů, takže PERGAMEN byla logická volba.

Autorem vašich obalů je etablovaný Jaromír „Deather“ Bezruč. Evidentně Vás s ním pojí pevné pouto…
Přesně tak. Jarda je s PERGAMEN spjatý od prvního alba a spolupráce nám skvěle funguje až dodnes. Je mezi námi určitá chemie, která se těžko popisuje. Strašně důležité je pro mě to, že ho oslovuje hudba PERGAMEN. Já vždy jen naznačím a Jarda obratem pošle naprosto přesně mojí představu, což mě fascinuje. Jarda je pro mě pravý umělec, nadšenec a grafický mág. Jsem pyšný a vážím si toho, že s ním mohu spolupracovat.

I kapela jako PERGAMEN točí klipy, první byl k minulé desce, nyní představujete aktuální ke skladbě „Ticho“. Proč zrovna tahle?
To je celkem jednoduché, protože k téhle skladbě jsem měl jasnou obrazovou představu. A možná taky je to pro mě taková nosná skladba desky, jak textově, tak hudebně.

Na závěr?
Pokud můžu, tak bych rád pozval nadšence naší hudby na jarní koncerty, které se připravují v Mladé Boleslaví, Praze,Opavě a Brně, bližší info najdete na našem webu a všemožných různých profilech. Tobě děkuji za prostor. Amen!

Sestava:
Beny (vokál, kytara), Azmodan (baskytara, vokál), Sziki (kytara), Zbyndis (bicí), Lucas (kytara)

Diskografie:
2003 – Masakr 666 (jako PERGAMEN LUCIFERIAN)
2006 – Psychopoetik
2008 - Nechutné divadlo poetického komba Pergamen
2011 – Per Somnum

www.pergamen.org

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
31.05. Metalfest Open air
01.06. Sorfest
01.06. Legendy 10
03.06. Alice in Chains, Black Rebel Motorcycle Club
04.06. Tool
04.06. Slayer
06.06. Smashing Pumpkins
07.06. Rock im Park
08.06. Československý Rockfest
09.06. Nunslaughter, Disparage, Inferia, Blodride
A co FAKKER!?