Nový Spark
venku od 1. března
ŽOLD - "Pro pár špinavejch zlaťáků"

ŽOLD - "Pro pár špinavejch zlaťáků"

Podkrkonošská hardrocková smečka Žold se na pódiích předvádí už nějaký ten rok, ovšem zásadní zlom přišel v roce 2009, kdy vyšlo jejich první studiové CD nazvané „Pro pár špinavejch zlaťáků“. Deska byla nahrána ve studiu LA Sound v Lanškrouně. O napsání hudby a textů se ve většině případů postaral zpěvák a baskytarista Steve. Jsem velice zvědav, co se povedlo kapele vytvořit a tak neváhám ani chvilku, volume stáčím doprava a čekám až se otevře cesta do pekla.

Začíná se ve velkým, úvodní píseň nás zavede do prostředí, ve kterém jsme se každý rád v dětství pohyboval, do světa pohádky. „Otesánek“ poprvé ukazuje umění a cit pro hudbu. „Vejkend je náš“ dokonale zapadá do prostředí hospod, putyk a barů, zkrátka tam kde to o vejkendech žije. Začíná mi být jasný,že tohle CD bude ještě hodně zajímavý a z radosti ještě víc přidávám na volume a na basech. Následný song „The pivo“ skládá čest krkonošskému zlatavému moku s pěnou nazvanému jak jinak než Krakonoš. Zásadní a velmi sympatické je zde střídání vokálu a samotné instrumentální části, které se spojí v refrénu, který zcela pohltí naše myšlení a reflexivně začneme hledat otvírák. V písni „A nedá a nedá“ trochu zvolníme tempo a krásným houpavým rytmem a úchvatnou melodií se dostaneme zase o kus dál.

Na řadě je „Věnování“. Hudebně je to naprostý vrchol celého alba, naplno se zde ukazují vlivy a inspirace od hardrockových mistrů předchůdců. Tahle píseň musí zákonitě pohltit každého rockera a nejen určitě toho. Ucelený systém melodie, riffů, rytmu a vokálu vytváří ve výsledku hit, za který by se nemusela stydět žádná super známá, vzhledem k textu, česká kapela. Opravdu bezvadný song, ode mě má všechny palce nahoru. Tak jsme se vrátili do osmdesátých let minulého století, pořádně si zařádili a nevypadá to že bychom se měli vrátit do reality. Jede se dál, na řadě je balada „Senili-song“, která nám dává vydechnout a prostor pro nasbírání sil na další pecky. Po chvíli rázem stojíme v Praze, konkrétně na Žižkově kam nás zavedla píseň „Žižkov“. Steve ve svým projevu ukazuje na kriminalitu, která je součástí naší zeměkoule.

Do světa se odnedávna chodí sbírat zkušenosti a přesně v tomto smyslu se táhne i „Učedník“. Pevně daný rytmus s kytarama vytváří přímo kosmický prostor, který se skládá ze spousty částí a když se tyto části spojí dohromady, vytvoří to něco neuvěřitelného. Opět se jedná o píseň ze stravovacího zařízení. Není se ani čemu divit, že Steve nachází inspiraci v tomto prostředí, když je sám vlastníkem krásné hospůdky. Čekají nás poslední dva songy, je tu „Jak si žít“. Přirovnal bych ji k citátu: „Když se chce, tak jde vše“. Hudební stránka znovu fantastická, se srozumitelným textem. Pohádkou jsme začali, pohádkou také skončíme. Tentokrát v hlavních rolích král, Jiřík a krásná dívka se zlatými vlasy. „Zlatovláska“ důstojně ukončuje celé tohle super album. 8872

Je jasné odkud odkud Steve a spol. nacházejí inspiraci v tvorbě a v tomto případě to vůbec není na škodu. Ten kdo si holduje stařičkému, dobrému Hard Rocku a nevadí mu české texty, měl by po tomtu cédu určitě sáhnout. Energie uschovaná v kruhovém předmětu dává velký příslib k navrácení zlatých časů. Chlapi odvedli skvělou práci a zaslouží si patřičný obdiv a poklonu, ode mě ji rozhodně mají. Doufám že nového alba kapely Žold se dočkám brzy, do té doby stavím obal do předních řad své sbírky. Hard Rock tu byl, je a bude!

Nový Spark
venku od 1. března
Kalendář akcí
01.03. HEĽENINE OČI
01.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
01.03. CITRON
02.03. CITRON
02.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
02.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
03.03. ATHEIST, CRYPTOPSY
06.03. AMARANTHE, DRAGONFORCE, INFECTED RAIN
06.03. AVATAR
08.03. WARKINGS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace