Nový Spark
venku od 1. srpna
D.N.A. - "2012"

D.N.A. - "2012"

Mám možnost sledovat vývoj této metalové D.N.A. už nějaký ten rok a musím říct, že na svém novém album nazvaném jednoduše „2012“ ušli opět pořádný kus cesty dopředu. U této kapely je mi sympatické, že odolává případným neblahým českým zlozvykům a stále se snaží držet ryzí power metalovou cestu. Na nové desce jim k tomu určitě přispívá pořádně plný a ostrý zvuk, za který je zodpovědný kromě kytaristy Petra Kašpera i Leo Holan ze ŠKWOR (ve studiu této kapely se ostatně nahrávalo). A že D.N.A. na „2012“ chtějí znít především tvrdě, odhalí většina písní, které jsou prosty jakýchkoliv dalších nástrojů, který by ten tlak zbytečně rozbíjely. Dynamika a pestrost skladeb tedy závisí pouze na čtveřici Graca, Kašper, Nehilč, Tůma, což prospívá energii a spontánnosti alba.

To, že v albu má prsty někdo od ŠKWOR, můžete slyšet v trojce „Sejdem se v pekle“, kde se snad poprvé objeví v podkladu lehounké klávesy. D.N.A. si však dlouhodobě drží od podobných skákavých poloh odstup, aby zbytečně nekopírovali už vymyšlené. Druhým vydechnutím se stává o dvě položky dál zařazena „Pandemie“, ale potom už D.N.A. poctivě tlačí na pilu. Osobně se mi kromě šlapavého otevíráku „Chaos“, řekněme „rageovské“ „Pavilon 50“ nebo „Dvě tváře“ (ozdobené refrénem až po druhé sloce) asi nejvíce zamlouvá typická power metalová rychlovka „Svět zešílel“ a pomaleji rozjížděná „Krotitelka vášní“ s až thrashovým zrychlením - zřejmě nejtvrdší skladba kapely vůbec.

V bookletu alba se sice chlapi tváří, že do blázince to není daleko (mimochodem velice pěkný digipack laděný decentně do šedo-zelena), opak je však pravdou - D.N.A. na sobě evidentně makají a ví, kudy dál. Řekl bych, že pokud investujete své stříbrňáky do sbírky „2012“, nebudete vůbec litovat. Tahle deska je totiž dotažená do konce po všech stránkách.

Nový Spark
venku od 1. srpna
Kalendář akcí
18.08. ROCK CASTLE 2022
25.08. SABATON, AVATAR, BLOODBOUND
12.11. ALTER BRIDGE, HALESTORM, MAMMOTH WVH
16.02. VILE VALLO
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace