Nový Spark
venku od 1. března
MINDWORK - Hudební dospívání v čistotě

MINDWORK - Hudební dospívání v čistotě

Snaha uchopit hudbu MINDWORK je to samé jako vyčerpat studnu sítem na mouku. Již první plnohodnotné album "Into The Swirl" bylo výborně přijato a zaznamenalo velké úspěchy a pozitivní ohlasy od odborné kritiky v Čechách ale i v zahraničí. Shodou šťastných okolností se album daří prodrat i na americký trh. A nevede si vůbec špatně. Chlapi neusnuli na vavřínech a v loňském roce připravili novou desku „Etereal“, která jde ještě dále za hranice progresivního tvrdého metalu. Odpovídá kytarista,zpěvák a duše MINDWORK Martin Schuster a bubeník Filip Kittnar.

První deska „Into The Swirl“ se nesla v duchu nejtechničtějších momentů takových DEATH či CYNIC. Novinková deska je proti ní „jiná“. Výrazně přibylo třeba čistého zpěvu. Cítili jste, že je třeba právě taková změna? Martin: Potřebu změny cítíme stále, natočit dvakrát to samé je pro nás nepřípustné. Použití čistého zpěvu a celkové zklidnění je pravděpodobně důsledkem našeho hudebního dospívání. Tentokrát jsme si konečně uvědomili, že chceme dělat především hudbu příjemnou na poslech a nikoliv demonstrovat, jak ovládáme své nástroje.

„Eterea“ je po všech stránkách dotažená, dalo by se říci až dokonalá deska, což jen potvrzuje skvělý zvuk ze studia Šopa. Předpokládám, že ohlasy jsou velice pozitivní... Filip: Ano, samotné nás velmi překvapilo, jak pozitivní téměř všechny ohlasy jsou. Skutečně jsme očekávali, že to schytáme za to, že jsme takříkajíc „vyměkli“. Jsme moc rádi, že metalová posluchačská obec je mnohem otevřenější, než jsme se obávali.

Ostatně, co vlastně název „Eterea“ znamená? Martin: To slovo nemá konkrétní význam. Jeho použitím jsme do aktuální desky chtěli vnést kus tajemna a nepředvídatelnosti. Snad se to povedlo, nejsi totiž zdaleka jediný, kdo nám tuto otázku položil. Původně jsem chtěl album pojmenovat „Ethereal“, tedy éterický, jakožto vyjádření neuchopitelnosti myšlenek a pocitů, které tvoří lyrickou páteř této desky, „Eterea“ je pak už jen výsledkem modifikací tohoto přídavného jména.

V hudbě MINDWORK se setkává art rock, jazz, metalové riffy, melancholie i nosná melodika. Přitom do sebe vše bezvadně zapadá a doplňuje se. Kam lze v tomto ranku dojít? Filip: To se i my sami dozvíme až teprve ve chvíli, kdy tam dojdeme. (smích) Martin: …a my tam nikdy nedojdeme. (smích) V hudbě totiž zaručeně platí, že cesta je cílem, máme tedy horizont do široka otevřený a necháme sami sebe překvapit.

Těžko se hledají otázky na jednotlivé skladby, na to je každá z nich komplexní a slovy skoro nepopsatelná. Ale co melancholická „Stillness of the Sea“? Nahráno naživo na jeden zápřah ve studiu. Věděli jste už předem, že tuhle suitku provedete přesně takhle? Filip: Měli jsme to v plánu už od samotného vzniku téhle skladby. Je velmi pocitová a např. hrát ji na metronom znamená velice poškodit její celkové vyznění. Ta píseň vlastně ani není napsaná v žádném tempu. Bylo předem jasné, že ji musíme nahrát nějak jinak. Těsně před studiem v nás začaly narůstat obavy, jestli na takový experiment skutečně máme, ale nakonec jsme to riskli a nebylo to jednoduché, ale podařilo se a z výsledku jsme nadšení.

Před vydáním aktuální desky o MINDWORK projevil zájem label Season Of Mist, nakonec ale námluvy nedopadly. Jak to probíhalo a má to ještě nějaké možné pokračování? Martin: S vedením Season Of Mist jsem měl jen krátkou emailovou korespondenci, kterou je možno považovat za příslib do let budoucích.

Co tedy zahraničí jinak? Ví se za hranicemi o MINDWORK? Filip: Tentokrát jsme se do toho pořádně obuli a rozeslali do celého světa poměrně značné množství nosičů. Ať už na recenze, do labelů nebo na prodej. Reakce jsou zatím výhradně pozivitní a rychle stoupá množství lidí po celém světě, co mají, když už nic jiného, alespoň zájem poslechnout si náš aktuální materiál, což je obrovský pocit zadostiučinění. Proto to vůbec celé děláme (smích). Například první várka CD, co jsme poslali Mattovi z kapely PHARAOH, který nám úžasně pomáhá s prodejem v USA už od našeho debutového alba, byla téměř okamžitě vyprodána a budeme posílat druhou. Je to pro nás velmi příjemný šok.

Ptám se i proto, že debutová deska okouzlovala spíše řekněme klasickou melodií, kdežto na novince se k ní dostáváme přes složité hudební postupy. Když hrajete nový materiál na koncertech, nakolik je pro posluchače složité tyto body zachytit? Martin: Zajímavá otázka, zkusím si na ní vzpomenout během některého z našich koncertů. Každopádně rozdíl tam patrně bude - skladby z debutového alba jsou přímočařejší, takže se u nich dá (v mezích prog metalu) i trochu skotačit, kdežto nové skladby jsou zadumanější a vyžadují soustředěnější poslech. Koncertní setlist je tedy potřeba skládat s ohledem na tuto diverzitu.

V nejedné anotaci na internetu jsem narazil na přirovnávání cesty MINDWORK ke směřování OPETH. Souhlasíte? Martin: Ne zcela. Popírat vliv OPETH v naší hudbě asi úplně nelze, ostatně je to kapela, kterou máme všichni moc rádi, ale myslím si, že cesta MINDWORK povede jinudy. Zatímco OPETH se v současnosti vydávají k samotným kořenům prog rocku, s MINDWORK se budeme na další desce pravděpodobně snažit o moderní rockovou produkci.

Zastavme se ještě u jedné hudební veličiny a to amerických DEATH. Před časem jste absolvovali zajímavé koncerty – poctu Chucku Schuldinerovi, takto mozku právě zhora uvedené kapely. Jaké to bylo, hrát kultovní nadčasové skladby?
Martin: Hrát skladby DEATH je vždy velká sranda. Chuckův rukopis nám všem sedne do ruky, ať už proto, že jsme na jeho hudbě vyrůstali nebo proto, že část MINDWORK jednu dobu působila také jako DEATH REVIVAL. Tribute koncerty se vydařily, takže je více než pravděpodobné, že Chuckovu památku tímto způsobem uctíme i příští rok.

Nedávno jste za doprovodu dalších zajímavých progres metalových kapel odehráli koncert k šestému výročí MINDWORK. Je každý rok důvodem k oslavě? Filip: Každý den je důvod k oslavě. Ale ano, každý rok si v kapele začátek února oslavíme, ale teď to bylo poprvé veřejně a spojeno s hudební produkcí. Z velké části proto, že se to ideálně překrylo s vydáním nového alba, respektive s nejbližším možným termínem námi organizovaného „velkého“ koncertu k příležitosti nové desky.

Sestava: Martin Schuster – zpěv, kytara, Filip Kittnar – bicí, Adam Palma – baskytara

Diskografie: 2009 – Into The Swirl 2012 – Eterea

http://bandzone.cz/mindwork
www.facebook.com/mindwork

Nový Spark
venku od 1. března
Kalendář akcí
28.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
29.03. JUDAS PRIEST
30.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
02.04. REPLICANT, ANACHRONISM
03.04. CARNIFEX, REVOCATION, ANORTED, VEXED
04.04. MARDUK, ORIGIN, DOODSWENS
05.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
06.04. FINNTROLL
06.04. PROTHEUS, KOMUNÁL
07.04. PESTILENCE, CARNATION, BODYFARM
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace