Nový Spark
venku od 3. června
Příčinou rozchodu CHILDREN OF BODOM a úmrtí kapelníka Alexiho Laiha byl alkohol

Příčinou rozchodu CHILDREN OF BODOM a úmrtí kapelníka Alexiho Laiha byl alkohol

Dva a půl roku poté, co ohlásili svůj odchod z kapely, respektive půl druhého roku po smrti Alexiho Laiha, trio členů CHILDREN OF BODOM poprvé otevřeně promluvilo o důvodech svého rozhodnutí. „Fanoušci mají právo vědět, co se stalo,“ zdůvodnili svou otevřenost pro finský deník Helsingin Sanomat Jaska Raatikainen, Henri Seppälä a Janne Wirman.

Dle nich nebyla důvodem jejich odchodu touha trávit více času s rodinami a méně na cestách, jak tehdy pro stejné noviny tvrdil kapelník Alexi Laiho. Tím pravým důvodem prý byla Laihova závislost na návykových látkách, která jej v důsledku přivedla k tragickému konci. „Přestože nějakou dobu dokázal nepít, v roce 2016 do toho zase spadnul,“ uvedl Wirman. V roce 2019 se jej údajně ostatní členové pokoušeli přimět k zapsání se na odvykací kliniku, což měl odmítnout, nicméně souhlasil alespoň s návštěvou doktora. Ten mu diagnostikoval cukrovku, na kterou začal brát léky.

CHILDREN OF BODOM na Sparkshopu

V létě téhož roku si však měl na své jméno též registrovat značku CHILDREN OF BODOM, čímž své spoluhráče, kteří to vnímali jako zradu, notně pobouřil. O to hůře stravitelnou, že na podzim 2019, během ruského turné, opět chlastal první ligu. „Říkal jsem mu tehdy, že před koncertem nemůže začít pít už u snídaně, a taky jsem mu vytkl, že před samotným hraním už se nerozcvičuje,“ svěřil se Raatikainen. Ještě během turné měl Laiho zpytovat svědomí a spoluhráčům se omluvit, přičemž muzikanti mezi sebou posléze vyrovnali i byznysové záležitosti, když Laihovi zůstala práva na muziku, zatímco jeho spoluhráčům nárok na jméno kapely a merchandise. Ve skutečnosti společně všichni konzultovali i zrod Laihovy následné kapely BODOM AFTER MIDNIGHT i jeho účast v dalších byznysových záležitosti kapely původní.

Poslední koncerty CHILDREN OF BODOM pak prý proběhly relativně v poklidu, nicméně své zdraví Laiho dle všeho dál zanedbával. Ještě na podzim 2020 odmítal odbornou pomoc, což zakrátko mělo přispět k jeho předčasnému odchodu z tohoto světa. Seppällä to přičítá i jeho extrémní tvrdohlavosti, kterou připouštějí též jeho nejbližší. „V srdci byl srdečný a starostlivý člověk, vždy připravený pomoct druhým. Měl však své démony a chtěl s nimi bojovat sám. Chtěl se rozhodovat sám za sebe, ať už ta rozhodnutí měla být dobrá či špatná,“ říká sestra, Anna Laiho.

Baskytarista Henka Seppälä má titul z politologie, nicméně aktuálně se vrací k muzice s kapelou MOON SHOT, s níž plánuje i evropské turné. Bubeník Jaska Raatikainen pracuje na druhém albu s formací MERCURY CIRCLE a klávesák Janne Wirman se pustil do studia architektury. Společně však dál spravují záležitosti společnosti, pod kterou spadá vše kolem CHILDREN OF BODOM. „V archivech je toho spousta, co by fanoušky zajímalo,“ vzkazují do budoucna…

Nový Spark
venku od 3. června
Kalendář akcí
01.11. DARK TRANQUILLITY, MOONSPELL, WOLFHEART, HIRAES
02.11. GUANO APES
02.11. BROTHERS OF METAL, GRAILKNIGHTS
02.11. DREAM THEATER
02.11. GUANO APES
04.11. IRON MAIDENS
07.11. ASSASSIN, NUCLEAR, BURDEN OF GRIEF
09.11. THE GEMS
10.11. ULCERATE, SELBST
13.11. VOLA
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace