Nový Spark
venku od 2. května
Evropské turné THE SNUFF/ILL NINO vrcholí v neděli 30. 11. v Praze

Evropské turné THE SNUFF/ILL NINO vrcholí v neděli 30. 11. v Praze

Mlaďasové THE SNUFF v současnosti patří k největším nadějím tuzemské tvrdě kytarové scény a za úspěchem se neostýchají vyrazit ani za hranice. Momentálně se tak nacházejí na evropském turné s již etablovanými „latino metalisty“ ILL NINO, které je z Rakouska, přes Německo, Benelux, Švýcarsko, Francii a Anglii zavede zpět na domácí scénu, kde 30. listopadu celou šňůru uzavřou v Praze na Nové Chmelnici. O zážitky z cest a hromadu zákulisních informací, které se v běžných reportech nedozvíte, se se čtenáři Sparku dělí kytarista/zpěvák Tomáš Kučera aka TeeKey…


18. listopad, Vídeň, Rakousko

11:00 sraz na Smícháči, abychom stihli dorazit na čas do Vídně, kde máme být v 16 hod. … dorazili jsme v půl šestý. Ale neva, nikdo se nehněvá, přijeli jsme akorát na zvukovku, takže rychle vykládáme a nosíme věci na stage. Dneska hrálo 5 kapel, takže trochu chaos, málo místa, všichni na nás mluvěj anglicky nebo německy, ale po pár chvílích jsme už rozkoukaný a máme nazvučeno… V 7 hodin jsme to odpálili, hrálo se výborně… Lidi pod pódiem reagovali skvěle a náš půlhodinovej set utek jako voda. Po nás nastoupili dredatý zlobři z Austrálie Xtortya, který s náma pojedou zbytek tour. Po koncertě se s nima hned zakecáváme -hrozně příjemný a sympatický týpci. Následujou koncerty The Deffiled a Avatar, při kterých se už začínají všichni přítomní dostávat pořádně do varu. Avatar předvedli fakt super show a na to, že jsem je před tim vůbec neznal tak mě fakt úplně dostali. Ill Nino přicházejí a už jsou všechny ruky hore. Všichni pařili jak šílený a jejich playlist skládající se hlavně ze starších vypalovaček nenechal ani jednoho Rakušana chladnym. Dáváme si pár pivek a nastupujeme už do našeho pojízdného domova se kterým vyrážíme směr Mnichov……

19. listopad, Mnichov, Německo

Před klub jsme dorazili už brzo ráno, tak jsme zašli na snídani, trošku se projít a hned jsme vpadli do klubu… Trošku jsme obsadili šatnu Ill Ninu, takže jsme byli pak vyhnáni s poučením, že do klubu jde vždycky jako první headliner a pak až předkapely… nojo mohlo nás to trknout hehe… Každopádně stavění stage a zvukovka už probíhá mnohem víc v klidu než ve Vídni a panuje super kamarádská atmosféra… Ill Nino si od nás na dnešek půjčují basovej a kytarovej aparát, tak to s nima štelujeme a obzvlášť z Ijenovýho monster-bass racku je Laz (basák ill nino) úplně odvařenej jak to hraje.. Půl osmá odbila a my na to můžeme vlítnout. Hraje se skvěle, zvuk výbornej jak na podiu, tak i ven… Lidi tleskaj, pařej..co víc si přát :) Naše půlhodinka slávy opět utekla jak nevěsta od oltáře a my tak uvolnili místo pro první koncert amerických Terror Universal. Hroznej masakr! Následoval set australských Xtortya a okolo desátý, už vtrhli na podiu Ill Nino se svojí „la epidemia“. O moshpity a podobný srandy nebyla v publiku nouze a na atmosféru si rozhodně Ill Nino stěžovat nemohli… Po dohrání, když se nakládá, tak vytáhneme naše zásoby piva Ferdinand a všichni nám div ruce neutrhnou… Obzvlášť zpěvák z Terror Universal Chad byl po chvíli už v pěkný náladě, takže jsme vytáhli i ostřejší náboje a pokračovali v outdoor party u našich busů… Chada musej po chvíli spacifikovat oba kytaristi z Ill Nino, seberou mu chlast a odtáhnou do busu. No a tak jsme se dozvěděli, že tour manager Roger je docela striktní a alkohol moc nechce vidět, aby nebyl někdo další den totálně nepoužitelnej…sice všichni pili, ale hezky na tajňáky jak na škole v přírodě a nikdo ne uplně do mrtva… No tomu řikam profi přístup :) Je zhruba půl třetí ráno a my už vyrážíme zase o dům dál – tentokrát do Mannheimu!

20. listopad, Mannheim, Německo

Probouzíme se kolem poledne... Vylezeme z našeho vanu a vidíme jenom obří komíny, tak jdeme na průzkum terénu.. Dáme snídani a pak už hledáme klub a vykládáme věci... Klub je docela na samotě, ale za to obří a opět skvěle vybavenej.. zatim docela rozdíl proti českejm kulturákům hehe.. Den probíhá víceméně v podobnym duchu jako včera v Mnichově.. Začínáme hrát ve 20:00 a lidi opět pařej a tleskaj, takže jsme nadšený. Když za námi přijde po koncertě parta němčourů a ptá se nás jestli jsme z německa nebo taky z ameriky jako Ill Nino, cítíme opravdu hřejivý pocit na srdíčku :) Po odehrání všech kapel se opět přesouváme ven, kde se opět rozjíždí outdoor party všech kapel... Chad z Terror Universalu (ač se ráno zařek, že už nesmí pít tvrdej) opět škemrá o nějakou vodku, nebo o kapku něčeho ostřejšího :D Jelikož jsme všem slíbili, že mu nic nebudeme už dávat, tak se musel spokojit alespoň s pivkem... Všechno už je naložený, všichni pomalu dopíjej a dokuřujou a tak se kolem třetí hodiny ranní opět vydáváme na cestu..tentokrát do Bochumi!

21. listopad, Bochum, Německo

Tak se probouzíme opět kolem dvanáctý na parkovišti v Bochumi, Bochumu, Bochume nebo jak se to skloňuje. Je to celkem menší město, tak nás hned udiví fakt, že ve stejnym klubu, ve stejnej den, akorát v druhym sálu hrajou ještě Eluveitie. Dva velký koncerty naráz, no to bude kdo z koho… Dneska panuje celkem poklidná atmosféra, na všech už se trochu podepisuje únava, takže si spíš každej hledí svýho… Máme krásnou barokní šatnu, která je pomalu větší než samotnej sál a všichni si užívají opět luxusního cateringu... Koncerty probíhaj už v obvyklém pořádí... my to odpalujeme, pak Terror Universal, Xtortya a Ill Nino na konec… Naše ranní obavy z toho, že jsou dva velký koncerty naráz nakonec přišly vniveč, protože sál byl opět příjemně zaplněnej skvělejma lidma co si přišli užít muziku… Dokonce kvůli nám přijel náš fanoušek Mathyas, kterej nás viděl na Masters of Rock a vážil kvůli nám 300 km dlouhou cestu... no... klobouk dolu :) Po koncertě nakládáme a hned se pakujeme... jsme unavený... Dobrou a zejtra Kolín!

22. listopad, Kolín, Německo

Oujé, velký parkoviště a hned za nim je vidět Burger King, což nám dodává hřejivý pocit, že dneska opět nechcípnem hlady jak ty prašivý krysy. Dnešní klub, kterej se jmenuje „underground“ smrdí a vypadá úplně stejně jako bejvalej Matrix na Žižkově (budiž mu země lehká). Dneska je jenom jedna malá šatnička, takže jí sdílíme všechny kapely. Boj o žrádlo, ale docela srandy... Začínáme se bát Dawovejch (bubeník Ill Nino) gay narážek, který se stupňujou každou minutou :D Pak nám, ale dává na skypu svojí dceru, tak jsme se trochu uklidnili… přeci jenom je to velkej chlap hehe... Koncert je dneska skvělej... zatim bych řek, že asi nejlepší co se lidí a atmosféry týče… Na to, že jsme začínli už v 19:15, tak jsme si užili parádní les rukou pod pódiem… Stage přenecháváme dalším kapelám a jdem si dát voraz... Po koncertě Ill Nino se opět všichni scházíme v šatně a klábosíme o všem možným. Hlavně Ijen s Dawem jsou v horlivý debatě o muzice. Ijen se mu snaží vysvětlit, že Sabaton jsou „redneck music“ apod. Padne pár "I’ll fuck your ass" narážek a pak jsem nahodil téma mně blízké i všem z Ill Nino a to smrt Wayna Statica ze Static-X. Dawe se s ním dobře znal, tak nám o něm vypráví a my hltáme každý jeho slovo, protože je úžasný slyšet to takhle z první ruky. No, ale s tím vás už nebudu zatěžovat, jelikož jsme na cestě do Nizozemí do Deventeru!

23. listopad, Deventer, Nizozemsko

Je krásné slunečné ráno a my jsme konečně v Nizozemsku v Deventeru! Je to fakt nádherný malebný městečko a nestačím zírat a kochat se… Promenáda za promenádou, výhled na mlejny, kostely… a k tomu ještě navíc perfektně vybavenej a zařízenej klub. Jediná škoda, že je neděle a kromě supermarketu a pár restaurací je úplně všechno zavřený… No co, alespoň ušetříme nějakej ten drobák (viď Mates? :D). Začínáme zvučit, zvuk na podiu perfektní a ven to leze taky dobře, ale doprdele potichu! Už abychom měli vlastního zvukaře! Použiju tenhle článek zároveň jako inzerát, nechce nám někdo dělat zvukaře? :D Lidí už je na nás dost, ale oproti Německu jsou o dost zaprdlejší. Tleskaj, ale jinak většina stojí jak tvrdý Y. Mára je prudí "don’t be such a pussies" a podobně, ale žádnýho moshpitu jsme se nedočkali... Každopádně po koncertě byl aplaus velkej a u merch stánku jsme se sešli se spousty lidma a nakonec se toho prodalo snad nejvíc z dosavadních zastávek. Takže jsme se snad líbili i tady :) Na konci večera jdou Ill Nino do místního baru na pár sklenek a my se trháme, jelikož zejtra máme day off a my si chceme udělat výlet do Amstru! Hell yeah!

...to be continued...

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
21.05. Rings of Saturn, Necrogoblikon, Mental Cruelty, Left To The Wolves, Harbinger
26.05. Svartidaudi, Saturnalia Temple Almyrkvi
31.05. Metalfest Open air
01.06. Sorfest
01.06. Legendy 10
03.06. Alice in Chains, Black Rebel Motorcycle Club
04.06. Tool
04.06. Slayer
06.06. Smashing Pumpkins
07.06. Rock im Park
A co FAKKER!?