Nový Spark
venku od 2. května
Kytarista EUROPE po 12 letech opět předvede svůj sólový um

Kytarista EUROPE po 12 letech opět předvede svůj sólový um

John Norum, kytarista a původní člen švédské legendy EUROPE, má za sebou také bohatou sólovou kariéru, kterou však na dvanáct dlouhých let pověsil na hřebík. Nyní ji ovšem probouzí k životu. Jeho devátá sólová nahrávka „Gone To Stay“ by měla vyjít ještě tento rok na podzim.

Zpěvák a kytarista vypustil do éteru zatím dvě ukázky – jako první skladbu „Sail On“ společně s videoklipem, který se natáčel na pravé vikinské lodi. Druhý videoklip k singlu „Voices of Silence“ Norum sdílel 1. července.

Obě skladby, stejně jako celé album, nabízí úderné riffy nasáklé bluesovou atmosférou. Společně s Johnovým jedinečným hracím stylem vás nová deska zavede do bluesrockového nebe. „Gone To Stay“ je svědectvím o Johnově rebelství, díky kterému vytváří skvělé melodie. A jako bonus si Norum na desku přizval svého dobrého kamaráda. V písních „One By One“, „Terror Over Me“ a „Norma“ se objeví zpěvák Åge Sten Nilsen z kapely WIG WAM.

Norum založil EUROPE (tenkrát ještě jako FORCE) v roce 1978 společně s vokalistou Joeym Tempestem. Po vydání nejslavnějšího alba „The Final Countdown“ v roce 1986 se kytarista rozhodl z kapely odejít. Důvodem byly zejména neshody s tehdejším manažerem Thomasem Erdtmanem.

Poté rozjel slušnou sólovou dráhu odstartovanou nahrávkou „Total Control“, která vyšla jen rok po jeho odchodu z EUROPE. Zaznamenala fenomenální úspěch, stala se platinovou a přinesla Norumovi několik švédských hudebních cen. Na druhém albu „Face the Truth“ (1992) se kytarista spřáhl se zpěvákem Glennem Hughesem (DEEP PURPLE) a jako host se zde objevil i Joey Tempest.

Na desku „Another Destination“ (1995) byl angažován nový vokalista Kelly Keeling. Jen o rok později vyšlo další sólové album „Worlds Away“. V roce 1999 byla vydána poslední Norumova nahrávka před návratem k EUROPE s názvem „Slipped Into Tomorrow“, na níž se vrátil ke zpěvu. Mezi těmito roky hrál také s americkou skupinou DOKKEN.

Na přelomu milénia, po 14 letech, oznámil návrat ke své domovské kapele, ale sólové dráhy se zatím nevzdal. Nahrál alba „Optimus“ (2005) a „Play Yard Blues“ (2010), zatímco koncertoval s EUROPE i DOKKEN. Poté však nastala dlouhá pauza, která byla přerušena až letos. Fanoušci se konečně můžou těšit na novou nálož riffů i skvělých melodií, kterých bude připravované album „Gone To Stay“ plné! Bližší informace se dozvíme již brzy.


Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
25.10. ARCH ENEMY, IN FLAMES
26.10. POWERWOLF, HAMMERFALL, WIND ROSE
02.11. GUANO APES
14.11. BETH HART
23.11. SEPULTURA
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace