Nový Spark
venku od 1. prosince

SPECIAL PROVIDENCE, BEARDFISH - 19.10.2013, Ostrava, Barrák

Už si u nás zahrálo a ještě zcela jistě zahraje mnoho kapel z úplné světové špičky. Ale pokud „ty menší“ koncerty budou tak utajené, jako ten Maďarů SPECIAL PROVIDENCE a švédských špičkových prog rockerů BEARDFISH, možná se dočkáme historického milníku, kdy počet návštěvníku bude jednociferný, ne-li nula.

V ostravském Barráku (po předchozí zastávce v Brně) se nakonec sešla padesátka platících a ta byla od osmi hodin svědkem výtečného koncertu BEARDFISH, kteří na posledních deskách opustili tu totální retro progovou formuli a v duchu přitvrzení korunovaného zatím poslední deskou „The Void“ vyrazili i na probíhající šňůru. Suverénní frontman Rikard Sjöblom zvládal s nebývalou lehkostí zpěv v kombinaci s klávesami a postupem času i kytarou, přičemž se z jeho hrdla ozval i nefalšovaný growling. Ale i bezprostřednost a zaujetí, s jakým hráli jeho spoluhráči, byla nakažlivá a každý z přítomných mohl mít radost a požitek z každé noty, kterou Švédové zahráli. Ne nadarmo mají BEARDFISH za sebou třeba i účast na turné „Progressive Nation“, kam si je vybral sám Mike Portnoy (tehdy ještě z DREAM THEATER), nebo jarní šňůru se SPOCK´S BEARD.

Maďarská čtveřice SPECIAL PROVIDENCE produkuje instrumentální prog rock a metal, ale naštěstí dokáže i bez zpěvu vdechnout svým skladbám duši a příběh. Nejedná se tedy o demonstraci technických dovedností, ty jdou ve všech případech ve prospěch celku. Ten se někdy nese ve snových atmosférických výšinách, jindy se přežene tvrdá prog metalová bouřka, ale vždy si najdete tu červenou nitku, která vás vede. A pokud bych měl přece jen vyzdvihnout nějaký výkon nad ostatní, pak volím úžasnou hru Attily Fehérváriho na bezpražcovou baskytaru. A pokud vás trochu udivuje, že si obě kapely vzhledem k proslulosti prohodily místa předkapely a hlavního aktu, je třeba říct, že v tomto případě se na takové „zbytečnosti“ nehraje. Ten večer byli důležití nejen všichni muzikanti z kapel, ale i ti diváci, kteří si tuto schovanou akci našli a přišli podpořit tyto dvě výtečné formace, které Ostrava nehostí zrovna každý den.

Nový Spark
venku od 1. prosince
Kalendář akcí
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace