Nový Spark
venku od 1. června
ARENA, KNIGHT AREA - 9. 4. 2015, Katovice, kinokavárna Rialto

ARENA, KNIGHT AREA - 9. 4. 2015, Katovice, kinokavárna Rialto

Když zmíníte před fanoušky progresivního rocku jména Clive Nolan a Mick Pointer, zcela jistě u nich vyvoláte jemné mrazení v zádech. Ten první, klávesista a posléze i zpěvák, se poprvé pořádně zapsal do dějin tohoto žánru v roce 1986, když se přidal k PENDRAGON, Mick stál u zrodu další důležité kapely celého stylu – MARILLION (resp. abych byl přesný, za bicími zřejmě spíše seděl než stál). V roce 1992 vznikla na popud Clivea kapela SHADOWLAND (mj. s kytaristou THRESHOLD Karlem Groomem), ale důležitější milník přišel o tři léta později, když Clive s Mickem popíjeli v jedné anglické hospodě. Myšlenka, která tehdy u piva vznikla, tedy založit novou kapelu, se rozvinula natolik, že letos slaví jejich nyní už plnoleté dítě dvacet let. A právě k tomuto kulatému výročí se ARENA rozjela na cesty, nehledě na to, že po čtyřech letech nabízí i novou studiovku „The Unquiet Sky“.

Ale zastavme se ještě u předkapely, přestože tento název můžeme pro tentokrát brát s velkou rezervou. Holandští KNIGHT AREA se loni prezentovali výbornou deskou „Hyperdrive“ a přijali pozvánku od Britů, aby s nimi trávili část turné. Zajímavostí bylo, že ARENA v Katovicích točila DVD a při té příležitosti si svůj živák pro pozdější účely sfoukli i KNIGHT AREA, díky čemuž se jejich koncert vyšplhal na hodinu a půl hracího času. Už tady musím předeslat, že progoví tulipáni na mne v dotyčný čtvrtek zapůsobili daleko intenzívněji než hlavní akt. Pětice působila živěji, energičtěji, přestože prog rock není o žádném poskakování na pódiu a dalších obdobných disciplínách. Výraznou postavou KNIGHT AREA je baskytarista Peter Vink, jedna z hrajících legend, který byl členem kapel jako Q65 nebo FINCH (to pro pamětníky) anebo později spolupracoval s Arjenem Lucassenem v rámci AYREON a STAR ONE. Jeho výrazný ortodoxně trsátkový styl rozprostíral společně s hardcorově vypadajícím bubeníkem Pieterem van Hoornem rytmické krajiny pro duo Mark Bogert a Gerben Klazinga, přičemž především kytarový benjamínek kapely Mark předváděl skvělé šestistrunné představení. A nesmím opomenout ani skvělého zpěváka Marka Smita, u něhož kromě perfektního vokálního projevu zaujaly i oděvní kreace, které spíše spadaly do heavy metalové škatulky. KNIGHT AREA se věnovali především a vydatně své novince (mám dojem, že ji kromě jedné skladby přehráli celou) a když se rozloučili skladbou „Mortal Brow“ z debutového alba, netrvalo dlouho a objevili se u merchandise, stejně vysmátí a uvolnění jako na pódiu.

U Britů mi právě ta uvolněnost z počátku poněkud chyběla. Trochu to vypadalo, že i tak zkušení harcovníci před objektivy kamer, které měly katovický koncert zaznamenat i pro příští generace, dostali lehkou trému. To však netýkalo energického frontmana Paula Manziho, který přinesl skupině oživení už na desce „The Seventh Degree of Separation“ a i živě je to muž na pravém místě. Mírná nervozita však kapele nebránila výtečně odehrát mimo jiné dvacetiminutovou „Moviedrome“ a i pár naprosto čerstvých novinek, mimo jiné i titulní skladbu „The Unquiet Sky“. Do duše jako obvykle sáhla „Hanging Tree“ a nejen v instrumentálce „Serenity“ předvedl své mistrovství kytarista John Mitchell. Ten kromě alba „The Unquiet Sky“ s ARENA má letos i druhý studiový zářez v podobě výborné desky projektu LONELY ROBOT. Právě z desky „The Visitor“, jež byla pro Johna první dlouhohrající v řadách ARENA, pochází skladba „(Don´t Forget to) Breathe“, kterou Britové museli toho večera zahrát dvakrát. Poprvé jako součást normálního setu a protože odezva od publika i po jediném oficiálním přídavku byla stále vřelá, dali si ještě repete. To už se jejich odehraný čas blížil téměř dvěma hodinám a přestože v některých pasážích ARENA vyzněli tak nějak kostrbatěji, než je člověk zvyklý, stejně jim musím pogratulovat nejen k dvaceti letům na scéně, ale nakonec i k výkonu, který v Katovicích předvedli.

text: Jan Kozák

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
20.06. Hot Metal Party
09.10. PRIMAL FEAR
10.10. PRIMAL FEAR
11.10. FROG LEAP
15.10. HELLOWEEN
17.10. TWILIGHT FORCE
17.10. AXEL RUDI PELL
25.10. AXEL RUDI PELL
26.10. APOCALYPTICA, EPICA
27.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
A co FAKKER!?