Nový Spark
venku od 1. února
LIVE: AVANTASIA je stále ohromná!

LIVE: AVANTASIA je stále ohromná!

AVANTASIA

Praha, Forum Karlín, 16. 3. 2016

Plnej barák, devět pěveckých osobností, tři hodiny muziky – právě takhle vypadala pražská štace metalové opery AVANTASIA. Připočtěme také výborné instrumentalisty a solidní zvuk. Téhle Sammetově estrádě můžete těžko něco vytknout. Celá show měla navíc od začátku do konce jiskru a je až neuvěřitelné, že ten malý uječený skřet utáhne sto osmdesát minut muziky. Poklona putuje i směrem k bubenickému perpetuum mobile jménem Felix Bohnke (EDGUY), který skoro pětadvaceti položkový setlist umlátil bez ztráty kytičky. To už jde trochu za hranici zdravého rozumu. Z plejády pěveckých es exceloval jednoznačně Jorn Lande (JORN). Kdykoli se zjevil na scéně, ovládl celé dějství. Jeho hlas se neomrzí. Suverénně výškoval i Kiske (UNISONIC, ex-HELLOWEEN). S jeho přítomností se AVANTASIA pokaždé rozzářila. Zářili hlavně fanoušci, kteří bouřlivě odměnili potleskem každého ze zúčastněných. Zcela suverénně si počínal i elegán Eric Martin (MR. BIG). Jeho americký přednes a rockové cítění jsou příjemným protikladem jeho víceméně metalových kolegů. A konečně za černého koně soutěže platí Herbie Langhans (SINBREED). Čtyřicetiletý blonďák se vyloupl v novou ikonu AVANTASIE. Nejenže zastupuje během show hned několik různých hlasů, ale jeho duet se Sammetem v „Draconian Love“ platí aktuálně za koncertní trhák. Ostatně půjde také o druhý singl alba „Ghostlights“. Staří harcovníci Bob Catley (MAGNUM) a Ronnie Atkins (PRETTY MAIDS) ani na chvíli nevypadnou z role a zejména na Ronniem lze snadno vypozorovat, že se AVANTASIÍ upřímně baví. Tobiasovo vibrato si už našlo také své pevné polohy, takže principál příliš hlasově neexperimentuje a jde na jistotu. I když jsou momenty, kdy hlasivky rve až na krev. Samostatnou kapitolou je pak playlist. Na papíře totiž vypadá jinak, než jak zní ve skutečnosti. Výkony jednotlivých osobností nedávají příliš prostoru pro úvahy, zda je daný song slabší nebo lepší. AVANTASII to šlape ve všech směrech. Otvírák „Mystery of a Blood Red Rose“ se dal předpokládat. Už možná méně to, že budou vzduchem létat i růže. Květiny v tom nezůstal samy. Během koncertu si cestu k Sammetovi našel i plyšový pan Vochomůrka. Atmosféru divadelního muzikálu navodila dramatická „Lucifer“ s Landem (je to démon) a cestu do Karlína si našel i duch legendárního „Keepera“ a sice v hymnické upalovačce „Stargazers“. Nostalgie a les mávajících rukou pak zavládl při pohádkové „Farewell“ z historicky prvního alba AVANTASIE. Příjemné heavy metalové dusno zase zavládlo s „The Wicked Symphony“, jejíž ohromný refrén všem pod pódiem dosyta nakrmil uši. Člověk nemusí být ortodoxní fanoušek Sammeta, aby pochopil, že AVANTASIE je v podstatě bezkonkurenčním podnikem. A co že je pořád na tom tak zajímavého? Zeptejte se toho snědého fanouška, který dorazil až z Mexika! Lépe už ta pozvánka na Masters of rock ani dopadnou nemohla.

Hodnocení: 100%

PS: Během dne čekejte ještě video. Sledujte Spark TV!

text/foto: David Havlena

A slíbená reportáž Spark TV. Schválně, jestli se v některých záběrech najdete. Nechybí ani rozhovor S Tobiasem.

Přihlašte se k odběru videí Spark TV a sledujte exkluzivní rozhovory a reporty.Každý týden nová videa. To vše zadarmo a s českým překladem. Klikni na obrázek.

Nový Spark
venku od 1. února
Kalendář akcí
22.02. DEPECHE MODE
23.02. PERSEFONE, HYPNO5E, STELLAR CIRCUITS, ad.
23.02. PROTHEUS, KOMUNÁL
24.02. DEPECHE MODE
24.02. CRADLE OF FILTH, WEDNESDAY 13
24.02. PROTHEUS, KOMUNÁL
25.02. CRADLE OF FILTH, WEDNESDAY 13
25.02. LIONHEART, SUICIDE SILENCE, KUBLAI KHAN TX, PALEFACE, SWISS
01.03. HEĽENINE OČI
01.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace